Popit Nedir, Nasıl Oynanır, Sağlığa Zararlı Mıdır?

popit nedir, nasıl oynanır, sağlığa zararlı mıdır?
popit nedir, nasıl oynanır, sağlığa zararlı mıdır?

Ülkemizde ve dünyada son dönemlerde en popüler oyuncaklar arasında yer almaktadır. Özellikle 5-10 yaş arası çocukların en gözde oyuncaklarından biridir. Oyuncakçı, kırtasiye, kitapçı, market neredeyse her yerde satılan bu oyuncak hakkında merak edilen birçok konu vardır. Bu sebeple popit nedir, nasıl oynanır, sağlığa zararlı mıdır konularını kapsayan bir yazı hazırladık. Yazımızın tamamını okuyarak aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Okul Korkusu Nedir?

Popit Nedir?

popit nedir?
popit nedir?

Her yerde sıklıkla karşılaştığımız bir oyuncak türü olan popit, çocuklar arasında çok popüler olsa da anne babalar için pek bilindik değildir. Bu sebeple birçok anne baba popit nedir sorusunu sormaktadır.

Popit, silikon malzemeden yapılan bir oyuncaktır. Üzerine basınç uygulanarak oynanır. Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi (ASMR) olarak adlandırılan beyin rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Söz konusu oyuncak, birden fazla renge sahip kare ya da daire çerçeve içerisindeki baloncuklardan ibarettir. Bu baloncuklar üzerine parmakla basınç uygulandığında pıt sesi ile birlikte sönmektedir. Tüm baloncuklar bu şekilde patlatıldıktan sonra ters çevrilip aynı işlem devam ettirilebilir.

Popit oyuncağının hem renkleri hem de patlatma esnasında duyulan sesi kişide rahatlama etkisi yaratır. Yetişkin kontrolünde 3 yaştan itibaren kullanılması uygundur. Ancak söz konusu oyuncak sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de uygundur. Yoğun çalışma hayatından, stresli yaşantıdan uzaklaşmak isteyen yetişkinler için de faydalı olabilecek bir oyuncaktır. Silikon bir malzemeden üretildiği için oldukça dayanıklıdır. Uzun yıllar kullanabileceğiniz bir üründür. Fakat oyuncağın üretildiği malzemenin, üzerindeki boyanın insan sağlığını tehdit etmeyecek kalitede olmasına dikkat etmelisiniz. Dolayısıyla ürünü aldığınız markanın veya satıcının güvenilir olması oldukça önemlidir.

Popit Nasıl Oynanır?

popit nasıl oynanır?
popit nasıl oynanır?

Rengarenk yapısı ile her yaştan insanın dikkatini çeken popit nasıl oynanır diye merak mı ediyorsunuz? Popit, bir stres oyuncağı olmasının dışında eğlenceli vakit geçirebileceğiniz oyunlara da fırsat tanımaktadır. Öyle ki bu oyuncakla kurallarını kendinizin belirlediği oyunlar da oynayabilirsiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı.

Bu yazımızda popit ile oynayabilceğiniz bir oyunun kurallarını paylaşacağız. Ancak sizler bu oyundan hareketle yeni oyunlar tasarlayabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız oyunun kuralları…

  • Oyun iki ya da üç kişi ile oynanabilir.
  • Oyuncular sıra ile oynar.
  • Oyuna başlayacak kişi kura ile belli olur.
  • Oyuncular sıra ile popitin baloncuklarını patlatırlar. Kişi en az bir, en fazla ise üç baloncuk patlatabilir. Birden fazla baloncuk patlatacak ise bu baloncukların yan yana ya da birbiriyle bağlantılı olması gerekir.
  • Bu şekilde her oyuncu dilediği sayıda baloncuğu patlatır. Ta ki son bir baloncuk kalana kadar. Oyunu kaybeden son baloncuğu patlatan kişidir.
  • Eğer oyun iki kişi arasında oynanıyorsa son baloncuğu patlatan oyunu kaybeder. İkiden fazla oyuncu ile oynanıyorsa kaybeden elenir, diğer oyuncular ise yeni bir oyunla devam eder.

Popit Sağlığa Zararlı Mıdır?

popit sağlığa zararlı mıdır?
popit sağlığa zararlı mıdır?

Söz konusu oyuncaklar olduğunda birçok anne babanın en büyük endişesi sağlıktır. Çünkü piyasada birçok merdiven altı üretim oyuncak bulunmaktadır. Bu oyuncaklar ise zararlı kimyasallar içermekte dolayısıyla ciddi sağlık sorunlarına kapı aralamaktadır. Son yılların en popüler oyuncaklarından biri olan popit de birçok üretici tarafından piyasaya sürülmektedir. Çocuklar, anne babalarından ısrarla bu oyuncağı isterken anne babaların aklındaki tek soru: “Popit sağlığa zararlı mıdır?” sorusudur.

Bu soruya gönül rahatlığı ile hayır demek isterdik. Fakat söz konusu oyuncağı kimlerin hangi koşullarda ürettiğini bilmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla size bu konuda hiç kimse net bir cevap veremeyecektir. Ancak satın alırken güvenilir, kurumsal firmaları tercih ederseniz bu riski olabildiğince azaltmış olursunuz. Ayrıca aldığınız ürünün paketini inceleyerek gerekli izin ve belgelere sahip olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Popit Ne İşe Yarar?

Beyin rahatlatıcı ya da stres azaltıcı etkisi ile bilinen bu oyuncağı, yediden yetmişe herkesin elinde görmek mümkündür. Fakat gerçekten de rahatlatıcı etkiye sahip olup olmadığı birçok insan için merak konusudur. Dolayısıyla bu insanlar, doğal olarak popit ne işe yarar sorusunu sormaktadır.

Literatürdeki karşılığı Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi (ASMR) olan sesler bütünü, kişinin dışardan gelen seslere verdiği olumlu tepkidir. Bu sesler kişinin endorfin salgılamasını sağlamaktadır. Endorfin ise kişinin rahatlamasına katkı sunmaktadır. Popit baloncuklarını patlatırken çıkan seslerin bu tür seslere örnek olduğu dolayısıyla kişinin rahatlamasını, stres atmasını sağladığı iddia edilmektedir.

 

 

 

Önceki İçerikToksik Ne Demek, Toksik İlişki Ne Demek?
Sonraki İçerikWilliam Golding Kimdir, Hayatı ve Kitapları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.