Özdemir Asaf Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Özdemir Asaf Kimdir, Hayatı ve Eserleri
Özdemir Asaf Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Özdemir Asaf Kimdir

Özdemir Asaf, ünlü Türk şair ve yazarı olarak bilinmektedir. Özdemir Asaf şiirleri, Türk edebiyatının önemli eserleri arasında yer alır. Kendi döneminde özellikle yaptığı kelime oyunları ile dikkat çekmeyi başaran bir şairdir.

Yaşar Kemal kimdir?

Özdemir Asaf Hayatı

11 Haziran 1923 senesinde Ankara‘da doğdu. Asıl ismi Halit Özdemir Arun’dur. Neire Özgün Arun adında bir ikizi bulunmaktadır. Özdemir Asaf’ın babası Mehmet Asaf, Şura-ı Devlet’in kurucularından birisidir. Ortaöğreniminin bir kısmı Galatasaray Lisesi‘nde geçti. 1942 senesinde Kabataş Erkek Lisesi‘nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi‘nde, Hukuk Fakültesi’ne başladı, ancak daha sonra 3 sene İktisat Fakültesi’nde okudu. Bu alanı da bırakarak Gazetecilik Enstitüsü’ne devam etme kararı aldı. Sene 1947‘de ise yüksek öğrenimi yarıda bırakarak eğitim hayatını sonlandırdı.

Özdemir Asaf okulu bıraktıktan sonra sigorta prodüktörlüğü mesleği ile hayatını bir süre devam ettirdi. “Zaman” ve “Tanin” gazeteleri için çevirmenlik yaparak çalışmaya devam etti. 1939 senesinde ilk yazısı “Servetifünun-Uyanış” dergisinde yayınlandı. 1951 senesinde kendi şiir kitaplarının basıldığı Sanat Basımevi’ni kurdu ve matbaacılık sektörüne giriş yaptı. 1955 senesinde ise Yuvarlak Masa Yayınları‘nı açtı. Yayın merkezinin açılmasından sonra birçok değerli eseri Türk edebiyatına kazandırmayı başardı.

Özdemir Asaf, hukuk fakültesinde tanıştığı Sabahat Hanım’a aşık olmuş ancak ailesi onunla evlenmesini istememiştir. Bunun üzerine şair aşkından yataklara düşmüş ve evlatlarının ince hastalığa yakalanmasından korkan ailesi, Sabahat Tezakın ile evlenmesine onay vermiştir. 1947 senesinde çocukları Seda dünyaya geldi. Özdemir Asaf, Mart 1948-1949 seneleri arasında askere gitti. Askerliğini Gelibolu’da, daha sonra ise Ankara Piyade Okulu’nda ve en son olarak Erzurum’da yapmıştır. Askerlikten sonra yeniden hayatını kurma konusunda zorluklar çekmiştir.

Özdemir Asaf Kimdir
Özdemir Asaf Kimdir

İşi ve özel hayatı konusunda zor zamanlar geçiren Özdemir Asaf, bazı sanatsever arkadaşları ile birlikte 1954 senesinde bir yurt dışı seyahatine çıktı. Amerika’nın doğu kıyısında yer alan şehirleri ve Küba üzerinden büyük bir Atlantik turu yaptılar. Özdemir Asaf, aynı sene içinde Türkiye’nin ilk kadın fotoğraf sanatçısı olarak bilinen Yıldız Moran ile tanıştı. Moran fotoğraflarının yılbaşı kartı şeklinde bastırılarak satılması işine girmiştir. Bu esnada da Asaf ile tanıştılar.

Ünlü şair, 1971 senesinde de, Bebek’te Şimdi-Biblio Bar’ı açtı. Barı, o dönemlerde, sanat ile geçen keyifli ve uzun sohbetlerin yapıldığı çok nezih bir mekan olarak görülmüştür. 1979 senesinde, çocukken meydana gelen bir akciğer rahatsızlığı yeniden olunca, Özdemir Asaf, 1980 senesinde barını kapattı. Aynı sene Aralık ayı başlarında, beyninde ur olduğu tespit edildi ve 28 Ocak 1981’de vefat etti. Ölümü sonrasında, şiirlerinin toplanarak elde edildiği Benden Sonra Mutluluk eseri yayımlandı.

Şairin birçok arkadaşı, yakını ve ailesinin söylediklerine göre; Asaf oldukça şık giyimli ve naif birisiydi. Özellikle yüzükleri olmadan dışarı çıkmadığı söylenmiştir. Birlikte dolaştığı arkadaşları arasında her zaman giyimi ile fark edildiği, bizzat annesi tarafınan söylenmiştir.

Özdemir Asaf’ın, en çok dikkat çeken özellikleri, uzun saçlarının olması, kalın bıyık kullanımı, boynundan asla çıkarmadığı atkısı, pelerini ve R harflerini söyleyemeyişiydi. Birçok sanatçı gibi onun da futbol sevdası bir süre devam etmiştir. Ancak zaman içerisinde diğer sanatçılar gibi o da futbolu bırakmıştır. Özdemir Asaf, Galatasaray’dan kopmuş olan bir grup taraftarın oluşturduğu Güneşspor Kulübü’nde futbol oynamıştır, bununla birlikte Fenerbahçe ile olan bir maçta takımın efsane futbolcularından Boncuk Ömer ile çarpışarak sakatlandığı da bilinmektedir. Orhan Erçin’in yönetmenliğini yapyığı 1955 seneli Uçan Daireler İstanbul’da adlı filmde Özdemir Asaf rol almıştır. Bu filmde bir gazete patronunu canlandırmıştır.

Şair kimliği ile birlikte aynı zamanda çevirmenlik de yapmıştır. 1968 senesinde Oscar Wilde’ın Reading Zindanı Baladı eserini Türkçe’ye çevirdi. Asaf, ilk baskısının kendi matbaasında gerçekleştirildiği bu kitabı ile, eşine şu sözlerle imzalamıştır: “Yaşadığını yazan ile yazdığını yaşayanın bu şiirini çevirmekle iyi ettim, biliyorsun.” Seneler sonra Ezel adlı dizide Tuncel Kurtiz bu kitaptan Herkes Öldürür Sevdiğini kısmını okumuştur.

Şairin Şiirleri ve Genel Özellikleri

Özdemir Asaf şiirleri genellikle ikilikler ve dörtlüklerden oluşmaktadır. Yoğun ancak kısa bir söyleyişi olmakla birlikte, Özdemir Asaf sözleri kafiyeleri ile de dikkat çekmektedir. Düşüncenin ve duygunun yoğun olduğu Özdemir Asaf sözleri, taşlama ve alay türüne de göndermeler yapar. En sık şekilde tercih ettiği sevgi, ölüm ve ayrılık temaları, o dönemlerin şiirleri için gittikçe yerine umutsuzluk ve kaçışı bırakmıştır. Şiir içerisinde bir görüş ve bir anlamın yer alması gerektiğine inandığı için bu değişime gitmiştir.

İkinci kişiye olan bağlılığı çeşitli yönlerinden inceleyerek, kendi davranışlarını da soyutlaması ile farklı bir düşünce seviyesinde çözümlemeye çalışmıştır. Özellikle son dönem şiirlerinde dize sayısını azaltarak duygu ve zeka pırıltılarının kaynaştığı kısa şiirler yazdı.Batı şiirinin ve geleneksel Türk şiirinin içeriğinden de faydalanarak sunduğu bileşim sanatını zenginleştirip daha da gelişmesini sağlamıştır. Günümüzün sanatçılarından Feridun Düzağaç Özdemir Asaf’ın “Lavinya” isimli şiirine beste yapmıştır. Duman grubunun da ilham alarak yaptığı besteleri bulunmaktadır. Özdemir Asaf, kendi döneminin ilerisinde bir şiir anlayışı benimsemiştir.

Özdemir Asaf’ın Eserleri

Şiir Kitapları:

Dünya Kaçtı Gözüme (1955),
Sen Sen Sen (1956),
Bir Kapı Önünde (1957),
Yuvarlağın Köşeleri (1961),
Yumuşaklıklar Değil (1967),
Nasılsın (1970),
Çiçekleri Yemeyin (1975),
Yalnızlık Paylaşılmaz (1978),
Benden Sonra Mutluluk (1983)

Kitapları:

Özdemir Asaf’ça (Denemeler-1988),
Dün Yağmur Yağacak (Öyküler-1987),
Oscar Wilde- Reading Zindanı Baladı (Çeviri-1968)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here