Nirvana Ne Demek, Nirvana’ya Ulaşmak Nedir

Nirvana Ne Demek, Nirvanaya Ulaşmak Nedir
Nirvana Ne Demek, Nirvanaya Ulaşmak Nedir

Nirvana Nedir

Nirvana, Budizm’e ait felsefi bir inanıştır. Her türlü acı, cehalet ve esaretten kurtularak, bağımsız ruh haline erişme durumu olarak tanımlanabilir. Budizm, insanların hayatları boyunca, acı ve esaret içinde kıvrandıklarını, kendilerini esir eden tutku ve kızgınlıkların sonsuza dek sürdüğünü savunan bir felsefedir. Budizme göre, insanlar yaşam boyu etkisi altında kaldıkları tutkularından ve acılarından sıyrılarak tümüyle refaha erişebilirler. Ruhen bağımsızlığa erişme durumu, Budizm’de “Nirvana” olarak adlandırılmaktadır. Budizm’in temel hayat felsefelerinden birisi olan bu kavram, budizm felsefesi içerisinde ayrıntılı bir yolculuğa çıkarak tanımlayalım. Nirvana nedir? Nirvanaya nasıl ulaşılır? sorularının cevabı için buyrun aşağıdaki yazımızı okumaya.

Nirvana Ne Demek

Budizm inancı, insan yaşamının acı ve ızdırapla dolu olduğu esasına dayanmaktadır. Budistlere göre hayatın her anı, ihtiras, kıskançlık ve acıyla geçmektedir. Dönem dönem yaşanan mutluluklar ve keyifli anlarsa, sadece gelip geçici bir rüyadır. İnsan, doğumundan ölümüne kadar her statüsünde, büyük acılar yaşamaktadır. Bu acılardan kurtulmanın önündeki engel ise, ara sıra yaşanan güzel anların büyüsüne kapılmak, yaşam arzusundan vazgeçmemek olarak görülmektedir.

Izdırap ve tutkulardan kurtulmak için, her ne olursa olsun dünya hayatından, yaşama hevesinden vazgeçmek gerekmektedir. Yaşama arzusundan vazgeçmek, insanı kendi içine dönmeye, dünyevi sıkıntılardan kurtularak özgür bir ruh haline sahip olmaya yönlendirir. İşte bu durum, Nirvana olarak adlandırılmaktadır. Bu kavram da budizm inancının temelini oluşturmaktadır. Nirvana ne demek sorusu kısaca; dünya hayatına dair tüm heveslerden vazgeçmek, acı ve ihtirastan sıyrılarak, kendi içinde istirahata çekilmek olarak cevap verilebilir.

nirvana nedir
nirvana nedir

Nirvanaya Nasıl Ulaşılır

Bu kavram, yoga felsefesiyle büyük benzerlik taşımaktadır. Hayatın sıkıntılarından kurtularak insanın kendini tanıması, ruhunu dinlendirmesi ve dünyevi işlerden uzaklaşması, ebedi bir rahatlamayı da beraberinde getirmektedir. Peki Nirvanaya nasıl ulaşılır?

Nirvanaya ulaşmak için, dünya hayatına karşı olan ihtiraslardan vazgeçmek gerekmektedir. Ruhen karışıklığa sebep olan sıkıntılardan arınmakla ve her anlamda iç huzuruna kavuşmakla Nirvanaya ulaşılabilir. Bu anlayışa göre, iyi düşünmek iyilik getirir. Dünya hayatına dair istek, heves ve arzulardan vazgeçmeden Nirvanaya ulaşmak mümkün değildir.

Nirvanayı Görmek Nedir

Nirvanayı görmek, dünyada eşi benzeri olmayan huzura kavuşmak demektir. Nirvana, budizm inancının, insanı mutluluğun zirvesine çıkardığına inanılan temel ibadetlerindendir. Nirvanaya ulaşan kişi, büyüsü hiç bozulmayacak bir iç huzura kavuşur. İnsanların dünya hayatından uzaklaşarak, kendi iç dünyasıyla başbaşa kalması, iç dünyasında da, kafasını meşgul eden tüm istek ve arzularından vazgeçmesi anlamına gelen bu kavram, budistlere göre mutlu olmanın en etkili yoludur.

Budizm İnancının Temeli Nirvana

Budizm inancına göre, korkusuz, sıkıntısız, heyecansız ve endişesiz bir hayat yaşamak için Nirvanaya ulaşmak şarttır. Bunun içinse öncelikle, yaşamın iyi ve kötü yanlarını bir köşeye bırakmak gerekmektedir. Ruh, birtakım düşüncelerden sıyrılıp özgürleşince, Nirvanaya ulaşır. Nirvanaya ulaşan kişi, zihnini meşgul eden sıkıntılardan kurtularak mutluluğa ulaşır. Gautama Buda’nın kurduğu Nirvana felsefesi, Dünya hayatından her yönüyle arındırılmış bir ruhu ifade eder. Buda, dünyada çekilen tüm acıların nedenini, maddi manevi ihtiraslara bağlamaktadır. Kişinin dünyevi yaşantıya olan hevesi, yaşamı boyunca mutluluk, acı ve heyecan arasında dalgalanmalara sebep olarak, zihnini meşgul etmektedir. Bu nedenle Budizm’deki bu huzuru bulma şekli, aşk, eğlence ve keyif ile, maddi ihtirasların beraberinde getirdiği sıkıntılardan kurtulmak anlamına gelmektedir. Nirvanaya ulaşan kişiler, diğerlerine, hayatını sıkıntıya sokan kişilerden uzaklaşmasını, Nirvanaya ulaşarak ömür boyu pozitif bir yaşam sürmesini söylemektedir.

Bu düşünce ve yaşam tarzında karamsarlık ve endişe gibi duygulara yer yoktur. Budizm inancına göre, mutlu olmanın tek yolu Nirvanaya ulaşmaktan geçmektedir. Çoğu kişi bu inancı, ünlü müzik Grubu Nirvana ile tanımıştır. Yaşam felsefeleri bu Budizm inanışı ile benzerlik taşıyan müzik grubu, ismini bu nedenle Nirvana koymuş ve birçok kişinin Nirvana felsefesi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here