Pi Sayısı Nedir? Dünya Pi Günü Ne Zaman Kutlanır?

pi sayısı nedir? dünya pi günü ne zaman kutlanır?
pi sayısı nedir? dünya pi günü ne zaman kutlanır?

Matematik terimleri arasında adından en çok söz ettiren Pi sayısıdır. Öyle ki mart ayının ikinci haftasına denk gelen 14. günü Pi günü olarak kutlanmaktadır. Bu sayıyı bu kadar özel kılan şeyin ne olduğunu elbette anlatacağız. Ancak öncesinde Pi sayısı nedir, Dünya Pi günü ne zaman kutlanır, sorularını yanıtlayarak yazımıza başlayalım.

Konu Başlıkları

Pi Sayısı Nedir?

Matematikte birçok formül vardır. Bu formüllerden biri de Pi sayısıdır. Matematik biliminin sabit sayılarından biri olan Pi sayısı 3,14 değerindedir. Sıklıkla hesaplamalarda bu şekilde yer alır. Dairenin çevresini, dairenin çapına böldüğünüzde elde edeceğiniz sabit bir sayıdır. Pi sayısı nedir, sorusunun kısaca cevabı budur.

Geometri Nedir

Pi sayısı, adını da sembolü olan işareti de Yunancadan alır. Yunancanın on altıncı harfi olan pi (pie π) bu matematik sabitine adını vermiştir. Çünkü Yunanca çevre (çember) anlamına gelen perimetros sözcüğü “p” harfiyle başlamaktadır.

Dünya Pi Günü Ne Zaman Kutlanır?

dünya pi günü ne zaman kutlanır?
dünya pi günü ne zaman kutlanır?

Aynı zamanda Dünya Matematik Günü olarak da kutlanan bu gün matematiğe gönül vermiş insanlar için en özel günlerden biridir. O halde Dünya Pi Günü ne zaman kutlanır, açıklayalım.

Dünya Pi Günü, her yıl 14 Mart tarihinde kutlanmaktadır. Özellikle okullarda bu hafta, Dünya Pi günü etkinlikleri hazırlanır. Etkinlikler öğrencilerin geniş katılımıyla bütün hafta boyunca sürdürülür. Elbette bu noktada Pi Günü neden 14 Mart’ta kutlanır diye sormak lazım.

Bu günü özel kılan nedir sorusuna gelince aslında özel bir anlamının olmadığını görürüz. Pi sayısı sonsuz bir sayı olduğu için hesaplamalarda genellikle 3,14 şeklinde alınır. 3,14’ün 3’ü mart ayını, 14’ü ise mart ayının on dördüncü gününü karşılamaktadır. Bu sebeple de Dünya Pi Günü’nün 14 Mart’ta kutlanmasına karar verilmiştir.

Pi Sayısını Ne Zaman Bulundu?

Bu konuda kesin bir bilgi olmamakla beraber kaynaklar MÖ 200’lü yılları işaret etmektedir. Pi sayısı ne zaman bulundu sorusuna bazı kaynaklar MÖ 212 yılında Arşimet tarafından bulundu diye cevap vermektedir. Arşimet, insanlığın ilk bilim insanı olarak bilinmektedir. Suyun kaldırma kuvvetini hamamda yıkanırken keşfettiği iddia edilir. Hikâye ister gerçek olsun ister olmasın, suyun kaldırma kuvvetinin keşfi Arşimet’in matematik bilime en büyük armağanıdır.

Pi Sayısını Kim Buldu?

Az önce de belirttiğimiz üzere, birçok kaynak Pi sayısını ilk kullananın Arşimet olduğunu gösteriyor. O halde Pi sayısını kim buldu sorusuna Arşimet cevabını verebiliriz. Ancak Pi sayısını popüler hale getiren, bu sayının bugün özel bir günle kutlanmasını sağlayan Arşimet değildir. 15 Nisan 1707’ de İsviçre’nin Basel şehrinde doğan ünlü matematikçi Leonhard Euler’dir. Pi sayısına Yunanca (pie π) harfini sembol olarak seçip kullanarak adını veren de odur.

Pi Sayısı İrrasyonel midir,  Rasyonel mi?

Matematik bilimi terimleri içinde Pi sayısı kadar bilineni yoktur herhalde. Ünlü bir sabit sayı olan Pi sayısı irrasyonel midir, rasyonel mi sorusu da sıklıkla sorulan bir sorudur. Hemen belirtelim ki düzenli bir devirli bir sayı olmadığı için Pi sayısı irrasyoneldir.

Pi Sayısının İlk Yüz Basamağı

Özellikle Dünya Pi Günü etkinlikleri kapsamında yapılan yarışmalara sıklıkla konu olmaktadır. Bu etkinliklerde Pi sayısının ilk yüz basamağı ezberlenir, eksiksiz söyleyenlere ödüller verilir. Peki, o zaman hiç vakit kaybetmeyin, ezberlemeye başlayın.

İşte Pi sayısının ilk yüz basamağı:

3,141592 653589 793238 462643 383279 502884 197169 399375 105820 974944 592307 816406 286208 998628 034825 342117 067…

İrrasyonel bir sayı olan Pi sayısı sonsuzdur. Dolayısıyla Pi sayısının tamamını yazmak asla mümkün olmayacaktır. Eğer tamamını ezberlemek gibi bir niyetiniz vardı ise yol yakınken vazgeçebilirsiniz.

Dünya Pi Günü Etkinlikleri

dünya pi günü etkinlikleri
dünya pi günü etkinlikleri

Mart ayının 14’üncü günü her yıl Dünya Pi Günü olarak kutlanmaktadır. Okullarda o hafta içinde Dünya Pi günü etkinlikleri düzenlenir. Öğrenciler; Pi günü nedir, ne zaman kutlanır sorularına cevap bulur bulmaz etkinlik arayışına girerler. İşte bu sebeple Pi gününde nasıl bir etkinlik hazırlayabilirim diyenler için birçok etkinlik fikri hazırladık. Dilediğinizi seçebilir, okulunuzda etkinlik olarak planlayabilirsiniz.

Pi günü etkinlikleri:

  • Tişörtlerinize Pi sayısının sembolünü bastırıp bütün hafta boyunca giyebilir, diğer öğrencilerin dikkatini çekebilirsiniz.
  • Okul bahçesine büyük çemberler çizerek etrafında oyunlar oynayabilir, böylece Pi sayısına vurgu yapabilirsiniz.
  • Dünya Pi Günü hatıra köşesi yapabilir, öğrencilerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.
  • Öğrencilerle okul bahçesinde Pi sayısının sembolünü oluşturabilir, yüksek bir yerden fotoğraflayarak okul sitesinde yayınlayabilirsiniz.
  • Okulun farklı yerlerine Pi sayısını kullanarak çözülecek problemler asabilir, ilk çözen öğrencilere ödüller verebilirsiniz.
  • Pi sayısının sembolü şeklinde kurabiyeler hazırlayabilir, öğrencilere ikram ederek farkındalık yaratabilirsiniz.
  • Pi sayısı sonsuz bir sayısıdır. Dolayısıyla Pi sayısının ilk elli basamağını ya da ilk yüz basamağını ezberleme yarışması yapabilirsiniz.
Önceki İçerikElmalı Kek Tarifi, En Kolay Elmalı Kek Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikCeviz Kaç Kalori, Ceviz Kilo Aldırır Mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.