Pixar Ne Demek, Pixar Nedir

Pixar Ne Demek, Pixar Nedir
Pixar Ne Demek, Pixar Nedir

Konu Başlıkları

Pixar Nedir

Pixar, dünya genelinde her yaştan insanın çizgi film izleme isteğini arttıran animasyon filmlerinin altında imzası bulunan bir şirkettir. Pixar nedir sorusunun cevabı için geriye dönük bir yolculuğa çıktığımızda, aslında Bu şirketin kuruluş amacının daha farklı olduğunu görüyoruz. 1979 yılında Kaliforniya’da, George Lucas tarafından, filmlerde kullanılan özel efektler için gereken yazılım ihtiyacına çözüm olarak kurulmuştu. Yani Pixar, aslında bir animasyon şirketi olarak kurulmadı.

O dönemlerde, şirketin animasyona dair tek faaliyeti olan, farklı şirketlere yazılım satabilmek için çektikleri kısa animasyon filmleri, bugün herkesin ağzını açık bırakan animasyon filmlerinin de temeliydi. Sonrasında Lucas, bu şirketi Apple’nin kurucu ortaklarından biri olan Steve Jobs’a, 5 milyon dolar karşılığında sattı. Bu dönemde kuruluş, yenilikçi ve teknolojik bir şekilde çalışarak, sürekli yeni projeler üretiyordu. Ancak, buna rağmen Steve Jobs, istediği rantı sağlayamıyordu. Tam yeterli kazanç sağlayamadığı için Pixar’ı Microsoft’a satmak üzereyken, şirketten Toy Story isimli proje geldi. Bu projeyle kuruluşun dünyanın en büyük animasyon şirketlerinden biri olma yolundaki hikayesi de başlamış oldu.

Simülasyon Ne Demek

Pixar Ne Demek

Bir animasyon şirketi olarak kazancı her geçen gün artan Pixar, son yıllarda en çok hasılat yapan filmlere imza atıyor. Animasyon filmlerine başladığı yıllardan beri, bu şirket hem ününü hem de kazancını katlayarak yoluna devam ediyor.

Pixar ne demek sorusuna, 27 Oscar, 11 Grammy, 7 tane de altın küre ödülü bulunan, kazanca doymayan bir animasyon şirketidir denebilir. Bu şirket, animasyon sektörüne büyük katkılar sağlamıştır. Animasyon üzerine faaliyet gösteren birkaç büyük şirketten en önemlisi olarak nitelendirilebilecek Pixar, sektöre her geçen yeni teknolojiler kazandırmaktadır.

Silikon Vadisi Nedir

Yenilikçi çalışmasıyla, filmlerde kullandığı teknolojiyi de kendisi üreten şirket, diğer animasyon şirketlerine de örnek olmuştur. 20 yıl öncesine doğru baktığımızda, bu süre zarfında animasyon sektöründe büyük gelişmelerin yaşandığını görmekteyiz. Bunda, Pixar’ın büyük etkisi vardır. Pixar’ın her yaştan insan kitlesi tarafından keyifle izlenen filmleri ve yeni teknolojileri kullanarak her seferinde ortaya çıkardığı farklı projeleri, diğer şirketlere de örnek oldu ve piyasada doğal olarak bir rekabet ortamı oluştu. Bu rekabet, insanların animasyon filmlerine olan ilgisini arttırdı ve sektörün gelişimine büyük katkı sağladı.

Kuruluş, her seferinde beklenenin kat kat üzerinde iyi bir filmle, animasyon severlerin karşısına çıkıyor. En iyi animasyon fimleri denildiğinde, en çok izlenen ve hasılat yapan filmlerin Pixar filmleri olduğu görülmektedir.

Yazılım üretme amaçlı olarak kurulan, sonrasında Toy Story filmiyle animasyon sektörüne adımını atan ve o gün bugündür yaptığı innovatif çalışmalarla, büyük bir şirket haline gelen bu kuruluşun ünü ve kazancı da sürekli artmaktadır.

pixar nedir
pixar nedir

Daha önce Pixar ismini duymayanlar için söyleyelim, 1979 yılında kurulan ve 1985 yılında da animasyon film sektörüne adım atan, o tarihten bugüne kadar da en iyi animasyon filmi kategorisindeki tüm filmlerde imzası bulunan bir şirkettir.

Bu kuruluş, animasyon filmlerinin bilgisayar üzerinden yapılmasının da kuruculuğunu üstlenmiştir. Çünkü, Pixar’dan önce animasyon filmlerinin çizimi elle yapılmaktaydı.

Pixar animasyon sektörüne teknoloji, yenilikçilik ve maddi açıdan en büyük katkıyı sağlamıştır. Kurulduğu dönemde pek bilinmese de 1985 yılı sonrası, animasyon filmi denildiğinde akla gelen ilk şirkettir.

Önceki İçerikŞirk Ne Demek, Allaha Şirk Koşmak Nedir
Sonraki İçerikEvanjelizm Ne Demek, Evanjelizm Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.