Oltalama Nedir, Oltalama Ne Demek

Oltalama Nedir, Oltalama Ne Demek
Oltalama Nedir, Oltalama Ne Demek

Son günlerde, sahte web siteleri aracılığı ile siber dolandırıcılık teşebbüsleri iyice artmıştır. Hackerler tarafından en çok kullanılan saldırı sistemi de oltalama sistemidir. ”Oltalama nedir? diye merak edenler, konuya dair ayrıntılı açıklamayı aşağıdaki yazımızda bulabilir. Oltalama ne demek? Nasıl gerçekleşir?

Konu Başlıkları

Oltalama Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?

Her geçen gün daha çok karşımıza çıkan bir terim olan Oltalama nedir? sorusuna verilebilecek birkaç farklı cevap bulunmaktadır. Oltalama sisteminde hackerler, hangi bankayı ve Csm şirketini kullandığını bildiği kişilere e-posta üzerinden mail göndermektedir. Mailin içeriğinde, banka veya csm şirketinin kısa süreli kampanyalarından bahsedilmektedir. Avantajlı bir şekilde alnlatılan bu kampanyalardan yararlanabilmek için kişinin gönderilen linke tıklaması isteniyor. Kişi, bu fırsatlardan yararlanmak için linke tıkladığında, müşteri numarası, T.C kimlik numarası ve sistem şifreleri gibi kişisel bilgiler isteniyor. Bu bilgiler verilip, sisteme giriş yapmak için devam edildiğinde, hackerler amacına ulaşmış oluyor. Kullanıcı adı ve şifreyi ele geçiren saldırganlar, kişinin asıl banka hesabındaki paraları kolayca kendi hesaplarına aktarıyor.

Nano Teknoloji Niçin Kullanılır?

Oltalama saldırısı genelde bankalar üzerinden gerçekleştirilirken, alışveriş siteleri, telefon şirketleri ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden de yapılabilmektedir. Saldırganlar, bu siteler adına hazırladıkları sahte web sitelerini belirli bir kullanıcı kitlesine göndererek siteye giriş yapmalarını sağlamaya çalışmaktadır. Oltalama saldırısı sonucunda kişilerin,

  • Kullanıcı hesap numaraları
  • Sistem üzerine kayıtlı şifreleri
  • Vatandaşlık numarası
  • Kredi kartı bilgileri saldırganlar tarafından ele geçirilmektedir.
Oltalama Ne Demek
Oltalama Ne Demek

Bu bilgiler doğrultusunda hackerler, bilgilerini ele geçirdikleri kişilerin sosyal medya hesaplarına, banka hesaplarına ve alışveriş sitelerine kayıtlı üyelik bilgilerine ulaşmakta, istediği her işlemi kişi adına gerçekleştirerek kapsamlı bir dolandırıcılık yapmaktadırlar.

Oltalama saldırısı, profesyonel hackerler tarafından aşama aşama hazırlanmaktadır. Saldırının ilk aşaması, resmi kurumlar adına sahte web siteleri hazırlamaktır. İkinci aşama da, önceden belirlenmiş, hakkında bazı bilgiler edinilmiş kullanıcı grubuna e-posta gönderip verilen linke tıklanması istenir. Bu e-postada genelde, kampanyalar, banka bilgilerinin güncellenmesi veya kayıtlı bazı sitelere ait üyelik bilgilerinin yenilenmesi istenmektedir. Kişi, gelen maile inanıp linke tıkladığında, oltaya takılmış oluyor ve siber saldırı gerçekleştiriliyor. Bu da saldırının son aşamasıdır.

Görüldüğü üzere, ”Oltalama nedir?” sorusunun cevabı, adından da anlaşıldığı gibi,  e-posta ile insan avlamak anlamına geliyor. Yani hackerler, bilgisayar üzerinden aynı anda, birçok kişiye mail göndererek, içlerinden birinin amaçları doğrultusunda, verdikleri linke tıklamasını beklemektedirler.

Son günlerde, herkesi yakından ilgilendiren ve hepimizin başına gelebilecek olan oltalama sistemiyle dolandırıcılık girişimi, hackerlerin en yaygın kullandığı saldırı türüdür. ”Oltalama nedir?” sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da, kişisel bilgi avcılığıdır. Saldırganlar, birbirinden farklı senaryolarla hazırladığı sahte web siteleriyle kişisel bilgi avına çıkmakta, ağlarına düşürdükleri kişileri, internet üzerinden kolayca dolandırmaktadır.

Oltalama Saldırısından Korunmak İçin

Aslında, herkesin maruz kalabileceği oltalama saldırısından korunmak mümkündür. Oltalamadan korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şu şekilde sıralanabilir:

Öncelikle, bankalar, telefon görüşmesinde bile kişisel bilgileri açık bir şekilde istemezken, mail yoluyla hiç istemez. Ancak, bu dolandırıcılık sistemi, sadece banakalar adına kullanılmamaktadır. Bunun için dikkat edilmesi gereken başka noktalar da vardır.

Hackerler tarafından gönderilen link yerine, gereken kurumun adresi, adres çubuğuna yazılarak resmi sayfaya giriş yapılmalıdır.

Oltalama Nedir?
Oltalama Nedir?

Kredi kartı ve vatandaşlık numarası gibi özel bilgiler sadece, kurumun resmi web sitesine giriş yapıldığında girilmeli ve işlemden sonra güvenli çıkış yapılmalıdır. Parola, ototmatik olarak siteye kayıtlı bırakılmamalıdır.

Sitenin, resmi site olduğundan emin olunmalıdır. İnternet sitelerinin, adres çubuğu üzerindeki kilit simgesinden, sitenin güvenlik bilgileri hakkında bilgi edinilebilir.

Eger, oltalama sistemi ile herhangi bir saldırıya maruz kalınmışsa, anında gereken kurumlar olayla ilgili bilgilendirilmeli ve olası bir mağduriyetin önüne geçilmelidir.

Önceki İçerikNikola Tesla Kimdir, Hayatı ve İcatları
Sonraki İçerikFuşya Ne Demek, Fuşya Rengi Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.