Omara Portuondo Kimdir, Kısaca Hayatı

Omara Portuondo Kimdir, Kısaca Hayatı
Omara Portuondo Kimdir, Kısaca Hayatı

Omara Portuondo Kimdir

Latin müziğinin divası olarak bilinen sayısız Grammy ve pek çok ödülün sahibi Omara Portuondo bu müziğe adını altın harflerle yazdıran bir sanatçı. Çıktığı Dünya turnelerinde Latin müziğini sevdirerek çalıştığı Buena Vista Social Club grubunun değişmez üyelerindendir. Sesindeki ipeksi tarzla yorumladığı Latin şarkılarına bayılmamak mümkün değil. Omara Küba’ın Edith Piaf’ı olarak bilinir. Efsane şarkıcı 1930 doğumlu olup tam 87 yaşında. Bu yaşam sürecinin 60 yılını sanat hayatıyla geçirmiş, tabiri caizse bu “Hanımefendi”ye Latin müziği hayranları hayranlık duyuyor.

Omara Portuondo’nun Sanat Tutkusu

Portuondo sadece sesi ve yorumuyla değil, bu sanata olan tutkusu, üretkenliği, yaşının özellikleriyle herkes de vazgeçilmez tutkular yaratıyor. Omara Buena Vista Social Club projesinin başlamasıyla birlikte tanınmış Hawana’da Dünya’ya gelen sanatçılardan biri. Omara Portuondo; Küba’nın ulusal takımında oynayan bir babanın, İspanya’dan sevdiği adam için bütün rahatını bozup Küba’nın zor şartlarına rağmen o adamın yanına gelen İspanyol bir annenin, kısacası “büyük aşkın” ürünü bir kadındır. Omara’nın şarkılarında işlediği aşkla dolu nağmelerin kökeni bu olabilir.

Omara’nın 1959 yılında doldurduğu ilk albüm “Magia Negra” nın kendi hayatında çok önemli bir yeri var. Bu ilk albümden sonra “Los lo que bambi” ile radyo mikrofunu karşısında kendini bulan Omara, ardı ardına yaptığı radyo programlarıyla kendini ve çalıştığı grubu çok kısa bir zamanda tanıttı. Omara müzik yaşamında hiçbir zaman başarılarıyla yetinmedi. Ülke genelinde yayılan şöhretiyle “El Cuarteto de Aida” adında dört kadın müzisyenden oluşan müzik grubuna katılarak zirveye çıkan basamakları çabuk tırmandı.

Buena Vista Social Club’la Şöhretin Zirvesinde

Omara Portuondo müzik yaşamında radyonun çok önemli olduğunu belirterek bu kariyeri her zaman radyoyla elde ettiğini belirten bir sanatçı olmuştur. Omara küçük yaşlarda dinlediği müziklerle sanat hayatının başladığını ifade eder. 1967 yılında solist unvanını kazanan şarkıcı Küba’nın pek çok gece kulüplerinde çalışmış, uluslar arası etkinliklerde bulunmuştur. Portuondo “La Novia del Feeling”in kayıt aşamasında Buena Vista Social Club ile tanışmış, bu grupla birlikte konser daveti almıştır. Buena Vista Social Club adı Omara’nın oldukça ilgisini çekmiş olup grupta İbrahim Ferrer, Ruben Gonzales’in bulunması ona ayrı bir değer ve önem kazandırmıştır. Üçlü türlü aktivitelerde bulunarak temelinde Küba müziğinin ana temaları ve şarkılarını yorumlayarak müzik piyasalarındaki tahtına oturmuştur.

Şarkılarının Ana teması “Aşk” ve “Neşe”

Buena Vista Social Club bu üçlünün kendileriyle başka müzisyenleri tanıma imkânı sağlamıştır. Uzun seneler Buena Vista Social Club’la çalışan Omara Portuondo İbrahim Ferrer, Compay Segundo ve Don Ruben Gonzales’in yaşama veda etmesiyle gruptan kopmamış ve çalışmalarını devam ettirmiştir. Omara grubun değişikliğinden ötürü daha tanınmış ve önemli olduğunu belirterek Dünya’nın pek çok yeriyle anlaşmalar yaptıklarını ifade etmekten kaçınmıyor. Reklamın müzik yaşamında bir sanatçı için vazgeçilmeyen üslup olduğunu vurguluyor.

Omara Porduonto Kimdir
Omara Porduonto Kimdir

Omara müziğe ilk başladığı yıllarda ana temaları olan “aşk” ve neşeli parçaların Küba’nın müzik ruhunu yansıttığını söylüyor. Portuondo Küba’ya dışarıdan bakan insanların Küba halkını çok fakir olarak tanımladıklarını, lakin bunun doğru olmadığını yaşamak için gerekli olanlara sahip olduklarını, sadece milyoner olmadıklarını önemle ifade ediyor. Müziğin tüm insanlık için çok önemli bir unsur olduğunun ve hayata tutunmanın bir yol olduğunun altını çiziyor. Omara dünyanın diğer yerleriyle aralarında ortak paydaların olduğunu düşünüyor. Bunun altında yatmakta olan felsefenin; “Hepimizin insan olduğu bilinen gerçektir. Her insan yaşamın keyfini çıkartır. Müzik buna en güzel eşlik edicidir” düşüncesi var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.