Okul Alışverişi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

okul alışverişi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler
okul alışverişi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Yaz tatilinin bitmesi ile birlikte öğrenci, veli ve öğretmenlerde tatlı bir telaş başlar. Okulun açılması yakındır. Herkes okul hazırlıklarına başlar. Okula hazırlık süreci ise iyi değerlendirilmelidir. Çünkü öğrencinin okula hem zihinsel olarak hazırlanması hem de araç gereci tam olarak hazır başlaması başarının da ilk adımıdır. Bu yazımızda tüm bu telaş ve heyecan içerisinde okul alışverişi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgileri sizler için derledik.

Okul Korkusu Nedenleri?

Aileler; okullar açılmadan önce çocuklarının okul kıyafeti, okul kitapları ve okul kırtasiye araç gereçleri derken… Okul alışverişine uzun bir zaman ayırmalıdırlar. Okul kıyafeti ve okul kitapları anlaşmalı yerlerden temin edilirken kırtasiye alışverişi ve ders araç gereçleri veliler kendileri temin etmektedirler. Peki; piyasada bir sürü marka, fiyat ve çeşitlilikte defter, kalem, silgi, dosya, çanta, kalem kutusu, boya kalemi çeşitleri varken… Hangi ürün ve neye göre seçilmelidir? İşte tam da bu nedenle kırtasiye araç gereçlerinin okul alışverişi yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Okul Alışverişi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

"<yoastmark

  • Alınacak her türlü araç ve gerecin TSE ya da CE damgalı olmasına özellikle dikkat edilmelidir. TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi olan ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu belgeye sahip üreticiler hammadde tedarik şirketlerini belirlenmiş kriterlere göre ve titizlikle seçmek zorundadırlar.
  • Okul araç gereçlerinin üzerinde üretici bilgilerinin olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Üreticisi belli olmayan ürünler kesinlikle tercih edilmemeli.
  • Özellikle beslenme çantası, okul çantası ya da kalem kutusu gibi okul araç gereçleri daha masum ürün gibi gelebilir… Ancak bu ürünlerde de risk daha fazladır. Ağır kimyasal ve boya kokusuna sahip olan ürünlerden uzak durmalısınız. Markasından emin olduğunuz ürünleri tercih etmelisiniz. Bu tür ürünlerde genellikle “Sağlığa zararlı madde içermez.” ibaresi yer alır. Ürünlerin sağlık için tehlikeli bir durum oluşturmadığı ibaresinin yer alıp almadığına dikkat etmelisiniz. Tarım ve Orman Bakanlığından alınan izin belge tarihine ve üretim izin numarasına yer verilmiş olması önemlidir. Özellikle beslenme çantası ve su matarası gibi ürünlerde buna dikkat edin.

Okul Alışverişi

  • Avrupa Birliği kriterlerine uygun olduğuna özen gösterin. Ürünlerin üzerindeki EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 güvenlik göstergelerine dikkat etmelisiniz. Bu göstergeler, tüketiciye ürünün mekanik ve fiziksel açıdan uygun olduğunu bildirir. Ayrıca yanmazlık özelliğine sahip olduğunun ve ağır metal kimyasalların kullanılmadığının bilgisini vermektedir.
  • Kokulu hiçbir okul araç gereci alınmamalıdır. Hoş kokulu oluşuna aldanmamalısınız.
  • Solvent bazlı yapıştırıcı ya da boyama kalemleri kesinlikle tercih etmemelisiniz. Bunun yerine su bazlı ya da sağlık açısından zararlı etkileri olmayan alkol bazlı kalemler tercih etmelisiniz.
  • (Su matarası ya da beslenme çantası gibi)… Gıda ile direkt temas eden okul araç gereçlerinin plastik olmamasına özellikle dikkat edin. Tekrar hatırlatma fayda var, kokulu ve boyalı ürünlerden kesinlikle uzak durun.
  • Yüz boyası, parmak boya ya da oyun hamuru da okul ihtiyaç listesinde çoğu zaman vardır. Bunun gibi okul araç gereçlerinin alışverişinde dermatolojik olarak onaylı ürünleri tercih edin.
  • Biliyoruz ki tercih ederken ürünlerin fiyatı da önemli bir kriterdir. Fakat ciddi fiyat farkı olan ucuz ve adi ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Ürünün sadece fiyatı değil sahip olduğu kalite belgeleri ve sağlık testlerini göz önüne alarak karar verin.
Önceki İçerikÇocuğuma Kitap Okumayı Nasıl Sevdirebilirim?
Sonraki İçerikSiyez Unu Faydaları Nelerdir? Siyez Unu Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.