Paravan Ne Demek, Paravan Şirket Nedir

Paravan Ne Demek, Paravan Şirket Nedir
Paravan Ne Demek, Paravan Şirket Nedir

Paravan Nedir?

Fransızca kökenli olan ve günlük hayatta sıklıkla kullanılan paravan kelimesi, birkaç farklı anlamda kullanılmaktadır. Bu sözcük, en yaygın olarak, değişik malzemelerden üretilen ve çeşitli bölümleri ayırmak için kullanılan, katlanma ve taşınma özelliğine sahip perde anlamıyla kullanılmaktadır.

Eski dönemlerde, özel bölümleri gizlemek amacıyla kullanılan bu tahta perdeler, günümüzde daha çeşitli malzemelerden daha farklı kullanım özelliklerine sahip şekilde üretilmektedir. Diğer bir anlamıyla bu sözcük, iş dünyasıyla ilgili bir kavram olup, bir şirketin adı, prestiji, gücü ve faaliyetlerinden o şirketin haberi olmadan yararlanılması anlamına gelmektedir. Sıklıkla kulağımıza çalınan paravan şirket, hiçbir kurumsal faaliyeti bulunmayan, düzenli çalışanı olmayan, genelde yasadışı işler yapmak amacıyla kurulmuş şirkettir. Paravan nedir? Hangi anlamlara gelir daha ayrıntılı açıklayalım.

Paravan Ne Demek?

Bu kelime, sık kullanılan sözcüklerden birisidir. İki temel anlamı bulunan kelime, her iki anlamıyla da yaygın olarak kullanılmaktadır. Temel anlam olarak paravan ne demek sorusu için, ayırıcı perde denilebilir. Bu kelime, katlanır birkaç parçadan oluşan, taşınma özelliğine sahip ve menteşelerle birbirine monte edilmiş ayırıcı perde anlamına gelmektedir. Daha çok, işyerlerinde kullanımı yaygındır. İş yerlerinde, bazı bölümleri ayırmak için, dekoratif özelliklere sahip birçok ayraç perde modeli bulunmaktadır. Aslında bu ayraç perdeler, çok eski dönemlerden beri kullanılmaktadır.

Teknolojinin sürekli gelişmesi, yeni üretim teknikleri ile estetik görünüm ve teknik donanım açısından çeşitli paravan modellerinin üretilmesini sağlamıştır. Üretimde kullanılan malzemeler çeşitlenmiş, tasarım olarak daha farklı modeller ortaya çıkarılmıştır. Hatta paravan çoğu yerde, ayırıcı özelliğinden çok dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Temel anlamından farklı olarak paravan bir de, yasadışı faaliyetlerde bulunmak amacıyla kurulan hayali şirket anlamıyla kullanılmaktadır. Son zamanlarda, paravan şirket kavramı, eski dönemlere nazaran daha sık şekilde duyulmaya başlanmıştır. Peki paravan şirket nedir? Neden kurulur? Hangi faaliyetlerde bulunur? Paravan şirket, yasal olarak ticari faaliyetlerde bulunmak için değil, yasadışı yollarla haksız kazançlar sağlamak için kurulan şirkettir.

Paravan Şirket Nedir?

Paravan şirket, vergi başta olmak üzere çeşitli giderlerden kurtulmak amacıyla kurulmaktadır. Bu şirketler genelde, başka şirketlerin gücünden, adından ve ticari itibarından faydalanır. Çalışanı olmadığı halde varmış gibi gösterilir. Yakın bir zamanda, 160 civarında naylon şirket kurularak, yedi bin kadar kişinin yasadışı yollarla emekli edildiği ve devletin sağlık yardımından faydalandığı ortaya çıkarılmıştı.

Haksız kazanç sağlamak amacıyla kurulan bu tarzdaki şirketlerin, uzun araştırmalar sonucunda belirlediği sigortası olmayan vatandaşları arayarak, kendisini cüzi miktarlarla sigortalı yapacağını söylemesiyle başlayan serüven, SGK’yı büyük maddi zarara uğratmıştır. Şirketin yasa dışı olduğu ilk zamanlarda bilinmediğinden, sözde sigortası yapılan kişi, yasal sigortalıyla aynı haklara sahip oluyor. Sağlık hizmetlerinden faydalanabildiği gibi, günü geldiğinde ve gerekli şartlar oluştuğunda emekli de olabiliyor.

Devlet, sigortalının yasal haklarını ödemek için prim alacığı şirketten tahsilat yapmaya çalışırken, paravan şirket gerçeği ortaya çıkıyor. Ortada yasal hizmet veren bir şirket olmadığından doğal olarak tahsilat da yapılamıyor. Bu yasa dışı şirketler, sigortalı gösterdiği kişinin primlerini devlete ödemediği gibi, vatandaştan sigorta karşılığında aldığı paralarla varlığını devam ettirirken devlet, sahte sigortalı kişilerin yasal haklarını ödüyor. Tabi sonrasında, hem bu yasa dışı şirketler hem de bu yolla sigorta yaptıran kişiler büyük cezalara çarptırılıyor. Tüm bu şirketlerin çalışma mantığı aynı şekildedir. Ortada yasal hiçbir hizmet olmadığı halde, varmış gibi gösterilerek maddi açıdan büyük vurgunlar yapılmaktadır. Son zamanlarda, sahte şirket vakalarında artış yaşanmaktadır.Yasa dışı bu şirketlerin sayısının sürekli artması ve ülkemiz açısından büyük maddi zararlara sebep olmasının önüne geçmek amacıyla alınan önlemler kapsamında, tesbit edilen paravan şirketler büyük cezai yaptırımlara maruz kalmaktadır.

Paravan Nedir
Paravan Nedir

Genel Anlamda Paravan

Temel anlamda ayırıcı anlamında kullanılan paravanlara, çoğunlukla işyerleri ve muayenehanelerde rastlanmaktadır. Özellikle, doktor muayenehanelerinde, hastanın muayene edilmesi için uzandığı yatağın olduğu bölüm, paravanla ayrılmaktadır. Onun haricinde, kapıların içine veya dışına koyulan, katlanabilen çerçeveli ürün anlamında da kullanılmaktadır.

Bayanların, yıllardır saç için kullandığı tel tokalar, bazı yörelerde paravan adıyla anılmaktadır. Birkaç farklı anlamı olsa da bu sözcük temel olarak, bina içlerinde bazı bölümleri ayırmakta kullanılan katlanabilme ve taşınma özelliğine sahip dekoratif perdeler ile yasadışı kazanç sağlamak için kurulan paravan şirket anlamıyla kullanılmaktadır. Özellikle paravan şirket kavramı, günümüzde her geçen gün daha fazla duyulmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here