Peyzaj Nedir, Peyzaj Mimarlığı Ne Demek?

peyzaj nedir, peyzaj mimarı ne demek?
peyzaj nedir, peyzaj mimarı ne demek?

Köken bakımından Fransızca bir sözcük olan peyzaj, birden fazla anlam içermektedir. Örneğin, Fransızcada sözcüğün ortaya çıkış anlamı ile dilimizde karşıladığı anlam aynı değildir. Fransızca peyzaj sözcüğü kır resmi, kırlık alanların resme aktarılması anlamlarını içermektedir. Bununla birlikte bir yerin doğal görünümüne de peyzaj adı verilmektedir. Peki, ülkemizde de peyzaj denildiğinde bu anlamlar mı akla gelmektedir? Peyzaj sözcüğünün bunların dışında başka anlamları da var mıdır? Bu soruların cevabını arıyorsanız sizin için hazırladığımız peyzaj nedir, peyzaj mimarlığı ne demek başlıklarına göz atabilir; konuya ilişkin detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Konu Başlıkları

Peyzaj Nedir?

peyzaj nedir?
peyzaj nedir?

Söz konusu sözcüğün ortaya çıktığı dil olan Fransızcada karşılığı kır resmi ya da bir yerin doğal görünümüdür. Türk Dil Kurumunun sözlüğüne göz attığımızda da aynı anlamları görmekteyiz. Fakat ülkemizde bu anlamların dışında kazandığı ya da halk arasında kastedilen yeni anlamlar da vardır. Peki bu durumda peyzaj nedir?

Türk Dil Kurumunun sözlüğüne göre iki farklı anlam söz konusudur. Bunlar şöyledir:

 • Kır ya da doğa resmi
 • Bir yerin doğaya uygun ya da doğal görünümü

Fakat ülkemizde ve dünyada insanların bahçelerine bakım yaptırmaları, bahçelerini birbiri ile uyum içinde bitkiler ile düzenlemeleri de peyzaj adını almaktadır. Hatta insanlar bu iş için porfesyonel yardım almaktadır.

Doğal Peyzaj Nedir?

Fransızca “paysage” sözcüğünden dünya dillerine yayılmış olan peyzaj; kır resmi, doğal görünüm ya da bir alanın insan eli ile düzenlenmesi işine verilen addır. Ülkemizde ve dünyada daha çok bir alanın düzenlenmesi işi olarak bilinmektedir. Haliyle insan müdahalesini gerektiren bir durumdur. Ancak son dönemlerde sıklıkla uyduğumuz doğal peyzajda insan müdahalesi yoktur. O halde doğal peyzaj nedir?

Doğal peyzaj, doğanın insan müdahalesi olmaksızın kendi kendine oluşturduğu peyzaja, doğal estetik uyuma verilen addır. Bu doğal peyzaj alanlarına en güzel örnekler göller, kumul alanlar ve şelale benzeri oluşumlardır.

Bu doğal peyzaj alanları durup duruken oluşmaz. İnsan müdahalesi olmasa da doğadaki birtakım olaylar, buna sebep olmaktadır. Depremler, yanardağ püskürmeleri, toprak kaymaları, erozyonlar başlıca sebepler arasındadır.

Peyzaj Örnekleri

peyzaj örnekleri
peyzaj örnekleri

Doğa ile estetiğin buluşma noktaları olan peyzaj alanları, tek bir başlık altında toplanamaz. Bunlardan bazıları insan eli ile yapılmış alanlar, bazıları ise doğal peyzaj alanlarıdır. Peyzaj mimarlarının hayat verdiği alanları yeniden oluşturmak mümkündür ancak doğal peyzaj alanlarını taklit etmek oldukça zor hatta imkansızdır. Çünkü doğal peyzaj alanları kendiliğinden, doğal güçlerin etkisi ile ve belli bir zamanın sonunda oluşmaktadırlar. Doğal peyzaj örnekleri genellikle dört başlık altında incelenmektedir. Bu başlıklar şunlardır:

 • Doğal orman peyzajları
 • Göl peyzajları
 • Dağ peyzajları
 • Deniz peyzajları

Peyzaj Mimarlığı Ne Demek?

peyzaj mimarlığı ne demek?
peyzaj mimarlığı ne demek?

Bir modern hayat mesleği olan peyzaj mimarlığı, ülkemizde gelişmekte olan bir iş alanıdır. Ancak hafife alınacak bir meslek değildir. Bunun için üniversitelerin peyzaj mimarlığı bölümünden mezun olmak gerekir. Çünkü bu meslek; bilim ve telnolojinin, matematik ve mühendislik ile buluştuğu bir alandır. Öte yandan estetik de doğası gereği peyzaj mimarlığının olmazsa olmazlarındandır. Peki bu kadar özel bir alan olan peyzaj mimarlığı ne demektir?

Peyzaj mimarlığı, insanların yaşadığı fiziki çevreyi onların mutluluğu, yararı hatta güvenliği için düzenleme ya da onarma işini yapan çalışma alanına denir. Peyzaj mimarı bunu yaparken mühendislik bilgisinden yararlanır. Aynı zamanda estetik kaygılar ile hareket eder. Bir yeri o bölgenin fiziki yapısına, iklimine vb. şartlara ugun hale getirirken göze hoş gelmesini de sağlarlar.

Peyzaj Mimarı Ne İş Yapar?

Son dönemlerin en popüler mesleklerinden biri de peyzaj mimarlığıdır. Birçok genç gelecek planlanması yaparken bu mesleği seçmeyi düşünmektedir. Peki bu kadar tercih edilen bu meslek dalının çalışma alanı nedir? Başka bir deyişle peyzaj mimarı ne iş yapar?

Peyzaj mimarlığı, şehirleri planlayan, onlara estetik bir görünüm kazandıran meslek dalıdır. Özellikle parklar, büyük site veya konut bahçeleri, üniversite kampüsleri, tatil alanları peyzaj mimarları sayesinde şekillenmektedir. Bunların yanı sıra mezarlıklar, büyük ticaret alanları ya da tesislerde de onların imzasını görmek zor değildir.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Peyzaj Mimarı Nerelerde Çalışabilir?

Ülkemizde oldukça yeni bir iş kolu olduğu için üniversitelerin peyzaj mimarlığı bölümünü bitirenlerin ne iş yapabileceği birçok kişi için merak konusudur. Bu sebeple peyzaj mimarı nerelerde çalışabilir, sizin için araştırdık. İşte peyzaj mimarlarının çalışabileceği kurum ya da kuruluşlar:

 • Kent veya alan planlaması yapan özel şirketler
 • Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü
 • Devlet Su İşleri
 • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri
 • Karayolları Müdürlükleri
 • Özel Mimarlık Ofisleri

Yukarıda yer alan krum ve kuruluşlr dışında özel çalışma alanları da mevcuttur. Fakat mimarlık ile peyzaj mimarlığı karıştırılmamalıdır. Çünkü aralarında büyük farklar söz konusudur. Örneğin mimarlar teknik çizimler yaparak bina ve benzeri yapıları tasarlarken peyzaj mimarları daha estetik konular ile ilgilenir. Elbette bu iki meslek birbiri ile yakın ilişkiler kurmak zorundadır.

Önceki İçerikÖzgün Ne Demek TDK, Özgün ve Özgü Arasındaki Fark Nedir?
Sonraki İçerikSitem Ne Demek, Sitem İle Yakınma Arasındaki Fark Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.