Pilates Nedir? Pilatesin Faydaları Nelerdir?

pilates nedir, pilatesin faydaları nelerdir?
pilates nedir, pilatesin faydaları nelerdir?

Son yıllarda ülkemizde pilates egzersizleri yapmak çok moda oldu. Her ne kadar pilates yeni bir trend gibi görülse de aslında pilatesin uzun bir geçmişi vardır. Ortaya çıkışı 1900’lü yılların başlarına kadar gitmektedir. Bugün fit bir vücuda sahip olmak için yapılsa da pilatesin ortaya çıkışı bir hastalığın tedavisine destek olmak amacı taşımaktadır. Dolayısıyla vücudumuz için oldukça faydalı bir egzersiz tekniğidir. Fakat bu faydalı spor hakkında yeterli bilgi sahip olduğumuzu söyleyemeyiz. Bundan dolayı bu yazımızda pilates nedir, pilatesin faydaları nelerdir, sorularına yanıt verdik. Bu sorulara ve pilates hakkında merak ettiğiniz diğer sorulara cevap almak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Pilates Nedir?

pilates nedir?
pilates nedir?

Gittikçe popülerlik kazanan pilates, Joseph Pilates tarafından 1900’lerde Almanya’da geliştirilmiştir. Adını da bu egzersizleri geliştiren Joseph Pilates’ten almaktadır. Joseph Pilates, raşitizm nedeniyle zayıflayan vücuda destek olsun diye bu egzersizleri geliştirmiştir. Aynı zamanda bu egzersizler sayesinde vücudun güçlenebileceğine ve başka hastalıklardan korunabileceğine inanmış ve hastalarında uygulamıştır. Böylece plates egzersizleri ile insanlar direnç, güç ve esneklik kazanmaya başlamıştır. Bu sayede plates, ününü zamanla tüm dünyaya yaymıştır. Elbette bugün bu egzersizler zayıflamak, fit bir vücuda sahip olmak için yapılmaktadır. Dolayısıyla plates nedir, sorusunun cevabı da egzersizlerin yapılma amacı da nispeten değişmiştir.

Tai Chi Nedir, Nasıl Yapılır?

Joseph Pilates, zihin beden ilişkisini keşfetmiş ve bu doğrultuda egzersizlerin de faydalı olduğunu görmüştü. Bu sebeple ilk zamanlarda pilates tanımlarken kontroloji sözcüğüyle anılmıştır. Çünkü pilates hareketlerinin kontrol ve konsantrasyon olmadan yapılamayacağı biliniyordu. Joseph Pilates, zihnin tüm bedenin kontrol merkezi olduğunu biliyordu. Zihin-beden koordinasyonunu sağladığı takdirde kişinin fiziki performansının artacağına inanıyordu. Zaten pilates hareketlerinin temel amacı da zihin-beden bütünlüğünü sağlamaktı.

Joseph Pilates, fikrine o kadar güveniyordu ki 1926 yılında ABD’de bir ofis açtı. Felsefesini ve yöntemini New York’ta açtığı bu merkez sayesinde önce Amerika’ya sonra da tüm dünyaya duyurmaya başardı.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

pilatesin faydaları nelerdir?
pilatesin faydaları nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki pilatesin çıkış noktası egzersizler yardımıyla zayıflamak değildir. Yazımızın ilk bölümünde de bahsettiğimiz üzere pilatesin amacı zihin-beden koordinasyonunu ya da bütünlüğünü sağlamaktır. Kişi, plates sayesinde vücudunu tanıyıp onu daha iyi kontrol etmeyi öğrenebilir. Ayrıca pilatese dayalı egzersizler ile vücudunuzun dengesini bulmak daha da kolaylaşır. Bunları sağlarken de birtakım egzersiz hareketlerinden yararlanır. Basit bir ifade ile pilates egzersizleri, bedeni geren ve güçlendiren egzersizler üzerine kuruludur. Gelin şimdi pilatesin faydaları nelerdir, daha yakından görelim.

 • Pilates, kişinin kendi vücudunu daha iyi tanımasına olanak sağlar.
 • Temel hareketleri, kasları esnetmeyi ve güçlendirmeyi amaçlar. Böylece vücudun denge ve duruş açısından gelişimini sağlar.
 • Pilates ile vücut hareketlilik, çeviklik kazanır.
 • Kas ve kemik gelişimine yardımcı olur. Düzenli plates yapmanız durumunda kemik yoğunluğu artar.
 • Pilates yapmak özellikle sırt, karın gibi daha az kullanılan kasların güçlenmesini sağlar. Dolayısıyla da sırt ağrılarını azaltır.
 • Pilates sayesinde doğru nefes alıp vermeyi öğrenirsiniz.
 • Geliştirilme amacı kilo vermek olmasa da düzenli pilates yapmak, kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Hamilelik döneminde, elbette uzman kontrolünde, pilates yapmak çok faydalıdır. Öyle ki pilastes yapmak, doğumun daha kolay ve sancısız olmasını sağlamaktadır.
 • Pilates aynı zamanda bir meditasyon biçimidir. Yoğun bir günün ardından kişinin pilates yapması; stres, öfke ve depresyonla mücadele etmesinde yardımcı olur.
 • Düzenli pilates yapmak, kişinin kendini daha zinde hissetmesini dolayısıyla da daha huzurlu olmasını sağlar.

Reformer Pilates Nedir?

reformer pilates nedir?
reformer pilates nedir?

Pilates deyince aklımıza geleneksel pilates ve topu gelir. Ancak tek pilates türü bu değildir. Reformer pilates, geleneksel pilatese göre daha ileri bir seviyedir. Vücudumuza sağladığı faydalar da haliyle daha fazladır. Ülkemizde pek bilinen bir pilates türü olmadığı için pilates nedir, sorusunun ardından reformer pilates nedir, sorusunu da cevaplamak gerekir.

Reformer pilates, özel tasarlanmış aletlerle yapılan pilates çeşididir. Reformer pilateste standart pilatesten farklı olarak bu aletler kullanılır. Geleneksel pilatese göre daha yoğun ve dinamik olan reformer pilates, egzersiz çeşidinin daha fazla olmasından dolayı önemli avantaj sağlar.

Reformer pilatesin geçmişi, 1. Dünya Savaşı dönemine kadar uzanır. Savaş döneminde yaralı askerlerin yatakta tedavisi için uygulanmış bir yöntemdir. O dönem tedavi için kullanılan aletler, günümüzde reformer pilatesin ortaya çıkış fikrini yaratmıştır.

Savaş yıllarında yataktan kalkamayan yaralı askerlere, duvarlara ya da yataklara yaylar takılarak tedavi amaçlı egzersizler yaptırılmıştır. Bu egzersizler bir nevi reformer pilatesin ilk uygulamaları olmuştur diyebiliriz. O yıllarda amaç, yaralının ayağa kalkmadan egzersiz yapmasını sağlamaktır. Bugün ise daha esnek daha sağlıklı bir beden için reformer pilates yapmaktayız.

Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir?

reformer pilatesin faydaları nelerdir?
reformer pilatesin faydaları nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için spor ya da egzersiz yapmak şarttır. Amacınız daha sağlıklı daha esnek ve daha fit bir vücuda sahip olmak ise reformer pilates tam size göredir. Reformer pilatesin klasik mat üzerinde ya da topla yapılan pilateste olduğu gibi birçok faydası vardır. Ancak reformer pilateste hareketler daha yoğun ve dinamik olduğu için faydaları da daha çok diyebiliriz. O halde reformer pilatesin faydaları nelerdir, birlikte inceleyelim.

Reformer Pilates Faydaları
 • Klasik pilateste olduğu gibi reformer pilateste de güç, esneklik, koordinasyon ve denge gibi önemli kazanımlar elde edebilirsiniz.
 • Reformer pilates, omurga ve iskelet sistemi için son derece etkili egzersizler içerir. Böylece omurganın hizalanmasında yardımcı olur.
 • Tüm pilates çeşitlerinde olduğu gibi reformer pilates de vücudun esnekliğini arttırır.
 • Yine klasik pilateste olduğu gibi reformer pilates de sırt ve kas ağrılarını azaltır.
 • Reformer pilates, özellikle karın ve kalça kaslarına daha hızlı şekil verir.
 • Egzersizler esnasında düzenli nefes alıp vermeniz gerekir. Böylelikle reformer pilates, nefesinizi düzenlemeye yardımcı olur.
 • Reformer pilates kişinin dayanıklılığını arttırır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırıp eklem rahatsızlıklarını da azaltmaktadır.
 • Klasik yapılan pilateste olduğu gibi stresi azaltır, kişinin kendini daha mutlu ve dinamik hissetmesini sağlar.

Pilates Nerede Yapılır?

Pilates hem evde hem de salonlarda yapılan egzersizler bütünüdür. Özellikle klasik plates için alan sınırı neredeyse yoktur. İstediğiniz yerde yapabilirsiniz. Yeter ki egzersizlerinize konsantre olabileceğiniz bir alan olsun. İhtiyacınız olan tek şey bir egzersiz matıdır. Ancak pilates nerde yapılır, sorusuna yeterli bir cevap değildir. Çünkü reformer pilates, aletlerle çalışmayı gerektirdiği için bir tesise gitmeniz gerekir. Ancak bu işe gönül verdiyseniz ve yeterli alanınız var ise reformer pilates aletlerini evinize alıp egzersizlerinizi evde yapabilirsiniz.

Fakat sizlere tavsiyemiz pilatese başlamadan önce doktora danışmanızdır. Özellikle hamilelerin doktor bilgisi dışında hareket etmemeleri gerekir. Ardından ise bir pilates uzmanından yardım almanız oldukça önemlidir. Pilates, çok popüler bir spordur. Ancak bilinçsizce ya da alanında uzman olmayan kişilerin yönlendirmeleri ile pilates yapmanın, maalesef faydadan çok zararı söz konusudur.

Unutmayın, pilates sadece bir spor değildir. Bu sebeple başlangıçta uzman birinden yardım alarak pilates yapmak, felsefesinin de anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Önceki İçerikİp Atlamak Kaç Kalori Yakar, İp Atlamak Zayıflatır Mı?
Sonraki İçerikKestane Balı Faydaları, Kestane Balı Neye İyi Gelir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.