Öksürük Nasıl Geçer, Evde Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürük Nasıl Geçer, Evde Öksürüğe Ne İyi Gelir
Öksürük Nasıl Geçer, Evde Öksürüğe Ne İyi Gelir

Sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan öksürükle ilgili en çok cevabı aranan öksürük neden olur, balgamlı ve kuru öksürüğe ne iyi gelir, en çabuk kuru ve balgamlı öksürük nasıl geçer sorularını Uzm. Dr. Güner Yurtsever okuyucularımız için cevapladı.

Çoğunlukla üst solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıklarda gözlemlenen başlıca belirtilerden olan öksürük, hiçbir zaman ihmal edilmemesi gereken sağlık sorunlarındandır. Öksürüğe çözüm içinse ilk olarak bu problemle beraber kendini belli eden diğer belirtileri de iyi analiz etmek ve doğru bir tedavi yöntemi uygulamak büyük önem arz etmektedir. Buna göre farklı öksürük çeşitlerine göre tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce öksürüğün nedenlerinden bahsetmek istiyorum.

Öksürük Neden Olur

‘’Öksürük neden olur?’’ sorusunu yanıtlamak amacıyla ilk olarak öksürüğün bir hastalık olarak nitelendirilmemesi gerektiğini ve bu sorunun yalnızca solunum yolları ile boğazı arındırabilmek için vücudun geliştirdiği bir tür savunma mekanizması olduğunu bilmemiz gerekir.

Kronik/akut öksürük ve balgamlı/balgamsız öksürük gibi farklı sınıflara ayrılan öksürük, özellikle balgamsız olduğu zaman halk arasında kuru öksürük şeklinde de nitelendirilebilir. Bu öksürük türü kuru olması sebebiyle boğazda kaşıntı hissine de neden olabilmektedir. Bir diğer öksürük türü olan balgamlı öksürük ise tıp dilinde prodüktif öksürük şeklinde tanımlanmaktadır.

‘’Öksürük neden olur?’’ diye merak edenlere bu konuda detaylı açıklamalarda bulunmadan hemen önce kronik ve akut öksürük konusunda da bilgilendirme yapalım. Buna göre normal şartlarda kısa sürede geçmesi beklenen öksürük sorunlarının 3 hafta veya daha uzun sürmesi halinde öksürüğün artık kronik bir hale geldiğinden söz edilebilir. Peki kuru ve balgamlı öksürük neden olur:

Kuru Öksürük Neden Olur

‘’Kuru öksürük neden olur?’’ dendiğinde akla gelen başlıca kuru öksürük nedenleri; fazla sigara tüketilmesi, nezle, bademcik iltihabı, boğaz iltihabı, kabızlık, ishal, gastrit, sindirim bozuklukları, ses telleri hastalıkları, kalp hastalıkları ve bağırsak solucanlarıdır.

Kuru öksürük, çoğu zaman başlarda önemsenmese bile ilerleyen evrelerinde özellikle şiddetli bir hale geldiği zaman kişilerde bayılma gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Kriz durumu olarak da nitelendirilebilen bu ataklarda bayılmadan önce şiddetli baş dönmesi ve baş ağrısı gibi problemler yaşanabilir. Şiddetli kuru öksürük, kasları da yorduğu için kişilerin sık sık idrar kaçırmalarına yol açabilir. Bunun yanı sıra kuru öksürük nedeniyle göğüs kafesinde ağrı gibi farklı sorunlar da görülebilmektedir. Ayrıca yaşlı hastalarda öksürük problemlerinin bilinç bulanıklığı gibi tehlikeli sonuçları olabilmektedir.

Balgamlı Öksürük Neden Olur

‘’Balgamlı öksürük neden olur?’’ dendiğinde de akla gelen başlıca balgamlı öksürük nedenleri; sinüzit, sinüs iltihabı, bronşit, tüberküloz, kalp hastalıkları, sık sık kullanılan tansiyon ilaçları ve astım sayılabilir. Ayrıca sigara içmek de kuru öksürükte olduğu gibi balgamlı öksürük nedenleri arasında da yer alır.

Hastaların çokça balgamlı öksürük nasıl anlaşılır, kuru öksürük ve balgamlı öksürük nasıl ayırt edilir sorularını sorarlar. Nefes verirken zorlanma, hırıltı ve balgam çıkarma en çok rastlanan balgamlı öksürük belirtileri arasında yer alır.

Öksürüğe Ne İyi Gelir Evde
Öksürüğe Ne İyi Gelir Evde

Öksürüğe Ne İyi Gelir

Kuru öksürük, akut öksürük, kronik öksürük ve balgamlı öksürükten biraz bahsettikten sonra geçelim asıl merak edilen ‘’Öksürüğe ne iyi gelir?’’ sorusuna. Öksürüğe doğal çözüm olarak ‘’Evde öksürüğe ne iyi gelir?’’ arayışında olanlara en basit doğal tedavi tekniklerinden birisi olan süt, bal ve karabiber küründen bahsedilebilir.

‘’Öksürüğe ne iyi gelir?’’ diyen ve ilaç kullanmak istemeyen kişilere tavsiye edilebilecek olan bu yöntemde çoğu durumda öksürüğün tamamen geçirilmesi mümkün olmasa bile en azından hastanın rahatlaması sağlanabilir.

Buna göre her evde bulunan malzemeler ile kolaylıkla hazırlanabilecek olan öksürüğe çözüm küründe bir bardak ılık sütün içerisine bir tatlı kaşığı ölçüsünde bal ve bir tutam da karabiber atarak iyice karıştırmak yeterlidir. Hazırlanan karışımın bekletilmeden tüketilmesi ve peşine bol miktarda su içilmesi ‘’Öksürüğe ne iyi gelir?’’ diye soranlara iyi bir destekleyici tedavi seçeneyi olacaktır.

Öksürük İçin Ne İyi Gelir

‘’Öksürüğe ne iyi gelir?’’ sorusunu yanıtlarken günlük su tüketiminin çok büyük önem taşıdığının bilinmesi gerekir. Özellikle kuru öksürük problemlerinden muzdarip olan kişilere günlük içtikleri su miktarını en az 2 litre olacak şekilde ayarlamaları tavsiye edilebilir. Ayrıca vücut için gerekli olan vitaminlerin taze meyve ve sebzelerden alınması da öksürük belirtilerini hafifletebilmektedir.

Bunun dışında yine ‘’Öksürüğe ne iyi gelir?’’ diyenler için doğal tedavi yöntemlerinden birisi olan karabiber çayı tüketiminin de yararlı olabileceği söylenebilir. Kan dolaşımını hızlandırması ile ünlü olan karabiber, bu yolla balgamın solunum yollarındaki akışını da hareketlendirmekte, böylece en çok da kuru öksürük sorunlarına iyi gelebilmektedir.

Tamamen doğal bir antibiyotik niyetine de kullanılabilecek olan karabiber çayının hazırlanışı içinse bir çay kaşığı kadar taze çekilmiş karabiberin iki yemek kaşığı bal ile ufak bir fincan içerisinde karıştırılmasının ve sonrasında üzerine fincanı dolduracak kadar su eklenmesinin yeterli olacaktır. Hazırlanan karışımın 15 dakika bekletilmesinin ardından da süzülerek ılık şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Söz konusu kürün kuru öksürük dışında balgamlı öksürük sorunlarında da etkili olduğu bilinir.

‘’Öksürük için ne iyi gelir?’’ diyen kişilere bir de limon, tuz ve karabiber ile hazırlanan başka bir doğal kür önerilebilir. Bir limonun dörde bölünmesi ve bölünen parçalardan birisinin üzerine tuz ile karabiber atılarak bu parçanın yenmesi, içerdiği bol C vitamini ile öksürüğün iyileşme sürecini hızlandırabilmektedir. Bu uygulama, ‘’Öksürük için ne iyi gelir?’’ diyen kişilere hem pratik hem de etkili bir doğal tedavi yöntemi olarak önerilebilir.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürük için bazı doğal tedavi tekniklerinden bahsettikten sonra ‘’Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?’’ diye merak edenlere birkaç tedavi ve korunma yönteminden bahsedelim. Buna göre sıcak bir duş alınması, burun bölgesindeki salgıların hafiflemesine yardımcı olarak öksürüğü azaltma konusunda etkili olabilir.

Yine balgamlı öksürüğe çözüm noktasında süt ürünlerini minimuma indirmek, uygulanabilecek olan diğer tedavi seçeneklerindendir.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir

‘’Kuru öksürüğe ne iyi gelir?’’ diye araştırma yapan kişilere ilk olarak bu öksürük türünün balgamlı öksürüğe göre çok daha dirençli olduğunu söyleyebiliriz. Kuru hava ve çeşitli bakteriler nedeniyle sık sık kişilerin başına bela olan kuru öksürük, bazı durumlarda da ciddi hastalıklarla bağlantılı olabilmektedir. Bu nedenle sebebi her ne olursa olsun tedavi edilmesi gereken bir sorun olan kuru öksürük için, ‘’Kuru öksürüğe ne iyi gelir?’’ noktasında başlıca önerilerimiz:

‘’Kuru öksürük nasıl geçer?’’ noktasında ilk olarak daha önce de belirtildiği gibi bol su tüketiminin en önemli konu olduğunu yineleyelim. Sigara tüketen kişilerin sigara kullanımını tamamen kesmeleri, kesemiyorlarsa da azaltmaları, önerilebilerek olan diğer kuru öksürüğe karşı tedavi yöntemlerindendir. Kuru öksürükle mücadele eden kişilerin bulundukları odanın sık sık havalandırılması ve nemlendirilmesi ise ‘’Kuru öksürüğe ne iyi gelir?’’ sorusuna verilebilecek ideal yanıtlar arasındadır.

Öksürük Nasıl Geçer

Su tüketimi ve havalandırmanın yanı sıra ‘’Öksürük nasıl geçer?’’ diyenlere bu konuda birkaç önemli husustan da bahsedilebilir. Öncelikle öksürük sorunları ile mücadele eden kişilerin söylenen yöntemleri uygulamaya geçmeden önce tedaviyi doğrudan öksürüğün kaynaklanma sebebine göre gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir. Örneğin, kalp yetmezliği nedeniyle öksürük problemleriyle mücadele eden bir kişide doğal tedavi yöntemlerinden ziyade direkt olarak kalp yetmezliğinin tedavisi üzerinden ilerlemek gereklidir. Bunun yanı sıra yine alerji nedeniyle oluşan öksürük sorunlarında, ‘’Öksürük nasıl geçer?’ noktasında alerjenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi uygulanması gerekir.

Ayrıca hafif derecede seyreden kuru ve balgamlı öksürük vakalarında doğal tedavi yöntemlerinin etkili olabileceği söylenebilirken, daha ciddi durumlarda mutlaka uzman bir doktorun kontrolünden geçilmesi gerektiği konusunda da kişilerin bilinçlendirilmeleri oldukça önemlidir.

Öksürük Nasıl Geçer Evde
Öksürük Nasıl Geçer Evde

Kuru Öksürük Nasıl Geçer

İhmal edildiği takdirde kronikleşebilen ve kişiler için oldukça rahatsız edici bir hal alabilen kuru öksürük problemlerinden kurtulmak isteyen ve bu nedenle ‘’Kuru öksürüğe ne iyi gelir?’’ diye araştıranlara, bazı bitkisel tedavi yöntemleri üzerinden tavsiyelerde bulunabilmek mümkündür. Buna göre ‘’Kuru öksürük nasıl geçer?’’ diyenler;

  • Ihlamur ve ayva yapraklarını kaynatıp içebilirler.
  • Elma kabuğu, ayva, zencefil, tarçın, limon ve ıhlamuru kaynattıktan sonra tüketebilirler.
  • Nişasta atarak kaynatabilecekleri suyu pekmez ve limon ile tatlandırıp içebilirler.
  • Bir tutam kekiği kaynatıp balla birlikte ılıkken tüketebilirler.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer

Kuru öksürük için her evde kolaylıkla uygulanabilecek olan basit ve doğal tedavi yöntemlerinden bahsettikten sonra sıra ‘’Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?’’ sorusunu yanıtlamaya gelir. Bu bağlamda ‘’Balgamlı öksürük nasıl geçer?’’ sorusuna cevap olabilecek bazı öneriler;

  • Rondoyla parçalayacakları bademleri taze sıkılmış portakal suyu ile karıştırarak tüketilebilir.
  • Taze sıkılmış ananas suyu ve balı karıştırıp bekletmeden içilebilir.
  • Birkaç iri soğanı lapa haline getirip tüketerek antiseptik etkilerinden yararlanılabilir.

Bütün bu bilgiler dışında, kuru öksürük ve balgamlı öksürük için herkesin kolaylıkla uygulayabileceği birtakım bitkisel tedavi yöntemlerini açıkladıktan sonra yine bu konuda birkaç önemli uyarının da yapılması gerekir.

Öncelikle ‘’Öksürük nasıl geçer?’’ diyerek internette araştıran ve her bulduğu öksürük ilacını uzman bir doktora danışmadan kullanan kişilerde alınan ilaçların durumu daha da kötüleştirebileceği bilinmesi gerekir. Zira bilinçsiz bir şekilde kullanılan öksürük şurupları, zaten var olan öksürük problemlerini daha da şiddetlendirerek iyice başa çıkılmaz bir hale getirebilir. Bu nedenle ‘’Öksürüğe ne iyi gelir?’’ noktasında çözüm arayanlar hiçbir şekilde doktor kontrolü olmadan şurup kullanmamalıdır.

Öksürük kesici ilaçlar ise vücudun savunma sistemi olan öksürüğü engelleyecekleri için kullanılması tavsiye edilmeyen ilaç türlerindendir. Bu ve benzeri ilaçların yalnızca öksürüğün hastanın uyumasını ya da dinlenmesini engelleyecek kadar şiddetli olduğu durumlarda veya hastayı çok zorlayan ağrılara neden olduğu anlarda doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bunun yanı sıra ”Öksürüğe ne iyi gelir?” sorusuna yanıt olarak öksürük tedavisi için her daim erken tanının büyük önem taşıdığının ve gerekli ilaç ya da antibiyotik kullanımının ancak bir doktor kontrolünde yapılması gerektiğinin altını ayrıca çizmek istiyorum.

Son olarak, öksürük sorunlarına şiddetli nefes darlığı ve yüksek ateş gibi belirtiler dahil oluyorsa, öksürük antibiyotik tedavisine hiçbir şekilde yanıt vermiyorsa ve öksürme esnasında balgamda kan görülüyorsa acilen bir doktora başvurulması gerekir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here