Pandoranın Kutusu Nedir, Kısaca

Pandoranın Kutusu Nedir, Kısaca
Pandoranın Kutusu Nedir, Kısaca

Pandoranın Kutusu Nedir

Gerektiği zamanlarda kullanılan ‘’Pandoranın kutusu açılsın.’’ terimi düşünüldüğünde; aslında çoğu insanın asıl anlamını merak ettiği bilinir. Pandoranın kutusu nedir ve tam olarak ne anlama gelmektedir birçok insan tarafından çok sorulur. Günümüzde Pandora dendiği zaman akla gelen ilk düşüncelerden birisi kutu olarak bilinmektedir. Pandoranın kutusu bilinen efsaneye göre; Zeus’un Pandora ile evlenen Prometheus’a sunmuş olduğu düğün hediyesidir. Bilinene göre düğün hediyesi aslında bir kutu değil, toprak malzemeden yapılan bir tür kavanozdur.

Kutu olarak bilinmesinin sebebi ise, genellikle çeviriden kaynaklanan hata olarak açıklanmaktadır. Kutu olarak bilinen ancak gerçeğinde çömlek olarak göründüğü bilinir ve topraktan üretilmiş bir kavanozu temsil eder. Filmlere bile konu olan bu kavanozdaki anlama gelinirse; Zeus’un bu hediyeyi sunarken asla açmamaları gerektiğini söylemiş olmasıdır. Bu sözü ile birlikte düğün hediyesinin gizemi merak edilmiştir. Açmamalarını söylemesindeki neden ise; kavanoz içerisinde kötülük olmasıdır.

Pandora Efsanesi Hakkında

Pandora kelimesi ise, Zeus ile ilgisi olan bir anlam taşır. Eski Yunan Medeniyetleri inancına göre Zeus; kötüleri cezalandırmak için, etkileme gücü olan Pandorana’yı yaratmıştır. Pandora kelime olarak Tanrıların hediyesi anlamına gelmektedir.

Zeus’un bu kadını yaratmasının nedeni ise, kendisinden ateşin çalınmış olmasıdır. Bu duruma çok kızan Zeus, intikam almak için bu yolu seçmiştir. Ateşi kendisinden çalmış olan Epimetheus Pandorana’ya aşık olur. Kardeşi kendisini uyarmasına rağmen de onunla evlenir. Kendisine hiç bitmeyecek bir lanet bulmuş olur. Zeus da böylelikle hem Epimetheus’tan hem de kötü insanlardan intikamını alır. Bu efsane günümüze kadar anlatılarak gelmiştir.

Pandoranın Kutusu Açıldıktan Sonra

Epimetheus, merakına yenik düşerek evlendikten sonra Pandora’yı açmıştır. Çünkü hediyede yer alan gizemi çok öğrenmek istemektedir. Efsaneye göre, kavanozun açılması ile birlikte tüm kötülük bir anda dünyaya yayılır. Bunu ilk olarak Pandorana fark ederek hemen kapağını kapatır. Oysa Zeus intikam için bu kapağın açık kalmasını istemiştir. Ancak Pandorana bunu engellemeye çalışır.

Epimetheus’un merak duygusuna yenik düşüp kavanozun kapağını açması, kadınlara karşı olan merak hissini temsil eder. Başka bir inanışa göre kapak açıldıktan sonra hem kötülük yayılmış hem de Epimetheus bu kavanozun içerisine girerek hapsedilmiştir. Bu durumda yine Zeus’un intikamına bağlanır. Pandora efsanesi, bu şekilde mitolojide anlatılır ve yer alır. Pandoranın kutusu açılsın şeklinde kurulan cümlelerde günümüzde gizli kalan olayları ve içerisinde kötülük barındıran durumları temsil etmektedir. Pandoranın kutusu nedir diye düşünüldüğünde akla kötülük ve gizli tutulan olaylar gelebilir. Kelimenin kökenine ve hikayesine bakıldığında, eski Yunan dönemlerini temsil ettiği görülmektedir. Başka inanışlara göre bu kutu kadın düşmanlığını ve kadınların kötülüğünü temsil etmektedir. Ancak Zeus ile ilgili olan hikaye genelde gerçek kabul edilir ve bu şekilde anlatılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.