Özdeş Ne Demek, Özdeş Nedir

Özdeş Ne Demek, Özdeş Nedir
Özdeş Ne Demek, Özdeş Nedir

Özdeş Ne Demek

Türk Dil Kurumu kaynaklarında özdeş ifadesi, ayırt edilmeyecek kadar birbirine benzeyen ve nitelik bakımından her yönden eşit olan şeklinde tanımlanmıştır. Bunun yanında bir felsefe kavramı olarak, bir ve aynı olan, bir ve aynı anlama gelen olarak tanımlanmıştır. Daha kapsamlı olarak “Özdeş ne demek?”,”Özdeş nedir?” sorularını cevaplayacak olursak;

Diagonal Ne Demek

Matematikte de identik kavramı, birbirinin aynı, kendinde özdeşlik bulunan, özdeş anlamına gelmektedir. Hatta tıp alanında da tek yumurta ikizliği, identikal ikizlik, yani özdeş ikizlik olarak tanımlanmaktadır.

Bu kelimenin kökeni, İngilizce ve Fransızca’da kullanılan identification ifadesinden gelmektedir. Kelime dilimize özdeşleşme, özdeşleştirme veya kimlik belirleme olarak aktarılmıştır. Aynı şekilde bu kelimeden türeyen İngilizce identical ve Fransızca identique sözcükleri özdeş anlamına gelmektedir. Bu kavramların kökeni ise Latince’de özdeşlik anlamında gelen identitas sözcüğünden gelmektedir.

Kısaca özdeş ne demek sorusuna, aynılık ve aynı olma durumu olarak cevap verilebilir.

Özdeş Nedir

Bugün dilimizde bu kavram, her yönü ile aynı niteliklere sahip olan olaylar veya nesneler için kullanılmaktadır. Edebiyatta da özdeş cümleler bir yazım tekniği olarak kullanılmaktadır. Bu teknikte özdeş cümleler anlam itibariyle birbirine yakın cümlelerdir. Farklı ifade edilmiş olsa da iki cümle özdeştir, yani anlam olarak biri diğerinin yerini tutmaktadır.

Örneğin, özgürlük bir başkasının özgürlüğünün başladığı noktada biter cümlesi, her özgürlük bir başkasının özgürlüğü ile sınırlıdır şeklinde ifade edilebilir. Bu durumda bu iki cümle özdeştir.

Bir başka örnekte, karanlıkta olduğunu anlamayan, ışığa doğru yönelmez cümlesi, sıkıntıları ile yüzleşemeyen kişiler problemlerini çözemez şeklinde ifade edilebilir.

özdeş ne demek
özdeş ne demek

Öztürkçe çalışmaları sırasında da özdeş nedir konusuna eğinilmiştir. Dilimizin özleştirilmesini ve yabancı kökenli sözcüklerden kurtarılmasını amaçlayan bu çalışmalarda, hangi dilden girmiş olursa olsun yabancı sözcükleri elemek ve yerlerine anlam itibarilye öztürkçe sözükler yerleştirmek hedef alınmaktadır. Bu çerçevede olmak üzere örneğin aynı, farksız, identik, mutabık, suret ve tıpkı gibi kelimelerin yerine özdeş kullanılması önerilmektedir. Ayrıca aynılık, farksızlık, empati ve mutabakat gibi kelimelerin yerine özdeşlik sözcüğünün kullanılması önerilmektedir. Keza farksızlaşma yerine özdeşleşme, röprodüksiyon yerine özdeş baskı ve tıpkısı yerine özdeşi gibi sözcükler önerilmektedir.

Örnek Cümleler

Aşağıda özdeş ve özdeşlik sözcüklerinin kullanımına yönelik birkaç örnek verilmiştir:

  • Birçok kültürde insan varlığının cismani olmayan kaynağı, ruh ile özdeş tutulmuştur.
  • William Shakespeare’in ünlü eseri, Yanlışlıklar Komedisi, iki farklı özdeş ikiz kardeşin karşılaşma hikayesini anlatır.
  • Bazı insanlara göre mutluluk, erdemli olmak ile özdeştir.
  • Aromaların, yaklaşık olarak 1800 doğala özdeş ve 400’e yakın yapay çeşidi bulunmaktadır.
  • Devlet şekli cumhuriyet olan, yani halkın egemenliği olan bazı ülekelerde yönetim şekli bununla özdeş olarak demokrasi olmayabilir.
  • Sabah yıldızı ile akşam yıldızı özdeş kabul edilir, çünkü aynı yıldızlardır.
  • İnsan zaman içinde değişim gösterebilir, ancak neticede insan aynı insandır ve kendi kendisi ile özdeştir.
Önceki İçerikDiagonal Ne Demek, Kısaca Diagonal Nedir
Sonraki İçerikMüstesna Ne Demek, Müstesna Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.