PDF Ne Demek, PDF Nedir

PDF Ne Demek, PDF Nedir
PDF Ne Demek, PDF Nedir

Bilgisayar ve internet dünyasıyla tanışıldıktan sonra hayatımıza giren ve önemli bir yer tutan terimlerden biri de PDF olarak ifade edilen dosyalama biçimidir. Bu dosyalama biçimini en basit şekliyle ifade etmek gerekirse bir dosya, kitap ya da kitapçığı ya da internet ortamında biçimlendirmek suretiyle bir yere taşımak anlamına gelmektedir.

Birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran PDF ne demek bu makalede açıklanacak ve PDF nedir konusu hakkında bilgi verilecektir. Bu dosyaların özellikleri, nasıl hazırlanıp düzenlendikleri, hangi programlarla açıldığı üzerinde durulacaktır.

www Açılımı Nedir

PDF Ne Demek

PDF, İngilizce kökenli bir kelime grubu olup açılımı “Portable Document Format” yani taşınabilir doküman formatıdır. Hazırlanan dokümanlar, bu işlem sayesinde bir yerden bir yere tek bir dosya halinde taşınabilmektedir. Bu işlem, Adobe tarafından bulunmuş ve insanlığın hizmetine sunulmuştur.

Günümüzde bu sistem, Uluslararası Standartlaştırma Organizasyonu (ISO) tarafından yönetilen bir açık standart haline gelmiştir. PDF dosyaları sadece yazımdan ibaret olmayıp ses, video, sayfalar arası gezinti, bağlantılar,düğmeler, form alanları ve iş mantığı algoritmaları gibi birçok özellik içerebilir.

Bu dosyalar ücretsiz yazıcı yazılımı programları kullanılarak elektronik olarak imzalanabilir ve kolaylıkla görüntülenebilir indirilebilir. Bazı PDF programları sadece sayfa görüntülerinden ibaret olup geliştirilmemiştir.

Ancak PDF’nin adeta anavatanı konumunda olan Adobe PDF gibi sürekli geliştirilen programlarla metinler, elektronik tablolar, grafikler ve daha çoğu tek bir dosyada birleştirilmiş olsa bile orijinal dosyadaki tüm veriler korunabilmektedir.

http Nedir

PDF Nedir

Bu dosyalama işlemi, elektronik ortamda çıktı almayı sağlayan işlemdir. Adobe’nin kurucu ortağı Dr John Warnock, PDF’yi “Dünyayı değiştiren 3 harf” olarak tanımlamaktadır. Bu dosyalama formatının ilk olarak bulunur şöyle olmuştur: Adobe’nin kurucu ortağı John Warnock, 1991 yılında The Camelot Project adıyla ortaya koyduğu fikirle basılı belgeden dijital belgeye geçişi ilk başlatan kişi olmuştur.

pdf nedir
pdf nedir

Herkesin dilediği uygulamadan belge alabilmesini, bunların elektronik sürümlerini dilediği her yere ulaştırabilmesini ve bu belgeleri her bilgisayar cihazında görüntüleyebilmesini ve yazdırabilmesini sağlayan bu sistemle bir devrimin damgasını vurmuştur.

Adobe firmasının kurduğu bu proje, 1992 yılının sonlarına doğru Portable Document Format olarak geliştirilmiştir. Bu format, artık tüm dünyada resmi ve gayriresmi işletmelerin ve bireylerin güvendiği bir format haline gelmiştir. Warnock tarafından ortaya atılan bu fikir, gün geçtikçe yeni gelişmelerle büyütülmeye devam edilmektedir.

PDF Ne İşe Yarar

Bu tür dosya formatında belgeler yazılım, donanım veya işletim sisteminden bağımsız olarak güvenli bir biçimde sunuma ve paylaşıma açılabilir. Kişiler kendilerine ait bir romanı ya da herhangi bir edebî eseri düzenleyerek kitap haline getirebilir. PDF programlarındaki birden fazla sayıda çoğaltma özelliğiyle kitaplarını kendileri basıp dağıtımını yapabilir.

PDF dosyaları; kitaplar, resmi belgeler ve dokümanlar gibi çok sayıda çalışmanın saklanabilmesi ve aktarılabilmesi tercih edilir. Bunlar sadece bilgisayarlarda değil, telefon ve tabletlerde de rahatlıkla açılıp okunabilir. Bilgisayar ortamında yapılabilen PDF işlemi sayesinde yapılan çalışmalar inceleme için basılı çıktılar yerine bilgisayar üzerinden gönderebilir.

Bu sayede diğer kişilerin yaptığı yorumlar internet ortamında tek bir yerden görülebilir. Aynı zamanda güvenli bir ortamda pekçok bilgisayar üzerinden PDF üzerinde değişiklik yapılarak ortak bir çalışma oluşturulabilir.

Bu dosyaların sağladığı en büyük avantajlardan biri, orijinal dokümanda kullanılan bütün yazı karakterlerini ve resimleri olduğu gibi muhafaza etmesi ve PDF dosyası içine aktarmasıdır. Orijinal dokümanın kapladığı MB alanından çok daha az yer kaplaması da sıkıştırılarak yollanabilmesi de bir avantajdır.

PDF Dosya Nasıl Hazırlanır

Bu tip bir dosya oluşturmanın yolu, dosyanın basılı bir kopyasını yazdırmak kadar basittir. Ancak yazıcının uygun bir programa sahip olması gerekir. Herhangi bir Word, Excel veya PowerPoint dosyasını bir PDF’ye dönüştürmek için öncelikle bu dosya bir Office uygulamasında açılmalıdır.

Acrobat görev şeridinde ‘PDF Oluştur’ seçeneği işaretlenmeli, dosyayı korumaya almak için açılan iletişim kutusunda ‘PDF Koruma’ seçeneği tıklanmalıdır. Daha sonra açılacak iletişim kutusunda, başka kullanıcıların dosyayı kopyalamalarını veya düzenlemelerini sınırlandırmak için bir parola belirlenebilir; dosya izinleri konusunda tercih yapılabilir. Tamam seçeneğiyle onay verildikten sonra dosyaya isim verilerek istenilen bir konuma kaydedilir.

Makalemizde PDF ne demek detaylı olarak açıklanmıştır. Diğer alt başlıklarla PDF nedir detaylı olarak ele alınmıştır. İnternet kullanımının artmasıyla beraber PDF sisteminde çok daha fazla yenilik yapılacaktır.

Önceki İçerikEşref Saati Ne Demek, Eşref Saati Nedir
Sonraki İçerikSüryani Ne Demek, Süryaniler Kimler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.