Pinhole Kamera Nedir, Pinhole Kamera Nasıl Yapılır

Pinhole Kamera Nedir, Pinhole Kamera Nasıl Yapılır
Pinhole Kamera Nedir, Pinhole Kamera Nasıl Yapılır

Pinhole Kamera Nedir

Pinhole kamera (İğne deliği kamera) nedir? İlk defa duyanlar için önce pinhole nedir konusunu biraz açalım. Pinhole, İngilizce’de iğne deliği anlamına gelir. Bu nedenle dünyanın en eski bu fotoğraf tekniğine dilimizde iğne deliği fotoğrafçılığı denmiştir.

Aslında pinhole kamera nedir merak edenler için önce şunu açıklamak gerekir; belki bugünkü kavramını vurgulamak için kamera dense de pinhole kamera, kameradan çok görüntünün içine toplandığı bir kutudur. Kutunun bir tarafında bulunan en fazla bir iğne deliği kadar bir açıklıktan, yeteri miktarda ışık kutuya girmekte ve içindeki film üzerinde fotoğraf oluşturmaktadır. Bilinen kameralardaki gibi bu kutunun pozlandırmayı denetlemeye yarayan bir vizörü yoktur. Bu nedenle kadraj ancak kişinin hayal gücü ile ayarlanmaktadır.

Güneş Karacabay Kimdir

Pinhole Kamera Nasıl Çalışır

İğne deliği kamera üzerinde, görüntüyü kaydetmeye yarayan bir deklanşör ve fotoğrafı çekilecek nesnenin çerçevelenmesine ve gerekli ayarların yapılmasına imkan veren bir lens veya vizör yoktur. Yani son derece basit bir kutudur pinhole kamera. Ancak bu kadar basit olmasına rağmen bir bu kamera ile müthiş görüntüler elde etmek mümkündür. Bu teknikte, iğne deliğinden geçen görüntü ışık geçirmez bir kutu içine alınıyor. Kutunun içine iğne deliğinin tam karşısına film yerleştiriliyor. Fotoğrafı çekilecek neseneden gelen ışınlar bu iğne deliğinden geçerek karşıdaki film üzerine ters olarak yansıyor. Burada pozlama süresi tamamen bu tekniği kullanan kişinin becerisine kalmıştır.

Pinhole Kamera Nasıl Yapılır

Meraklıları için şunu belirtmekte yarar var; mağazalarda pinhole kamera bulmak mümkün. Ancak yukarıda da değinildiği gibi sistem çok basittir ve evde kendi imkanlarınız ile bir pinhole kamera yapabilirsiniz. Şimdi pinhole kamera yapımı konusunda basit bir örnek verelim. Kibrit kutusu kadar küçük bir kutudan pinhole kamera nasıl yapılır bir bakalım.

Kutunun herhangi bir yırtığı veya deliği olmaması gerekiyor. Kutunun tüm iç yüzeyinin siyah boya ile boyanmasında yarar var. Önce kutunun bir yüzünde tam orta noktaya bir delik açılır. Sonra bir alüminyum folyo kare şeklinde kesilerek tam orta noktası iğne ile delinir. Bu aşamada bir büyüteçle deliğe bakılmalı, pürüzsüz ve tam yuvarlak bir delik oluşturulduğundan emin olunmalı. Aksi taktirde çekilen fotoğraflarda net görüntü elde edilemez. Kartona açılacak delik pürüzlü olabileceği için alüminyum folyo kullanmak gerekir. Şimdi bu alümünyum folyo, kutunun ön yüzünde açılan deliği ortalayacak şekilde siyah bantla yapıştırılır. Son olarak iğne deliği üzerinde de küçük bir siyah bant yapıştırılır. Pinhole kameranın ön yüzü tamam. Şimdi karanlık odada, kutunun deliğin tam karşına gelecek iç yüzüne, tam orta noktaya film yerleştirilir. Filmin hassas yönü (emülsiyonlu yüzü) iğne deliğine bakmalıdır. Kutu kapatıldıktan sonra iğne deliği kamera çekime hazır.

Pinhole Kamera Yapımı

Evet biraz zahmetli görünse de aslında kurulan düzenek oldukça basit bir çalışma mantığına dayanıyor. Çekim yapılacak nesneden gelen ışık iğne deliğinden geçecek ve kutunun içine yerleştirilen film üzerine ters şekilde düşecek. Çekim yapma süresi, yani pozlandırma süresi en fazla iki üç saniye olmalıdır. Deklanşör yerine, iğne deliğini kapatan siyah bandı çekmek ve sonra yeniden kapatmak yeterli. Elbette kutunun bu süre içinde hareket etmemesi gerekiyor.

Bugün teknoloji o kadar ilerledi ki, akıllı telefonların kamera özellikleri sayesinde herkes fotoğraf tutkunu oldu. Ancak unutmamalı ki bütün kameraların özünde yukarıda açıklanan teknik yatmaktadır.

Pinhole Kamera Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

İğne deliği kamera yaparken dikkat edilmesi gereken temel noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • İğne deliği yüzeyin tam orta noktasında yer almalıdır
  • İğne deliğine bir büyüteçle bakılmalı, deliğin tam yuvarlak ve pürüzsüz olduğundan emin olunmalı
  • Kutu içine yerleştirilen film, yüzeyin tam merkezinde olmalıdır
  • Film mutlaka karanlık odada yerleştirilmelidir
  • Kutunun bütün iç yüzey siyah boya ile boyanmalıdır
  • Pozlama süresi biraz deneyim gerektirir ama yaklaşık 2-3 saniyeden uzun tutulmalıdır
  • Çekim süresince kamera hiç hareket ettirilmemelidir

Türkiye’de Pinhole Fotoğrafçılığı

Ülkemizde son yıllarda pinhole fotoğrafçılığına olan merak giderek artmaktadır. Birçok yerde genelde atölye çalışmalarında kullanılan bir teknik olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmalar zaman zaman sergilenmektedir. Bu konunun uzmanları, fotoğraf sanatına bu ilkel çekim tekniği ile başlamanın, son derece faydalı olduğunu söylemektedir.

Türk Pinhole Resim Sanatçıları

Ülkemizde pinhole fotoğraf sanatının en ünlü isimlerinden biri Güneş Karacabay’dır. 1963 Ankara doğumlu olan Karacabey, en son Kocaeli’nde Pinhole Fotoğraf Sergisi açmıştır.
İğne deliği fotoğrafçılığı dendiği zaman akla ilk gelen isimlerden biri de Ahmet Selim Sabuncu’dur. Genel olarak kullanılan dikdörtgen pinhole kutularının yerine oval kutu kullanır. Bu nedenle çektiği fotoğrafları hep yatıktır.

Bir başka ünlüiğne deliği fotoğraf sanatçısı Tuğrul Çakar’dır. Arkadaşı Ahmet Selim Sabuncu’nun çalışmalarından etkilenerek bu sanata merak sarmıştır. Özellikle akıllı telefonlarla çekilen fotoğrafların büyük bir görüntü kirliliği yarattığını savunmaktadır.

Nadir Ede de yine bir pinhole sanatçısıdır. 1980’li yıllardan itibaren üniversitelerde fotoğraf sanatı üzerine dersler vermektedir.

Yabancı Pinhole Resim Sanatçıları

Yabancı pinhole fotoğraf sanatçıları arasında en tanınmışı Abelardo Morell’dir. Bir odayı pinhole kameraya çevirmekle ünlü biridir. Odanın camlarını siyah bantlarla kapatıyor ve tam ortaya bir delik açıyor. Koca oda iğne deliği kameraya dönüşüyor ve karşı duvarda dışarının görüntüsü baş aşağı olarak beliriyor. Daha sonra Manzaralı Odalar adını verdiği proje çerçevesinde bütün dünyayı dolaşmış ve otel odalarını kameraya dönüştürmeye başlamıştır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.