Pisa Kulesi Neden Yamuk, Nerede

Pisa Kulesi Neden Yamuk, Nerede
Pisa Kulesi Neden Yamuk, Nerede

Pisa Kulesi Nedir

Avrupa‘da, kültürel anlamda, en zengin ülkelerin başında İtalya gelmektedir. Gezip görülmesi gereken onlarca tarihi esere ev sahipliği yapan İtalya, Avrupa‘da kesinlikle gezip görülmesi gereken bir yerdir. Pisa Kulesi de İtalya‘nın Toskana bölgesinde Pisa şehrinde bulunan ve yapım aşamasında yapılan bir hata sebebiyle şu an Dünyaca üne kavuşmuş bir eserdir. Kulenin inşası sırasında yapılan bir hata sebebiyle günümüze kadar belirli zaman aralığıyla yavaş yavaş yan yatmaya devam etti. Son yapılan ölçümlere göre de Pisa Kulesi 3,99 derecelik bir eğime sahiptir.

Aslında başlı başına bir mimari hataya sahip olan bu kule yüzyıllar boyunca insanlar tarafından olağanüstü ilgilere maruz kalmıştır. Kulenin inşasındaki asıl amaç bulunduğu Mucizeler Meydanı‘ndaki bir katedralin çan kulesi olmasıdır.

12. Yüzyılda başlayan inşaatı tamamlandıktan sonra kule ilk beş yıl dimdik durmuş ancak üçüncü katın da tamamlanmasıyla kulenin ağırlığı eğilmesine yol açmıştır. Çevre halkı bu olayı şaşkınlıkla izlerken olayın sebebinin daha sonraları inşaatta kullanılan malzemelerden dolayı gerçekleştiği anlaşılmış. Bu nedenle Kule‘nin inşası 100 yıl boyunca duraklatılmış. Kulenin inşasının devamına ise 100 yıl sonra başlanmış ve pek çok mimarın çalışmalar gerçekleştirip kuleyi tamamlamasına rağmen kule sürekli bir şekilde eğilmeye devam etmiş. Son olarak 2000 yılları civarında tekrardan restorasyona uğrayan pisa kulesinin eğimi 3,99 dereceye sabitlenmeyi başarmıştır.

Pisa Kulesi Nerede

Pisa Kulesi nerede, sorusu bu büyüleyici eseri görmek adına İtalya‘ya giden onlarca meraklı için ortak bir sorudur. Tam olarak Pisa Kulesi‘nin yerini tarif etmek gerekirse; İtalya‘nın San Marino‘ya komşu olan ve sol tarafında kalan bölgesine Toskana özerk bölgesi denir. Toskana bölgesinin ise kıyı tarafında kalan şehrine Pisa adı verilmiştir. Ünlü Pisa Kulesi de bu Pisa şehrinde bulunmaktadır. Şehrin Mucizeler Meydanı olarak bilinen alanında yer alan Pisa Kulesi bir katedralin parçası olarak konumlandırılmıştır. Pisa şehri sadece Pisa Kulesi ile meşhur olmayan, sokakları, mimarisi ve yaşanabilir hayat şartları ile de turistlerin ilgisini çeken bir bölgedir. Toskana bölgesinin en güzel yerlerinden biri olan Pisa‘da gezintiler yapmak turistler için çok büyük eğlencelerden biridir.

Bu kuleye en kolay ulaşacabilecğiniz bölgelerin başında Floransa gelmektedir. Toskana bölgesinde yer alan Floransa şehrinden Pisa kulesine genel olarak kullanılan tren aracılığıyla bir saatlik yolculuk sonucunda ulaşabilmek mümkün. Şehre ulaştıktan sonra da Mucizeler Meydanı‘na yürüme yoluyla 20 dakikada ulaşılabilmektedir. Böylece Pisa Kulesi‘ne rahatlıkla varılabilir.

Prag Nerede?

Pisa Kulesi Ne Zaman Yapıldı

Bu meşhur kulenin tarihi uzun yıllara dayanmaktadır. Pisa Kulesi ne zaman yapıldı sorusuna karşılık net bir cevap verebilmek de imkansızdır. Çünkü Pisa Kulesi‘nin tam olarak sonlandırılabilmesi için inşaata başlanma tarihi üzerinden yüzyıllar geçmiştir. Kulenin inşaatına şehir meydanında yer alan bir katedral için çan kulesi olması amacıyla 1173 yılında başlanmıştır.

pisa kulesi neden yamuk
pisa kulesi neden yamuk

Mimar Bonanno Pisano tarafından 1173 yılında inşaatın başlamasının ardından kule tamamlanır ve başlarda dimdik bir şekilde ayakta durur. Ancak inşaata tekrar başlanıp üçüncü katın tamamlanmasının ardından kule eğilmeye başlar. Eğilmenin başlamasındaki sebep ise kulenin ağırlaşmasıdır. Bu durum karşısında fazlasıyla şaşıran halk araştırmalar yapar. Araştırmalar sonucunda ise Kulenin yapımında kullanılan malzemelerde yoğun kil karışımının bulunduğu anlaşılır. Yoğun kil karışımı kuleyi dik bir vaziyette tutabilmek için yetersiz kalmıştı. Bu olayların ardından inşaata devam edilmezken bir de araya Cenova ile gerçekleştirilen savaş girince inşaat tam 100 yıl durmuştur.

Aradan geçen 100 yılın ardından 1272 yılında kulenin inşaatına Mimar Giovanni di Simone tarafından dördüncü kat eklenir. Mimar, kuleye yalnızca dördüncü katı eklemenin dışında kulenin eğikliğini gidermek amacıyla da çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bunun sonucunda kısmen bir başarı elde edilmiştir. 1319 yılına gelindiğinde ise Pisa Kulesi tam yedinci katına ulaşmıştı. Kuleye 1372 yılından sonra ise çan odası eklenmiştir. 1838 yılına kadar her şey normal ilerlerken Alessandro Della Gherardesca adındaki bir mimar kulenin daha güçlü olabilmesi adına çalışmalar başlar ve kulenin tabanına yakın bir yerde yol kazısı gerçekleştirir. Ancak deniz seviyesinin işin içine katılmaması nedeniyle kazı alanı suyla dolar. Suyun dolmasıyla toprak sıkılığını kaybeder ve çöküntü gerçekleşir. Böylece Pisa Kulesi‘nin eğikliği artmaya devam eder.

Zaman içerisinde yavaşça eğilmeye devam eden Pisa Kulesi 1990 yılına gelindiğinde ise yıkılması endişesiyle koruma altına alınır ve restorasyon çalışmalarına başlanır. Yaklaşık 10 yıl boyunca gerçekleşen çalışmalar sonucunda 4.47 derece eğime ulaşmış Pisa Kulesi‘nin eğimi 3.99 dereceye sabitlenir. Çalışmalar sonucunda da kulenin son derece güvenilir ve sağlam olduğu gerekçesiyle yeniden insanlar tarafından kullanıma açılır. Kulenin yüzyıllar boyunca eğik olmasına rağmen bir türlü yıkılmamış olmasını mühendisler 14.500 tonluk ağırlığına bağlamaktadır.

Pisa Kulesi Neden Yamuk

Bu kulenin yapım aşamasında yamulmasına sebebiyet veren şey inşaat sırasında kullanılan malzemelerden biridir. İnşaat sırasında kullanılan yoğun kil karışımı binanın dik durması için gereken gücü sağlayamadığından kule yavaş yavaş eğilmeye başlamıştır. Daha sonrasında alınan önlemler ve gerçekleştirilen çalışmalar kulenin eğilmesine engel olabilmiştir ancak daha sonra güçlendirme amacıyla kulenin hemen dibine yapılan kazı alanına su dolması toprağın güçsüzleşmesine yol açmıştır. Güçsüzleşen toprak yüzünden çöküntü gerçekleşir ve Pisa Kulesi tekrardan eğilmeye devam eder.

1990 yılında başlanan restorasyon çalışmalarına kadar da binanın eğimi 4.47 dereceyi bulmuşken iyileştirmeler ve güçlendirmeler ile bina 3.99 derecelik bir eğimde sabitlenmiştir. Pisa Kulesi neden yamuk sorusunu sormak yerine Pisa Kulesi şimdiye kadar nasıl ayakta kalmayı başarmış sorusunu sormak daha başarılı bir soru olacaktır. Pisa Kulesi neden yamuk sorusuna cevap verecek olursak da anlattıklarımızdaki gibi binanın yapım aşamalarında yaşanan talihsizlikler diye yanıt verebiliriz.

Önceki İçerikKara Lahana Sarması Tarifi, Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikAnakart Nedir, Anakart Ne İşe Yarar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.