Payidar Ne Demek, Payidar Kalmak Nedir

Payidar Ne Demek, Payidar Kalmak Nedir
Payidar Ne Demek, Payidar Kalmak Nedir

Payidar Ne Demek

Payidar kelimesi, Farsça kökenli bir kelimedir ve anlamı oldukça özeldir. Eserleri, yaptıkları, insanlara olan davranışları ve olumlu düşünceleri ile akıllarda yer eden, kendinden söz ettiren kişiler için kullanılmaktadır. Saygınlık ifadesi olarak da kullanılır.

Sonsuza kadar yaşayacak olan, kalıcı, ölümsüz ve baki anlamlarına gelen bu kelime, Ulu Önder Atatürk’ün, ”Benim naçiz bedenim elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyet’i ilelebet payidar kalacaktır.” cümlesiyle akıllara yer etmiştir. Cümlenin ilelebet payidar kalacaktır kısmı ile, Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar varlığını devam ettireceği anlatılmıştır.

Atatürk’ün dediği gibi, maddi ve askeri yetersizlikler içerisinde de olsa, Türkiye Cumhuriyeti, girdiği tüm mücadeleleri kazanmış, tüm zorluklara rağmen varlığını devam ettirmiş ve ettirecek, yani ilelebet var olacaktır. Buna göre payidar ne demek için, zaman zaman kişiler için kullanılsa da, daha çok vatan ve devlet kurumlarının uzun süre devamlılığını anlatmak için kullanılmaktadır denilebilir.

Müteşekkir ne demek?

Payidar Kalmak

Bu kelime kalıcı, sürekli olan ve yerleşmiş anlamlarına geldiğine göre payidar kalmak da, her daim varlığını sürdürmek, sonsuza kadar devamlılığı olmak anlamına gelmektedir. Aslında, devamlılığı olan ve uzun süre işleyişine devam eden her kurum için farklı anlamlarda birçok kelime kullanılmaktadır. Payidar kelimesinin özelliği, sonu olmayan, devamlılığı sonsuz olan anlamına gelmesinden dolayı farklıdır. Payidar kalmak, var olmak, yok olmamak, devamlı ve yerleşmiş olmak demektir. Bilindiği üzere kalıcılık; gelip geçici olmayan, geçerliliği her daim devam edecek olan demektir. Sonsuz ise, sonu olmayan, bitmeyen ve sınırı ölçülemeyen anlamlarına gelmektedir. Hem kalıcı hem de sonsuz kelimelerinin ikisini de karşılamaktadır. Anlamından dolayı, pek yaygın olmasa da kız çocuklarına isim olarak da verilmektedir. Payidar ismi, saygın, kalıcı ve rütbeli demektir.

Tarihi kaynaklarda ve eski  filmlerde sıkça kullanılan bu kelime, çoğunlukla kurumlar ve ülke için kullanılır ancak, vatan için yaptıkları ile unutulmaz olan, her daim yaşatılan kişiler için de kullanılmaktadır. Örneğin; vatan için şehit düşenler, ülkesi yararına hayırlı işler yaparak kalkınmada payı olanlar için de bu kelimeyi kullanmak yerinde olacaktır.

Bu kelimenin anlamı oldukça özeldir, hele ki bir devletin ve devleti yürüten kurumların varlığı için kullanılırsa, anlamı daha da özelleşmektedir. Devamlılığı ve ölümsüzlüğü açıklamak için birçok cümlede kullanılan payidar, son zamanlarda sıkça duyulmaktadır. Vatan ve mücadele ilgili televizyon programlarının çoğalması, payidar başta olmak üzere, özel anlamı olan birçok kelimenin de herkes tarafından öğrenilmesine vesile olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.