Ornitoloji Ne Demek, Ornitolog Nasıl Olunur

Ornitoloji Ne Demek, Ornitolog Nasıl Olunur
Ornitoloji Ne Demek, Ornitolog Nasıl Olunur

Ornitoloji nedir kısaca ele alacak olursak; kuşları inceleyen zooloji alt dalı olarak tanımlamak mümkündür. Biyoloji ile de bağlantılı bir alan olarak ele alınabilir.

Ornitoloji Ne Demek

Bu kelime, kuş dünyasına ait olan tüm bilimsel bilgileri içerisinde barındırmaktadır. Yaşayan tüm kuşların yapı ve şekilleri ile birlikte, sesleri, tüy yapıları, renkleri, uçuşları, göç durumu, beslenme ve yaşama şekilleri inceleme alanları içerisine girer. Kuşlara dair kaydedilen her bilgi, bu bilim alanının gelişmesini ve büyümesini sağlar.

Nesli Tükenen Hayvanlar Hangileri?

Ornitoloji Nedir

Bu kavram, en kısa tanımı ile kuş bilimidir. Yeryüzündeki ortalama 8.700 adet kuş çeşidinin dağılımı, davranışları, göçleri ve ekolojileri ornitoloji ne demek sorusunun cevabını oluşturmaktadır. Çok geniş bir çalışma alanı oluşturan bu konular için, detayların büyük bir kısmı çok fazla sayıdaki ornitologlar tarafından elde edilir. Bu sebeple bu kavram, kuş dünyasına ait birçok katkı yapabildiği için bilim dalı olarak kabul edilmektedir. Anatomi ve taksonomi alanlarının araştırmaları, kuş koleksiyonlarına sahip olan müze ya da üniversiteler içerisinde profesyonel kişiler tarafından yürütülmektedir.

Ornitolog Nasıl Olunur

Ornitolog, kuşları inceleyen bilim adamına denir. Ornitologların görevi, özel kuşlar ve türleri ile birlikte, temsilcileri ve her kuşun kendi grubunu (kendi türü, büyüme süreci, coğrafi konumu, nüfus durumu) izlemek ve kaydetmektir. Dünya üzerinde birçok üniversite, bu bilim dalı üzerine eğitim vermektedir. Ornitolog nasıl olunur diye soran ve ilgisi bulunan insanlar böylelikle ornitolog olabilirler. Ülkemizde biyoloji bölümünün okunması ve biyologların bu alana yönelmesi sonucunda da ornitolog olunması mümkündür. Biyolojinin bir alt dalı olarak kabul edilmektedir.

ornitoloji ne demek
ornitoloji ne demek

Ornitoloji Derneği

Hem Dünya’da hem de Türkiye’de birçok il içerisinde ornitoloji dernekleri hizmet vermektedir. Ornitoloji nedir ve neler yapar gibi birçok sorunun cevabı derneklerde yer alır. Kuş türlerinin korumaya alınması, türlerin tespit edilmesi ve gelişimlerine dair her detay dernekler tarafından araştırılarak kamuoyunun dikkatini çekmesi sağlanır. Dernekler, kuş hayatına dair her konunun incelenmesi ve eğitim alanlarının da buna uygun şekilde devam etmesi için çalışmaktadır. Kuş bakımlarının nasıl yapılacağı konusunda da derneklerin insanlara çok faydası olmaktadır. Bilinçsizce yapılan kuş avlarının engellenmesi konusunda da derneklerden destek alınabilir. Bu anlamda derneklerin en çok kuş türlerinin korunmasına yönelik fayda sağladığını söylemek gerekiyor.

Türkiye’de Yapılan Ornitoloji Çalışmaları

Ülkemizde gerçekleştirilen ornitoloji çalışmaları, kuş türlerinin korunması ve geliştirilmesi ile birlikte çok farklı ve dikkat çekici etkinlikleri de içermektedir. Kuş güzellik yarışmalarının düzenlenmesi, belirli bir türün neslinin tükenmemesi için yapılan çalışmalar ve daha fazlası buna örnektir. Dünya ile bağlantılı olarak derneklerin ortak çalışmalar yürüttüğü de bilinir. Kuş ırklarının geliştirilmesi ve bu farkındalığın yaratılması için halka özel çalışmalar da yürütülür.

Kuş yetiştiriciliği ve bu alana dair ilgisi olan ya da profesyonel olarak çalışan bireyler de, derneklerden fayda alabilirler. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Biyoloji dernekleri, üniversiteler ve veterinerlik alanı ile birlikte de ortak çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle gençlere yönelik eğitici ve bilinçlenmelerini sağlayacak konferanslar düzenlenir. Türkiye’deki farklı illerde yer alan ornitoloji dernekleri, belirli aralıklarla toplanarak genel çalışmalarını da yürütmekte, her yıl yapılabilecek etkinlikler üzerine konuşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here