Noel Baba Kimdir? Noel Baba (Aziz Nicholaos) Nerelidir?

noel baba kimdir noel baba nerelidir
noel baba kimdir noel baba nerelidir

Aslında Noel Baba diye bilinen bu karaktere Hristiyan piskopos olan Aziz Nicholaos’ın ilham kaynağı olduğu düşünülmektedir. Aziz Nicholaos, fakir ve hastaları besleyen, Noel Baba’nın popüler karakterinin temelini oluşturan yardımsever biriydi. Noel Baba kimdir, sorusunun kısaca cevabı budur. Ancak Noel Baba hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Özellikle Noel Baba kimdir sorusu kadar, Noel Baba Nereli ve gerçek olup olmadığı da oldukça merak edilmektedir. Şimdi, Noel Baba karakterine hayat veren Aziz Nicholaos’ın hayatına daha yakından bakalım.

Noel Baba (Aziz Nicholaos) Kimdir?

Tüm dünyanın tanıdığı, yılbaşı gecelerinin beklenen misafiri Noel Baba (Aziz Nicholaos ) kimdir, özellikle çocukların merak ettiği bir sorudur. Aslında Noel Baba karakterine can veren Aziz Nicholaostır. Aziz Nicholaos, hayatını muhtaçlara yardım etmekle geçirmiş bir Hristiyan piskopostur. Milattan önce yaşamış, gerçek bir karakterdir. Ölümünden sonra, hediye verme efsanesi büyüdü ve ülkemiz de dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanına yayıldı. Aziz Nicholaos, bir süre sonra çocuklara yılbaşı hediyeleri getiren Noel Baba adlı efsanevi karaktere dönüştü.

noel baba kimdir
noel baba kimdir

Aziz Nicholaos, her iki ebeveynini de gençken kaybetti. Ailesinin mirasını ise hastalara ve fakirlere yardım etmek için kullandı. Dindar bir Hristiyan olan Aziz Nicholaos, Antalya’nın Demre kentinde bulunan Myra’da piskopos olarak görev aldı.

Nikola Tesla Kimdir

Aziz Nikolaos, hakkında birçok efsane vardır. Bir hikâye, üç zavallı kız kardeşe nasıl yardım ettiğini anlatıyor. Babalarının parası yoktu ve onları köle olarak satmayı düşünüyordu. Aziz Nicholas 3 gece gizlice evlerine gitti ve bir çanta dolusu parayı kız kardeşlerin evine bıraktı. Adam parayı kızlarından birinin evlenebilmesi için kullandı. Üçüncü ziyarette adam Aziz Nikolaos’ı gördü ve ona nezaketinden dolayı teşekkür etti. Ayrıca yanlışlıkla hapse atılan ve idam cezası alan 3 kişiyi kurtarmış olduğu da biliniyor.

Noel Baba kimdir, sorusunu yanıtladıktan sonra Aziz Nicholaos’un ölümü hakkında da bilgi vermek gerekir. Birkaç kaynak Aziz Nikolaos’ın 6 Aralık 343’te öldüğünü söylüyor. Yıllar geçtikçe mucizeleri ve yoksullar için yaptığı çalışmalar dil dile dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. Çocukların ve denizcilerin koruyucusu olarak tanındı ve onlara hediye vermekle efsaneleşti.

Noel Baba Gerçek Midir?

Aslında Noel Baba gerçek midir, sorusu iki şekilde yanıtlanabilir. Noel baba aslında yardımsever bir piskopos olan Aziz Nicholaos’tır. Diğer taraftan Noel Baba, Aziz Nicholaos’ın yardımsever kişiliğinden esinlenerek yaratılmış hayali bir karakterdir.

Noel Baba Nerelidir?

noel baba nerelidir
noel baba nerelidir

Özellikle ülkemizde Noel Baba’nın nereli olduğu çok merak edilmektedir. Çünkü Antalyalı olduğuna dair söylentiler kulaktan kulağa yayılmıştır. O halde Noel baba nerelidir, gerçekten de söylentiler doğru mudur, açıklayalım:

Birçok kaynaktan incelediğimiz bilgiler ışığında Aziz Nicholaos’ın Likya’nın Patara kentinde M.S. 270’de doğduğunu söyleyebiliriz. Patara antik kenti, bugün Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi sınırları içinde yer alır. Dolayısıyla Noel Baba hayali bir karakter olsa da ona hayat veren Aziz Nicholaos’ın Antalyalı olduğu doğrudur. Bundan hareketle Noel Baba nereli, sorusuna Antalyalı cevabını verebiliriz.

Noel Baba Kilisesi Nerede?

Halk arsında Noel Baba kilisesi olarak bilinen bu kilisenin asıl adı St. Nicholas Kilisesi’dir. O halde Noel Baba Kilisesi nerede açıklayalım. Noel Baba kilisesi diğer adıyla St. Nicholas Kilisesi Antalya’nın Demre ilçesindedir. Söz konusu kilise Aziz Nikolaos’ın ölümünün ardından onun anısına yapılmıştır. Hatta mezarının da bu kilisede olduğu üzerine rivayetler vardır. Yine başka bir söylentiye göre ise Aziz Nikolaos’ın mezarının burada olduğu ancak İtalyan denizcilerce mezarının açılıp kemiklerinin İtalya’ya götürüldüğü şeklindedir.

Noel Baba Neden Kırmızı Kostüm Giyer?

noel baba neden kırmızı giyer
noel baba neden kırmızı giyer

1930’lu yıllara kadar Noel Baba, hep yeşil beyaz kostümle tasvir edilmiştir. Bu renklerden yeşil doğayı temsil etmektedir. Beyaz ise kış mevsimini, temiz duyguları ifade etmektedir. Önceleri yeşil beyaz iken o halde bugün Noel Baba neden kırmızı kostüm giyer?

1930’lu yıllarda ünlü içecek firması Coca Cola, zor günler yaşamaktaydı. Satışlarında gözle görülür düşüşler söz konusuydu. Bu sebeple satışları arttırmak için bir reklam kampanyası düşünüldü. Bu reklam kampanyasının yıldızı ise Noel Baba idi. Ancak Noel Baba, o güne kadar alışıldığı gibi yeşil beyaz kostümle değil, kırmızı beyaz kostümle çıktı insanların karşısına. Coca Cola’nın bu reklam kampanyası o kadar büyük ilgi gördü ki Coca Cola kırmızısı artık Noel Baba’nın yeni rengi haline geldi.

Noel Baba Neden Bacadan Girer?

noel baba neden bacadan girer
noel baba neden bacadan girer

Aziz Nicholaos, Patara’da doğmuş ailesini erken yaşlarda kaybedince büyük bir servetin tek varisi olmuştur. Kendini yardımseverliğe adamış, ailesinden kalan bu büyük serveti ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktan geri durmamıştır. Peki, yardımseverliğiyle tanınan Aziz Nicholaos’ın esin kaynağı olduğu Noel Baba neden bacadan girer, açıklayalım:

Noel Baba yılbaşlarında gece yarısı evlerin bacalarından girer ve çocuklara hediyeler bırakır. Bu aslında Aziz Nicholaos’ın yaşadığı rivayet edilen bir olaya dayanır. Patara kentinin varlıklı kişilerinden biri gün gelir darlığa düşer. Bu kişinin üç kızı vardır ve evlilikleri yaklaşmıştır. O dönemde kızlar için çeyiz hazırlamak önemli bir gelenektir. İşte o anda çaresiz babanın imdadına Aziz Nicholaos yetişir. Kızları için çeyiz hazırlayamayan babaya yardım etmek ister. Bu yardımı da gizlice yapmak için hediyelerini gece yarısı bacadan içeri atar.

Bu hikâye yaşanmış mıdır, bilinmez ancak bir efsaneye dönüştüğü kesindir. Noel Baba neden bacadan girer, sorusunun yanıtı işte bu hikâyedir.

Önceki İçerikAyva Tatlısı Tarifi, Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikKudret Narı Nedir? Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.