Optimal Ne Demek? Optimum Nedir?

optimum ne demek, optimal nedir
optimum ne demek, optimal nedir

Optimal Ne Demek

Dilimize yabancı dillerden giren sözcüklerden biri de optimal ve optimum kelimeleridir. Bu bakımdan sözlüklerde optimal nedir diye bir araştırma yapılacak olursa karşımıza şu şekilde bir tanımlama çıkar: Çoğu zaman belli kısıtlamalar ve sınırlar içinde bir konuda en iyi veya en kabul edilebilir bir değere sahip olmak.

Örneğin, bir işyeri sahibi fazla para kazanma hırsı olmadan stoklarını çabukça elden çıkarıyor olabilir. Ama daha sonra para kazanmayı ön planda tutmak isterse optimum getiri sağlamak için farklı bir strateji izlemek zorundadır. Yani amacı artık daha fazla getiri elde etmektir.

Konjoktür Ne Demek

Bir başka örnek bir işletmenin mühendislik departmanından verilebilir. İşletmeye alınan yeni makinaların çalışması kapsamında optimal koşulları belirlemek için saatlerce çalışmak zorunda kalan bir mühendis, aslında bu makinalar için en uygun ve en verimli çalışma koşulları aramaktadır.

Bir örnek de spordan verilebilir. Bir sporcu optimal performans için farklı bir diyet programı uyguluyorsa, bu sporcunun asıl amacı, daha hızlı koşmaya veya daha yükseğe zıplamaya, yani vücudunu en yüksek potansiyeline kadar kullanmaya çaba gösteriyor demektir.
Kısaca optimal ne demek merak edenler için, günlük konuşmalarda en elverişili durum almanına geldiğini söyleyebiliriz.

Portatif Ne Demek

Optimum Ne Demek

Gelelim optimum nedir konusuna. Aslında dilimizde her iki kelime birbirinin yerine çok fazla kullanılmaktadır. Her iki kelime de mümkün olan en iyi ve en uygun anlamlarına gelmektedir. Optimal kelimesi daha çok bir sıfat olarak kullanılmaktadır. Optimal yöntem (en iyi yöntem) cümlesinde olduğu gibi. Ancak optiumum kelimesi hem isim olarak hem de sıfat olarak kullanılabilmektedir. Örneğin bir performanın optimumda olması, yani en güçlü noktada olması, cümlesinde optimum kelimesi isim olarak kullanılmaktadır. Buna karşılık optimum metod (en iyi metod) derken, kelime burada sıfat olarak kullanılmaktadır.

Tarihsel kullanımına bakılacak olursa, optimum kavramı ilk olarak on dokuzuncu yüzyılda bilim adamları tarafından kullanılmıştır. Çeşitli deneylerde ve çalışmalarda bu anlamda bir kelimeye duyulan ihtiyaç karşısında, doğrudan Latincede en iyi anlamına gelen optimus kavramı esas alınmıştır.

Optimum ne demek derseniz, bilim insanlarının çalışmalarına bakmak daha açıklayıcı olmaktadır. Örneğin bir bitkinin büyümesi ve gelişmesi için en uygun koşulu ifade etmek amacı ile optimum ifadesini kullanmışlardır. Optimum toprak koşulları demek en uygun toprak koşulları demektir.

On dokuzuncu yüzyıldan itibaren bu kavram gittikçe genişlemiştir. Optimum kavramı ile bir yandan en uygun olan şeyin miktarı veya derecesi kastedilirken bir yandan da belli koşullar altında elde edilen veya elde edilebilecek en yüksek seviye kastedilmiştir.

Önceleri isim olarak kullanılan bu kelime daha sonra sıfat olarak kullanılmaya başlanmış ve optimal kelimesi türetilmiştir. Günümüzde de isim olarak optimum, sıfat olarak optimal kelimesi tercih edilmektedir. Yine de hangisini isterseniz kullanabilirsiniz. Anlam olarak birbirinden farklı olmayacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.