Nordik Ülkeler Hangileri, Özellikleri Nedir

Nordik Ülkeler Hangileri, Özellikleri Nedir
Nordik Ülkeler Hangileri, Özellikleri Nedir

Nordik Ülkeler Nedir

Genelde İskandinav ülkeleri ifadesi sıkça duyulur. İskandinav ülkeleri denilince de akla hemen Avrupa’nın kuzeyinde yer alan, İsveç, Norveç ve Danimarka gelir. Ancak Nordik ülkeler ifadesi daha az kulağa çalınır ve genelde de Nordik ülkeler nedir diye hep sorulur.

Nordik ülkeler tanımından, yukarıda sayılan İskandinav ülkeleri ile birlikte İzlanda, Finlandiya, Faroe Adaları, Aland Adaları ve Grönland’ın oluşturduğu coğrafya anlaşılır.
Tarihsel geçmişlerine kısaca bakılacak olursa, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya ve İzlanda’yı kapsayan bölge, politik olarak İskandinavya Bölgesi veya Nordik ülkeleri olarak anılmaya ondokuzuncu yüzyılın başlarında başlamıştır.

İsveç o tarihlerde Norveç ve Danimarka’ya birleşik İskandinav krallığı kurmayı teklif etmiştir. Ancak Norveç, İsveç Monarşisi’ne girmeyi tercih etmiş, Danimarka ise bağımsız adalar olan İzlanda, Faroe Adaları ve Grönland’ı kendi topraklarına katmıştır. Bu arada Rusya Finlandiya’yı egemenliğine almış ve Finlandiya’nın İskandinav ülkeleri ile herhangi bir politik birlikteliğine engel olmuştur.

Bu ülkeler arasında mevcut coğrafi birliktelik, aslında birleşik bir İskandinavya ülkesi ve ortak bir tarihi geçmiş ve kültürel miras düşüncesi etrafında şekilleniyordu. Bu düşünce ağırlıklı olarak İsveç, Norveç ve Danimarka’nın öncülüğünde gelişmiştir. Öyle ki Norveç milli marşında bu üç ülke, üç kardeşler olarak ifade edilmektedir.

Nordik Ülkeler Nedir
Nordik Ülkeler Nedir

1800’lü yılların sonlarında İskandinav Finansal Birliği kurulmuş ve ekonomik birlikteliğin temelleri atılmıştır. Ancak Norveç, 1905 yılında bağımsızlığını ilan etmiş ve İsveç birliğinden ayrılmıştır. Yine de İskandinavya tutkusunu devam ettirmiştir. Öyle ki bu tarihi sosyopolitik yakınlık ile ortaya çıkan ortak ulus ve ortak yurt düşüncesi, daha sonraki yıllarda bu ülkeler kendi bağımsızlıklarını ilan etseler de Nordik ülkeleri veya İskandinav ülkeleri olarak varlığını devam ettirmiştir. Bugün hala Nordik ülkeler nedir diye soranlara ilk ağızda İsveç, Norveç ve Danimarka cevabı verilir.

Nordik Ülkeler Hangileri

Yukarıda da açıklandığı gibi, Nordik ülkeler hangileri sorusuna cevap, sadece İsveç, Norveç ve Danimarka değildir. Bu ülkelere İzlanda, Finlandiya, Faroe Adaları, Aland Adaları ve Grönland’ın da eklenmesi gerekir.

İsveç, refah seviyesi yüksek, ancak oldukça pahalı bir ülkedir. Başkenti Stockholm’da 2 milyon kişi yaşıyor. Şehirde birbirlerine 50 civarında köprü ile bağlanan 14 tane ada bulunıyor. Şehrin çevresinde Baltık Denizi kıyısında 24 bin ada var. Şehrin neredeyse yüzde otuzu su kanallarından, yüzde otuzu ise yeşil alanlardan oluşuyor. Stockholm, hava kalitesi olarak Avrupa’nın üçüncü şehri.

Norveç, İskandinavya Yarımadası’nın batısında kuzey güney yönünde uzanıyor. Norveç Krallığı, OECD Yaşam Kalitesi İndeksi ve Demokrasi İndeksi’nde ilk sırada yer alıyor. Norveç tam bir fiyort diyarı. Dik yamaçlı fiyortları, buzulları, bozulmamış ormanları, kayalık adaları ve kaliteli yaşamı ile dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Başkenti Oslo’da 600 bin kişi yaşıyor ve dünyanın en pahalı şehirlerinden biri. Son derece huzur dolu bir şehir.

Danimarka, Avrupa ana karası ile İskandinavya Yarımadası arasında kültürel ve coğrafi bir köprü konumundadır. Başkenti Kopenhag’da 1 milyon kişi yaşıyor. Onbirinci yüzyıl sonlarına kadar burada hüküm süren Vikingler, bugün hala ülkenin sembolü gibidir. Bu arada ünlü masalcı Andersen de buralıdır ve yaşadığı evin bulunduğu cadde tarihi yapısı ile oldukça etkileyicidir.

İzlanda denilince akla ilk gelenler, yanardağlar, efsaneler, yine Vikingler ve kuzey ışıkları oluyor. Ülke son derece huzurlu ve sakin bir yaşamı ile tanınıyor. Avrupa’nın en düşük nüfus yoğunluğu bu ülkede. Doğası son derece bakir. Sıcak su gayzerleri, şelaleleri, volkanik ve jeolojik etkinlikleri yanı sıra refah düzeyi ile de dikkat çekiyor. Lav alanları, buzullar ve dağlar gelenlerin ilgi gösterdikleri alanlar.

Finlandiya, 200 bine yakın göl ve belki ondan daha fazla adası olan bir ülke. Şirin kasabaları, düzenli şehirleri, ahşap mimarisi, tasarım sanatı ve gür ormanları ile mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Bu ülkenin kuzeyinde yazları güneş hiç batmaz, güneyindeyse geç batar ve tam bir karanlık hiç olmaz. Kışın ise kuzeyde güneş hiç doğmuyor, güneyde ise günde birkaç saat görünür. Başkent Helsinki ülkenin güneyinde yer alıyor.

Faroe Adaları, Norveç ile İzlanda arasında, Norveç Denizi ile Kuzey Atlantik Okyanusu’nun birleştiği yerde, Danimarka’ya bağlı, ancak özerk yerel yönetime sahip olan bir ülkedir. 18 adadan meydana gelen bir takımada olan Forea Adaları, keçileri ile meşhurdur ve keçi ülkesi olarak anıldığı da olur. Başkenti Torshavn’dır ve dünyanın en küçük başkentidir. Ülke nüfusu 49 bin civarındadır.

Aland Adaları, Finlandiya ile İsveç arasında 6 bin kadar adadan oluşan özerk bir bölgedir. Finlandiya’ya bağlı olmasına rağmen, 30 bini bulmayan nüfusu İsveççe konuşuyor ve kültürel olarak da İsveç’e daha yakındır.

Grönland, dünyanın en büyük adasıdır ve büyük bir buz kütlesi ile kaplıdır. Bu ıssız ülkeye giden fazla turist olmuyor. Ülkenin nüfusu 60 bin bile değil. Başkenti Nuuk en kalabalık şehri ve burada sadece 15 bin kişi yaşıyor. Ucu sonu görünmeyen muhteşem buzullar, fiyortlar ve rengarenk ahşap evlerden oluşan şehirleri var. Halkı ağırlıklı olarak Orta Asya kökenli Inuit’ler.

Bu eşsiz güzellikteki ülkeleri tanıdıktan sonra belki de birçok kişi Nordik ülkeler hangileri demekten vazgeçecektir.

Nordik Ülkelerin Özellikleri

Nordik ülkelerin özellikleri denilince iki noktayı vurgulamadan geçmemek gerekiyor: fiyortlar ve kuzey ışıkları.

Norveç’in Bergen şehrindeki fiyortlar bütün dünyanın ilgisini çekiyor. Şehrin kuzeyinde bulunan bu fiyortları yakında görmek için feribota binmek gerekiyor. Kutuplara komşu olan bütün kıyılarda bu fiyortlara rastlanır. Fiyortlar, çok eski buzulların oluşturdukları derin ve dik yamaçlı buzul vadilerinin alt bölümlerinin denizin içinde kalması ile oluşan körfezlerdir. Bergen fiyortları hem buraya gelirken yapılan tren yolculuğu sırasında görülecek manzara, hem de fiyortların büyüleyici güzelliği için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Nordik ülkelerin ikinci büyük özelliği de özellikle bu ülkelerin kuzay bölgelerinde ortaya çıkan kuzey ışıklarıdır. Bu ışıklar, gece yarısı gökyüzünde ortaya çıkan mavi, mor, sarı, yeşil ışıkların büyüleyici bir gösterisidir. Çoğunlukla Grönland, İzlanda ve İskandinav ülkelerinde bu büyüleyici göksel olayı izlemek mümkündür. Kuzey ışıkları güneşin dış tabakası korona ile dünyanın manyetik alanı arasındaki etkileşim ile ortaya çıkıyor. Güney kutbunda da bu ışıklar ve ama buradaki kadar etkileyici değil.

Önceki İçerikFiyort Ne Demek, Fiyort Nedir
Sonraki İçerikVikingler Hakkında Merak Edilenler, Özellikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.