Noel İle Yılbaşı Arasındaki Fark Nedir? Yılbaşı Ağacı Neden Süslenir?

noel ile yılbaşı arasındaki fark nedir, yılbaşı ağacı neden süslenir?
noel ile yılbaşı arasındaki fark nedir, yılbaşı ağacı neden süslenir?

Kökenleri 2000 yıl öncesine kadar uzanan noel ile yılbaşı hakkında bildiklerimiz oldukça sınırlıdır. Özellikle ülkemizde ikisinin de aynı şeyi ifade ettiğini düşünenlerin sayısı az değildir. Fakat bu büyük bir yanılgıdır. Eğer siz de bu yanılgıya düştüyseniz; Noel ile yılbaşı arasındaki fark nedir? Yılbaşı ağacı neden süslenir, bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazıda bu sorulara cevap bulabilirsiniz. Oldukça keyifli ve genel kültürünüze büyük katkı sunacak bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Konu Başlıkları

Noel Nedir?

Yılbaşı ile noel arasındaki farkı ortaya koymadan önce Noel nedir, sorusuna cevap vermek gerekir. Çünkü insanlar Noel’i yılın ilk günü olarak düşündükleri için söz konusu yanılgı ortaya çıkmaktadır. Ancak Noel, yeni yılın ilk gününe verilen ad değildir. Noel, Hz. İsa’nın doğum günüdür. Batı toplumları bugünü 25 Aralık olarak kabul ederler. Hristiyan doğu toplumları ise 6 Ocak olarak kabul etmektedir. Bu farkın sebebi ise Hristiyan batı toplumlarının miladi takvimi, Hristiyan doğu toplumlarının ise Jülyen takvimi esas almalarıdır.

Noel Baba Kimdir, Nerelidir?

Ancak günümüzde bu ayrım sadece kiliselerde geçerlidir. Modern dünya ile birlikte miladi takvimin evrenselliği dikkate alındığında tüm dünyada 24 Aralık Noel arifesi, 25 Aralık ise Noel olarak kutlanmaktadır.

Noel ile Yılbaşı Arasındaki Fark Nedir?

noel ile yılbaşı arasındaki fark nedir?
noel ile yılbaşı arasındaki fark nedir?

25 Aralık tüm dünyada, özellikle de Hristiyan toplumlarında, Noel bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu Hz. İsa’nın doğduğu günüdür. Birçok ülkede 25 Aralığı içine alan hafta tatil haftasıdır. İnsanlar İslam kültüründeki bayramlar gibi bu haftayı sevdikleri ile birlikte kutlamalar yaparak geçirir. Öte taraftan yılbaşı da aynı döneme denk gelen kutlamalar bütünüdür. O halde Noel ile yılbaşı arasındaki fark nedir? İkisi de aynı sebeple mi kutlanır? Hemen açıklayalım.

Noel ile yılbaşı arasındaki fark aslında çok basittir. Noel, Hz. İsa’nın doğumunu müjdelerken, yılbaşı ise yeni yılı müjdeler. İki kutlamada da genellikle Miladi takvim dikkate alınır.

Yılbaşı Ağacı Neden Süslenir?

yılbaşı ağacı neden süslenir?
yılbaşı ağacı neden süslenir?

Tüm dünyada bir ritüel olarak devam eden ve hemen hemen her toplumda bir şekilde kabul gören en eski geleneklerden biridir, yılbaşı ağacı süslemek. Peki yılbaşı ağacı neden süslenir, anlamı nedir? Tarihi kaynaklar ağaç süslemenin en eski pagan geleneklerinden biri olduğunu göstermektedir. Dünyanın birçok yerinde Roma, Mısır veya Çin gibi en eski uygarlıklarda ağaç süsleme geleneği olduğunu görüyoruz. İyi ama neden ağaçlar süslenmektedir?

Ağaçlar, özellikle de yıl boyunca canlılığını koruyan çam ve benzeri olanlar, birçok pagan kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü yaşamın hatta ölümsüzlüğün sembolü olarak görülmüştür. Hristiyanlık öncesi Avrupa’sında da pagan gelenekleri doğrultusunda evler ağaçlarla süslenir idi. Bunu bazen yeni yılı karşılamak, bazen bereket getireceğini düşünerek bazen de kötülüklerden korunmak için yapmışlardır. Hristiyanlık ile birlikte ağaç süslemek bazı yeni anlamlar kazanmıştır. Örneğin, şeytanı evlerinden uzak tutmak için evlerinin girişlerine dallarına çeşitli şeylerin asıldığı ağaçlar yerleştirmişlerdir.

Bu gelenek birçok yeni anlamlar kazanarak devam ederken yılbaşı ağacı neden süslenir sorusu 16. yy. karşılık bulmaya başlamıştır. Çünkü ilk defa 16. yüzyılda Almanya’da Noel ağacı olarak süslenmeye başlanmıştır. Zamanla tüm Avrupa’ya, ardından da tüm dünyaya yayılmıştır. Pagan geleneklerinde yaşamın ve ölümsüzlüğün sembolü olan ağaç, artık yeni yılı mutlulukla, neşe ile karşılamanın bir sembolü olarak evlerimizde yer almakta ve bu sebeple de süslenmektedir.

Yılbaşı Ağacı Süslemek Günah Mıdır?

Her yıl aralık ayı ile birlikte alevlenen tartışmalardan biri de yılbaşı ağacı süslemek günah mıdır, konusudur. Bu konuda ciddi tartışmalar yapılmakta, bazı kesimler günah olmadığını iddia etmektedir. Diğer taraftan bazı muhafazakar kesimler ise Hristiyan geleneği olduğunu düşünmekte dolayısıyla günah olduğunu iddia etmektedir.

İnanç konusunda yönlendirmeyi kendi adımıza doğru bulmuyoruz. Ancak ağaç süslemenin Hristiyanlık’tan da eski bir gelenek olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Roma, Mısır, Çin gibi kadim uygarlıklarda da var olan bir gelenektir. Dolayısıyla insanlığın en eski geleneklerinden biri olduğunu da söyleyebiliriz.

Kanlı Noel Nedir?

Çok değil bundan tam 58 yıl önce 20 Aralık 1963 tarihinde başlayan çatışmalara verilen addır. İlk bakışta Kanlı Noel nedir, sorusu Batı toplumları ile ilgili bir olayı düşündürse de işin aslı öyle değildir. Çünkü Kanlı Noel; Aralık 1963’te Kıbrıs’ta, Kıbrıs Türkleri ile Kıbrıs Rumları arasındaki çatışmaları işaret eder. Yaklaşık bir yıl süren bu çatışmalarda 174 Kıbrıs Rumu ve 364 Kıbrıs Türkü can vermiştir. Bu olaylar Noel arifesinde başladığı için de Kanlı Noel diye anılmaktadır.

Önceki İçerikKolay ve Pratik Derz Fayans Arası Temizliği Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikFırında Tavuk Patates Tarifi, Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.