Oryantasyon Ne Demek, Oryantasyon Nedir

Oryantasyon Ne Demek, Oryantasyon Nedir
Oryantasyon Ne Demek, Oryantasyon Nedir

Oryantasyon Ne Demek

Oryantasyon programı, yeni bir iş, okul veya kursa başlayacak kişilere verilen temel bilgi veya eğitimdir. Diğer bir tanımla oryantasyon nedir sorusuna cevap verecek olursak; başlayacak olduğunuz iş veya kursunuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için size yardımcı olacak bir hizmettir.

Oryantasyon eğitimi özellikle iş hayatında hem kişiler hem de kurumlar için oldukça önemlidir, çünkü oryantasyonla yeni çalışanın o iş yerindeki kariyeri için bir temel oluşturur. Her iş yeri ve ortamı birbirinden bağımsız ve farklıdır. Bu eğitim de yeni bir çalışanın daha önce hiç kullanmamış olabileceği prosedürleri, teknik veya mekanik ekipmanlarını öğrenme şansı veren bir süreçtir. Yeni bir işe başlangıç sürecinde oryantasyon eğitiminin üstünde durulmaması çalışanın tam potansiyeline ulaşma süresini uzatabilir.

Oryantasyon Nedir

Her yeni çalışan, yeni görevinde iyi bir başlangıç ​​yapmak ister. İşe alma ya da görüşme süreci ne olursa olsun, ne kadar başarılı geçerse geçsin, yeni bir çalışana sunulan yeni iş son işinden farklı olacaktır. Bu noktada kurumlar yeni çalışanın geçiş sürecini olabildiğince düzgün hale getirmeye yardımcı olmak için bir oryantasyon eğitimi hazırlarlar.

Yeni çalışanın baştan itibaren iyi bir performans göstermesi için iş çevresi, denetleyici yapısı ve iş beklentileri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Şirket tarafından yapılandırılmış başarılı bir geçiş süreci, yeni işe başlayan çalışanın kaygısını azaltıp yeni işine olan bağlılığını arttırma konusunda kilit bir rol oynar. Çalışan oryantasyonu, yeni çalışanların yeni iş departmanlarına daha hızlı uyum sağlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir eğitim programıdır. Bu program ve eğitimler çalışanın stresini azaltır, işverene zaman ve para kazandırır. Bu eğitimler, yalnızca iş hayatı için gerekli olan pratik bilgileri sunmakla kalmaz aynı zamanda çalışanın girdiği iş ortamıyla daha çabuk kaynaşmasına ve o topluluğa kendini daha hızlı dahil etmesine olanak sağlar.

Oryantasyon Nedir
Oryantasyon Nedir

Oryantasyonun Amaçları ve Faydaları

Etkili oryantasyon programları, oryantasyon eğitimi vermeyen ya da kötü planlanmış oryantasyon programı uygulayan rakip şirketlere karşı önemli üstünlükler sağlar. Bu eğitimler sırasında çalışanın baskı hissetmeden yeni şeyler öğrenme şansı vardır. İyi hazırlanmış bir yeni çalışan oryantasyon programı çalışan cirosunu azaltabilir, kuruma yüksek miktarlarda tasarruf ettirebilir, kuruma bağlılığın arttırılmasına ve kurumsal bilincin oluşmasına katkı sağlayabilir.

Bu adaptasyon eğitimleri kurumlara gözlem imkanı da sağlayarak çalışanın yeni çevresiyle ne kadar iyi adapte olduğunu gözlemleme fırsatı verir. Çalışanın iş arkadaşlarıyla ve müşterileriyle ne kadar uyumlu olduğunu gözlemlemek için bir fırsattır. Oryantasyonun başlıca faydaları şunlardır: (1) çalışanların üretkenliğini arttırmak, (2) işin tüm hatlarıyla anlaşılmasını sağlamak, (3) şirkete bağlılık duygusunu geliştirmek ve (4) takım çalışmasını teşvik etmek.

1-Çalışanların üretkenliğini arttırma:

Bir adaptasyon programının öncelikli avantajı, çalışanların etkinliğini ve üretim değerini güçlü bir şekilde artırabilmesidir. İyi düşünülmüş bir oryantasyon programı, ister bir gün ister altı ay sürsün, çalışan verimliliğinde artışı sağlayacaktır. İyi bir program çalışanı gereksiz ve potansiyel birçok hatadan alıkoyarak şirketin olası zararlardan kaçınmasına olanak sağlar. İşe başlamadan önce iyi eğitilmiş çalışanların işverenlere daha hızlı geri dönüş yapma olasılığı daha yüksektir.

2-İşin tüm hatlarıyla anlaşılmasını sağlama:

Oryantasyonun bir diğer önemli avantajı, çalışanların şirketin nasıl çalıştığı konusunda çıkabilecek karışıklığı veya yanlış anlaşılmaları önlemeye yardımcı olmasıdır. Örneğin eğitim sırasında açık bir soru cevap forumu yapılması, çalışanlara yeni istihdamlarıyla ilgili karışıklıkları veya endişeleri gidermek için fırsat verir. Bu süreçte şirketin temel politika ve prosedürlerinin açık ve yalın bir şekilde çalışana aktarılması olası hataları önler.

3-Çalışanlarda şirkete bağlılık duygusunu geliştirme:

Çok az resmi eğitim ve oryantasyonla işe giren çalışanlar boğulmuş hissederek şirket tarafından takdir edilmedikleri, değer görmedikleri fikrine kapılabilirler. Oryantasyon, yeni çalışanın kuruluşlarla olan ilişkisini güçlendirir ve kariyer planlamasını o şirketle uzun vadeli, olumlu bir ilişki içine yönlendirir. Çalışanın bağlılığını arttırmak, istihdamda süreklilik yaratarak, kısa vadede işten ayrılmaları önler ve yeni bir işçi için sarfedilen vakit, emek ve maddiyattan tasarruf etmeyi sağlar.

4-Takım çalışmasını teşvik etme:

Ürünlerini ağırlıklı olarak çalışma gruplarıyla, ekip çalışmasına dayalı bir şekilde meydana getiren şirketler, oryantasyonun yeni çalışanlarla işbirliğini sağlamada yararlı olduğunu inanırlar. Şirketler oryantasyon sürecinde aynı departmanda çalışacak olanlara takım çalışmaları yaptırıyor ve oryantasyon sırasındaki uyumu gözlemleyebiliyorlar. Oryantasyon sırasındaki bu tarz takım çalışmaları, yeni çalışanların kendilerini rahat hissetmelerine ve meslektaşları ile iyi bir ilişki kurmalarına yardımcı olarak verimli bir entegrasyon sağlıyor.

Başarılı Bir Oryantasyon Nasıl Olmalıdır

İnsan Kaynakları Uzmanları öncelikle mevcut bir programı uygulamaya veya yenilemeye başlamadan önce iyi düşünmeli, oryantasyonun hedeflerini ve çalışanda nasıl bir ilk izlenim bırakmak istediklerini açıkça belirlemelidir. Şirketin vizyonunun ne olduğu ve şirkette istediğiniz atmosfer personel adayıyla paylaşmalıdır. En başından itibaren beklenen şey hakkında net olmak, yanlış anlama olasılığını azaltır ve çalışan için sorunsuz bir geçiş sağlar.

Yeni çalışanlara yönelik oryantasyon programı çalışanlar açısından incelemeli, çalışanların endişelerini ve sorularını dile getirmesine fırsat tanınmalıdır. Yeni istihdam sağlanırken entegresyonun daha verimli olması için sıkıcı uygulamalardan kaçınmalı, anlayışlı ve samimi bir ortam sağlanmalıdır. Çalışanın ilk ayında sorularını cevaplamak ve bu eğitim sürecini desteklemek için bir bölüm danışmanı atamak akıllıca olur.

Oryantasyonun Başarısını Değerlendirme

Resmi olarak bu adaptasyon sürecinin tamamlanmasından sonra, organizasyonun iyileştirilmesi gereken alanları belirlemek için çalışandan geri bildirim almak şirket için faydalıdır. Çalışanlardan, süreç boyunca karşılaştıkları problemleri, kendilerini ne kadar rahat hissettiklerini ayrıntılandırmaları istenmelidir. Yeni çalışana, bu program sırasında hangi bilgileri almak istediği, hangi bilgilerin aşırı yüklendiği gibi sorular yöneltilmelidir. Eğer gerekirse, oryantasyonun bir bitiş noktası olmaksızın devam eden bir süreç olabileceği düşüncesiyle ek eğitim sağlanmalıdır.

Önceki İçerikSandviç Panel Nedir, Çeşitleri ve Özellikleri
Sonraki İçerikNişastasız Sütlaç Nasıl Yapılır, Sütlaç Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.