Niş Ne Demek, Niş İşler Nedir

Niş Ne Demek, Niş İşler Nedir
Niş Ne Demek, Niş İşler Nedir

Niş Ne Demek

Niş ne demek? Sorusuna birçok yanıt verebiliriz. Niş kelime anlamı ile oyuk manasına gelmektedir. Arkeolojide de bu kavram belirli amaçlarla kullanılan hücrelere denilmektedir. Mimari yapılarda niş olarak adlandırılan duvar içinde bırakılan oyuklar ise dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Geçmiş zamanlardan günümüze kadar kullanılmakta olan bir mimari öğedir. Üstü kemerli duvar içerisine yapılan bu oyuklara, kimi zaman vazo kimi zaman süs eşyaları koyularak görsel olarak şık bir görüntü sağlamak amaçlanmıştır. Roma döneminde de bu mimari öğelere sıkça rastlanmıştır. Osmanlı dönemi mimari alanda da kullanılan nişler, saraylarda ve çeşmelerde kuşların su içebilmesi için oyulmuş hücreler olarak görülmektedir.

Spesifik Ne Demek

Niş Nedir

“Niş” kelimesinin farklı alanlarda farklı farklı anlamları mevcuttur. “Niş nedir?” denildiğinde ilk olarak mimari yapılarda süsleme amacı ile oluşturulmuş oyuk olarak, duvara girintili olarak yapılan hücreler akla gelmektedir. Eski dönemlerde ışık ihtiyacını karşılamak için ışık kaynaklarının koyulduğu bu nişler günümüzde dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Coğrafi olarak niş en küçük çevre birimi iken biyolojide niş ise organizmaların hayatını sürdürmesi için gerekli olan çevresel faktörlerin tümünde denilmektedir. Ekonomi alanında ise bu sözcüğün anlamı sınırları belirlenmiş Pazar alanıdır. Mimari olarak bu kelimenin anlamı ise kemerli olan ve duvara girintili şekilde yapılan çeşitli amaçlarla kullanılan oyuklar anlamına gelmektedir. Günümüzde de Nişle mimari olarak iç dekorasyonlar da çok fazla kullanılmaktadır.

Niş İşler Ne Demek

Niş pazarlama alanında çok fazla kullanılan bir terimdir. Niş işler ne demek? Sorusunun cevabı ise ekonomik açıdan ele alınmalıdır. Spesifik kelimesi Nişi tam anlamıyla anlatan bir kelimedir. Niş belirli bir pazar kitlesini ifade etmektedir. Bağımsız işlerden oluşan Niş işler, kendini büyütmek isteyen girişimciler için çok uygundur. Yapılacak olan bu tarzdaki işlere adım atmadan önce iyi bir araştırma yapmakta fayda olacaktır. Pazarlama için bütçe oluşturmakta çok önemlidir. Niş bir iş oluşturmak istiyorsanız farklı olmaya özen göstermelisiniz. Diğer fikirlerden farklı ve yaratıcı şeyler üretmeniz gerekmektedir. Hedef kitleniz sınırlı olacağı için en iyi ürünü yarattığınıza önem vermelisiniz. Kitlenin sizi tercih etmesi işinizi büyütmeniz için çok önemli olacaktır.

niş ne demek
niş ne demek

Objektif Ne Demek

Niş İşler Nedir

Niş işler nedir? Sorusunun yanıtı küçük bir kitleyi hedef alan işlerdir. Bu tarz işlere birkaç örnek verecek olursak; doktorlar için koltuk üretmek, oyuncular için ayna üretmek örnek olarak verilebilir. Spesifik bir grubu hedefleyen bu iş kategorisi son yıllarda çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu tarzdaki işler daha az sermaye ile işleri büyütmek isteyenler için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Sizlerde de böyle bir iş kurmak istiyorsanız, Dünya genelinde trend olan her şeyi araştırmalısınız. Az yapılan işler daha çok tutulmaktadır. Örnek verdiğimiz gibi oyuncular için sadece ayna üreten firmalar daha az olduğu için tercihi daha fazla olacaktır.

Önceki İçerikHadım Ne Demek, Kimyasal Hadım Nedir
Sonraki İçerikFotoğraf Sanatçısı Güneş Karacabay Kimdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.