Halıdan, Koltuktan ve Kıyafetten Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdan, Koltuktan ve Kıyafetten Oje Lekesi Nasıl Çıkar
Halıdan, Koltuktan ve Kıyafetten Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Oje, bayanların bakımlı olmak için sık kullandıkları kozmetik ürünlerden birisidir. Ancak, oje sürerken, bazı kazalara maruz kalma riski de bulunmaktadır. Giysilere bulaşan veya dökülen oje lekesi, fondoten, mürekkep, yağ lekesi gibi diğer lekelere benzeyen ve çıkarılması için çok farklı yöntemler bulunan bir leke türü değildir. Ama yinede bazı tekniklerle çıkarılması mümkündür. Bulaştığı yere göre oje lekesi nasıl çıkar:

Kıyafetten Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır

Çıkarılması en zor lekelerden biridir. Kıyafetten oje lekesini çıkarmak pek kolay değildir.

  • Ojeyi tırnaktan çıkarmak için bilindiği üzere aseton kullanılmaktadır. Aseton, güçlü içeriği ile, oje lekesini kumaştan çıkarmak için de kullanılabilir. Leke olan bölgeye aseton dökülür ve bir pamukla silinir. Döküldüğü anda müdahale edilmişse muhtemelen leke çıkacaktır. Eğer çıktıysa hemen yıkanmalıdır ki iz kalamasın. Ancak aseton, farklı kumaşlarda farklı sonuçlar verebilir. Renkli kumaşların yapısına zarar verebilir. Bu nedenle, lekenin üzerine komple dökülmeden önce, küçük bir kısmında deneme yapılarak uygulanmalıdır.
  • Saç spreyi, kumaştan oje lekesini çıkarmak için kullanılabilecek alternetif bir yöntemdir. Asetonun etksisiz kaldığı durumlarda uygulanabilir. Lekeli bölgeye saç spreyi sıkılır. Bölge iyice ovulur ve hemen yıkanır.
  • Asetonsuz tırnak cilası, oje lekesini çıkarmada etkili olabilir. Lekeli bölgeye bir miktar tırnak cilası dökülür ve sürekli yeni bir pamukla kompres uygulanır. Birkaç defa denendikten sonra, etksini gösterecektir.
Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır
Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Ojenin sık sık bulaştığı yerlerden biri de halılardır. Oje lekesini halıya zarar vermeden çıkarmak için, denenebilecek birkaç alternatif yöntem bulunmaktadır.

  • Aseton halıya zarar verebilir. Bu nedenle, doğal yöntemleri tercih edebilirisiniz. Halıdan oje lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabı için, sirke önerilebilir. Halının lekeli kısmına biraz sirke damlatılır ve üzerine bez koyularak ütülenir. Ütünün buharı bolca verilir. Denenmiş ve etkisi kanıtlanmış bir yöntemdir.
  • Aspirin, halıdan oje lekesini çıkaracak bir tekniktir. Lekeye aspirin dökülür ve bir süre bekletilir. Sonra silinir, lekenin çıktığı görülecektir.
  • Limon da, oje lekesini çıkarmak için kullanılacak diğer bir tekniktir. Tamamen doğal bir yöntem olduğu için, halıya zarar verme riski yoktur. Lekeli bölgeye limon sıkılır ve bastıra bastıra silinir. Eğer leke çıkmazsa diğer yöntemler denenebilir.
  • Halıdan oje lekesi, kuruması bekelendikten sonra kazınarak da çıkarılabilir. Halıyı deforme etmeden üstten üstten kazınırsa leke çıkabilir.
  • Bu yöntemler, halıdan oje lekesini çıkaracaktır. Ancak, oldu ki leke çıkmadı, aseton denenebilir. Oje lekesinin üzerine aseton dökülür, ancak sürtülmeden sadece üzerine pamuk bastırılarak çıkarılmaya çalışılır.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Koltukta oturmuş oje sürerken, yanlışlıkla koltuğa döküldü veya bulaştı. Zor bir leke olduğu için canınız baya sıkıldı, bu koltuktan oje lekesi nasıl çıkar diye oturup düşünmeye başladınız. İşinizi kolaylaştırmak adına birkaç teknikten bahsedelim:

  • Kumaştan bu lekeyi çıkarmak için, lekenin büyüklüğü önemlidir. Küçük bir yere oje bulaşmışsa, asetonla veya sirke ile silinebilir. Bu durumda leke çıkacaktır. Ancak, daha büyük bir alana oje dökülmüşse, müdahale etmeden kuruması beklenir. Aksi takdirde leke daha geniş bir alana yayılabilir. Kuruduktan sonra, bölgeye zarar vermeyecek sert bir cisimle kazınır sonra silinir. Koltuktan oje lekesi, aseton veya kurutarak kazıma yöntemiyle çıkarılabilir.

Bu yöntemler, kaza sonucu dökülen ojenizin lekesini çıkarmak için uygulanabilir. Bu talihsiz kazaya maruz kalan ve oje lekesi nasıl çıkar diyenler, bahsettiğimiz yöntemleri, usulüne uygun şekilde uygulamalıdır. Ancak aseton konusunda tekrar uyaralım. Asetonu, ojenin döküldüğü yüzeye zarar vermeyeceği konusunda eminseniz kullanın.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.