Okul Korkusu Nedir, Nedenleri Nelerdir?

okul korkusu nedir, nedenleri nelerdir
okul korkusu nedir, nedenleri nelerdir

Mevsim sonbahara dönüyor, yaz tatili bitiyor. Bu okulların açılacağının habercisidir. İşte o dönem hem ailelerde hem de öğrencilerde tatlı bir telaş başlar. Birçok çocuk öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşacağı için mutluyken bazı çocuklar endişeli olabilir. Özellikle o sene ilk defa okula gidecek olan çocuklarda heyecan ve kaygı iç içe yaşanan duygulardır. Pek çok çocuğun koşarak gittiği eğitim yuvası okullar, kimi çocuklar için korku ve kaygı duyulan yerler olarak görülebilir. Bu yazımızda okul korkusu nedir, okul korkusu nedenleri ve belirtileri, okul korkusu nasıl yenilir, gibi konu başlıklarını ve merak edilenleri sizler için araştırdık. Faydalı olmasını dileriz.

Konu Başlıkları

Okul Korkusu Nedir?

Öğrencinin okula gitmek istememesi, okulu reddetmesi gibi olumsuz tavrın bazı fiziksel hastalıklar ile birlikte seyretmesi durumuna okul korkusu ya da okul fobisi adı verilmektedir. Okula gitmeyi istemeyen çocukta, baş ağrısı ve mide ağrısı gibi şikâyetlerin sıkça görülmesi dikkate değerdir. Okul korkusu yaşıyor olması güçlü ihtimaldir. Okul korkusu veya okul fobisi yaşayan öğrenciler, okulunun ve sınıfının sıkıcı olduğunu dile getirirler. Arkadaş ve öğretmenlerinden sık sık şikâyetçi olurlar. Okul idaresinden ya da öğretmeninden türlü bahanelerle eve gitmek için izin isteyebilirler. Hemen belirtelim zihinsel ve bedensel anlamda okula hazır olan ilkokul 1. sınıf öğrencisinin okulun ilk günlerinde okula gitmek istememesi ve ağlaması normal bir durumdur. Bunu okul korkusu olarak değerlendirmek hatadır ancak bu durumun uzaması ve şiddetlenerek devam etmesi durumunda okul fobisinden bahsedilebilir. Okula başlayan her 100 öğrenciden 3’ünde okul korkusu görülmektedir.

Okul Korkusu Nedenleri?

"<yoastmark

Çocuğun evinden, anne ve babasından ayrılmak istememesi okul korkusu nedenleri arasında ilk olarak göze çarpan etmendir. Bazen anne ve babanın tedirginliği de bu durumu iyice perçinleyebilmektedir. Çocuğundan ayrılacağı için endişeli olan anne veya babanın bu tavrından dolayı çocuk da kendini huzursuz hissedebilir. Okul korkusu okula yeni başlayan öğrencilerde görülebildiği gibi ara sınıfa devam eden öğrencilerde de görülebilmektedir.

Hem okula yeni başlayan hem de ara sınıf öğrencilerinin yaşadığı okul korkusu nedenleri  şöyle sıralanabilir:

 • Akran zorbalığı yaşama durumu,
 • Derslerin çok zor olacağı ve başaramayacağını düşünme,
 • Öğretmen baskısı,
 • Çocuğun gereksinimlerini tek başına karşılayamaması,
 • Uygun olmayan sınıf düzeni,
 • Anne ve babaya aşırı bağımlılık,
 • Kendini güvensiz hissetmesi,
 • Okul kurallarına uyum sağlayamama,

Okul Korkusu Belirtileri Nelerdir?

Eğer çocuğunuzun okulla sorunlu bir ilişkisi varsa okul korkusu yaşıyor olabilir. Aşağıda sıraladığımız maddeleri dikkatle okuyarak çocuğunuzun okul korkusu belirtileri gösterip göstermediğini değerlendirebilirsiniz.

 • Okuldan korkan, okul konusunda kaygılı olan çocuklar okula gitmek istemezler.
 • Zorlama ve baskılar karşısında aşırı panik olurlar. Devamında kusma, ağlama ve direnme gibi davranışlar gösterirler.
 • İsteksizce okula gitmek üzere yola çıksa bile yarı yolda ağlama krizleri ile geri dönerler. Okuldaysa sınıftan dışarı çıkmak isterler.
 • Uykusuzluk, genel moral düşüklüğü ve iştah kesikliği ilk günlerde görülen okul korkusu belirtilerindendir.
 • Derslere ve ödevlere karşı isteksizlik gösterirler.
 • Baş ağrısı, mide ağrısı ve mide bulantısı gibi şikâyetleri yoğun olur.
 • Saldırgan tavırları vardır, agresif bir ruh hali içindedirler.
 • Okuldan sürekli kaçma eğilimi gösterirler.

Okul Korkusu Nasıl Yenilir

"<yoastmark

 • Her şeyden önemlisi okul korkusu olan çocuğa aşırı baskı yapmamak gerekir fakat bu çocuğun uzun bir süre okuldan uzaklaştırılması olarak algılanmamalıdır. Çözümü okuldan uzakta aramak okul korkusunu bitirmeye yardımcı olmayacağı gibi daha da artırır. Çocuğun endişelerini anlamak, okul ile ilgili etkili iletişim kurmak, okuldan dönüş saatlerinde herhangi bir aksaklık yaşamayacağına dair öğrenciye söz vermek okul korkusunu yenmesi için önemlidir. En azından kaygısını azaltmada yardımcı olur.
 • Ailelerin empati kurmaları ve çocuklarını bu süreçte anlamaları çok önemlidir. Okul korkusunun sebebini öğrenmek için çocuk ile etkili bir iletişim kurun.
 • Kararlı davranın. Bu korkuyu yaşayan çocuğa verilecek en ufak bir taviz olayları daha zor noktalara sürükleyebilir. Kesinlikle baskı yapmadan ama kararlı davranmaktan kaçınmadan sorunu çözmeye odaklanın.

Okul Korkusu İçin Ne Yapmalıyım?

 • Uzman desteği önemlidir. Okul çalışanları da dahil olmak üzere idare ve öğretmenleri, okul kaygısı yaşayan çocuk hakkında detaylı olarak bilgilendirilmelidir. Bu süreçte en kısa sürede aile, okul idaresi ve öğretmen ile ortaklaşa çalışma gerekmektedir. Gerektiğinde rehberlik ve psikolojik danışmanlık birimlerinden yardım almaktan kaçınmayın.
 • Okul korkusu yaşayan çocuğun sabah keyifli bir şekilde uyanmasını sağlayın ve birlikte güzel bir kahvaltı edin.
 • Okula hazırlanması için eğlenceli etkinlikler ile ona yardımcı olun. ( Müzik eşliğinde hazırlanmak gibi)
 • O istemese bile servise ya da okula kadar yürümeye eşlik edin. Öğretmeni ile görüşerek sınıfına girin ve sırasına yerleştirin. Önceden belirttiğiniz gibi dışarıda onu beklediğinizi söyleyin. Bu süreçte etkili ve kararlı bir iletişim kurmak çok önemlidir. Kendinizi iyi hissedin ve rahat olun. Tedirginseniz bunu fark etmemesine özen gösterin.
 • Her çocuğun okul hakkında olumsuz duygu durumu bir değildir, her çocuk bu korkuyu farklı düzeylerde yaşar. Dolayısıyla çocuğunuzun kaygı düzeyine göre pek çok yol deneyebilirsiniz. Örneğin; ilk gün okul bahçesinin içinde birkaç dakika durmak, ertesi gün okul kantininde birlikte zaman geçirmek, sonra yavaş yavaş sınıfın içini gezmek gibi kademeli bir şekilde okul korkusunun üzerine gidin.
 • Okula sorunsuz gittiği her gün ayrıcalıklı bir hak ya da ödül verin. Bu süreçte sabırlı olmayı sakın ihmal etmeyin. Geçici olan bu süreci en az hasar ile atlatmak adına tüm okul çalışanlarından ve uzman bir psikologdan yardım alabileceğinizi unutmayın.

Okul Korkusu Olan Çocuklar İçin Önemli Hususlar

Çocuğundaki okul korkusunu bitirmek isteyen ailelere önemli görevler düşer. İlk olarak aile üyelerinin tutarlı ve kararlı davranmaya çok önem vermesi gerekir.

Aileler okul açılmadan birkaç hafta öncesinden okul ile ilgili tanıtım çalışmaları yapmalıdır. Anne ve babalar, okul kuralları ve okulda yaşam ile ilgili sohbetler yapmalıdır. Okulu sevdirecek etkinlikler planlanmalıdır. Özellikle öğretmeni, çocuklara bir korku unsuru olarak sunmayın. Çocuğun hatalı davranışlar sergileyeceği endişesiyle “Yaramazlık yaparsan öğretmenin seni sevmez, böyle yaparsan seni okula almazlar!” gibi tehdit içeren sözlerden kaçınmalısınız. Çocuğun gözünde öğretmen ve okul ile ilgili olumsuz bir izlenim bırakmayın. Bununla beraber çocuk okulu sevsin diye abartılı ve doğru olmayan şeyler de söylememelisiniz. Okula ve öğrenmeye karşı olumlu duygular geliştirmesine yardımcı olacak bir iletişim dili kurmalısınız. “Korkma, seni okulda asla bırakmam.” ya da “Okulu beğendin mi?” demek yerine, “Okulda acaba hangi oyunları öğreneceksin, okulda en çok neyi sevdin?” ya da “Sınıfta bir sürü arkadaşın olacak ne kadar heyecan verici değil mi?” gibi cümleler kurmalısınız.

Ayrıca okul ihtiyaçlarının karşılanması noktasında alışverişe birlikte çıkın. Kullanacağı araç gereçleri birlikte seçmek çocuğun hoşuna gideceği için okul korkusunu yenme de büyük katkısı olacaktır.

Okul fobisi olan çocuğun okulun ilk günü en sevdiği oyuncağı yanında götürmesinde bir sakınca yoktur. Ayrıca ilk gün anne ya da babasının okulda olması öğrenciyi bir miktar rahatlatır. Sonraki günlerde okulda geçirdiğiniz süreyi kademeli azaltın. Bu sayede okul korkusunu yenmesine destek olursunuz.

Tüm bunların yanı sıra okul hakkında korku yaşayan çocuğunuzun öğretmeni ile etkili bir iletişim kurmanızı ve gerektiğinde bu alanda bir uzmandan psikolojik destek almanızı tavsiye ederiz.

Önceki İçerikTemizlik Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Sonraki İçerik1 Portakal Kaç Kalori, Portakal Suyu Kaç Kalori?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.