Nikola Tesla Kimdir, Hayatı ve İcatları

Nikola Tesla Kimdir, Hayatı ve İcatları
Nikola Tesla Kimdir, Hayatı ve İcatları

Amerikalı bir mucit olan Nikola Tesla, döneminin çok ilerisine geçerek bugün tüm dünyayı baştan başa değiştirebilecek kalitede ürettiği icatları ile adını sıkça duyduğumuz isimlerden birisidir. Yapılan pek çok araştırma, Nikola Tesla’nın günümüzde halen bilinmeyen birçok önemli icadı olduğunu her geçen gün ortaya çıkartmakta ve ünlü mucidin değerini tekrar tekrar ortaya koymaktadır. Bu makalemizde ‘’Nikola Tesla kimdir?’’ sorusuna cevap arayan okuyucularımız için bu ünlü mucidin hayatını ve icatlarını kaleme aldık.

Nikola Tesla Kimdir

En basit haliyle ‘’Nikola Tesla kimdir?’’ diye soranlar için; 10 Temmuz 1856 günü Sırbistan’ın Similjan kasabasında doğan mucidin hem fizikçi hem de mühendis olmasının avantajlarını kullanarak ürettiği birçok icat ve deneyleri ile bilindiği söylenebilir. Bu ünlü isim adeta bir dahi olarak anılmaktadır. En önemli buluşu ise Londra’da gerçekleşen bir fuarda gelen misafirlere kablosuz şekilde elektrik taşımanın mümkün olduğunu deneysel olarak kanıtlamasıdır denebilir.

Ünlü mucit günümüzde kullanılan pek çok iletişim, uzay ve kablosuz iletişim teknolojisinin temellerinin atılmasına önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Nikola Tesla’nın kimilerine göre bir deli, kimilerine göre de eşi benzeri bulunmaz bir bilim adamıdır.

Bunların yanı sıra Nikola Tesla’nın hiçbir zaman evlenmediği ve günlük hayatında her daim şık giyinen oldukça titiz birisi olduğu da ek bir bilgi olarak verilebilir.

Nikola Tesla Hayatı

Nikola Tesla hayatı ilk yıllarında papaz bir babanın ve okuma yazma bilmeyen bir annenin yanında geçmiştir. Ancak okuma yazma bilmeyen bu anne pratik ev aletleri konusunda adeta bir mucittir. Annesini ‘’Dahi adayı’’ olarak tanımlayan Tesla, yine annesinden aldığı destek ile matematik ve fizik konusundaki bilgisini oldukça ilerletmiştir. 1878 yılına geldiğinde Graz’da yer alan Avusturya Prag Politeknik ismli bir üniversitede öğrenimine başlayan genç mucit, eğitimi esnasında İtalyanca, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini öğrenmiştir.

Ayrıca Nikola Tesla hayatı ilk yıllarında beş çocuklu bir ailenin evladı olarak geçmiştir. 12 yaşına geldiğinde abisini bir at kazasında kaybetmiştir. Tesla daha sonra Angelina, Marica ve Milca isimli üç kız kardeşi ve ailesi ile Gospic’e göç etmiştir.

Nikola Tesla Kimdir?
Nikola Tesla Kimdir?

Bilime duyduğu aşırı ilgisi bir süre sonra takıntıya dönüşen Nikola Tesla, asosyal kişiliği nedeniyle üçüncü sınıfa geldiğinde okulundan ayrılmıştır. Eğitim hayatını bırakmasının ardından ise ailesinin yanından uzaklaşarak bir otomobil fabrikasında işe başlamıştır.

Tesla, iş hayatı esnasında geçirdiği sosyal ve ekonomik sıkıntıları atlattıktan sonra Prag da Charles Ferdinand Üniversitesi’ne başlamış ancak babasının vefatı ile birlikte okulunu yarım bırakmıştır. Daha sonra ise Paris’te bir telefon şirketinde yeniden işe girmiştir. Nikola Tesla hayatı için belki de en önemlisi olan bu dönem içerisinde telefon şirketinin de imkanlarından yararlanarak dinamo ve doğru akım üzerine çok sayıda önemli bilgi ve tecrübe edinmiştir. Başarılı mucit, çalıştığı şirketin döner makinelerinin güvenliğini sağlayabilmek amacıyla regülatör gibi çeşitli kontrol icatlarını üretmiştir.

Hayatının son yıllarına geldiğinde giderek içine kapanan Tesla, kendisi ile konuşmaya çalışan pek çok kişiyi reddederek insanlardan uzaklaşmıştır. Not alma alışkanlığı edinmemiş olan ünlü mucit, tüm icatlarının detaylarını aklında tutmuş ve bu şekilde uygulamaya koymuştur. Bu konu ile ilgili olarak da Tesla, 100 yaşına geldiği zaman tüm bilgilerini ve anılarını tek bir eserde toplayarak insanlığa armağan edeceğini söylemiştir.

İkinci Dünya Savaşı zamanında ölen Nikola Tesla vefatının ardından ABD askeri güçleri mucidin özel kasasına el koymuştur. Bu nedenle günümüzde California Üniversitesi’nde üretilen pek çok icadın aslında Tesla’nın plan ve projelerinin bir eseri olduğu ileri sürülmektedir.

Nikola Tesla icatları ile ilgili bilgilere geçmeden önce son olarak da ünlü ismin elektrik üzerine yaptığı birçok buluş ve deneyle bugün tam 26 ülkede 300’e yakın patenti ile en değerli bilim adamlarından birisi olduğu da ek olarak belirtilebilmektedir. Günümüzde halen ABD’nin pek çok eyaletinde Tesla’nın şerefine özel Tesla Günü adı altında çeşitli kutlamalar düzenlenmektedir.

Nikola Tesla İcatları

Çılgın mucit Nikola Tesla icatları hakkında bilgi almak isteyenlere ünlü mucidin en önemli buluşunun alternatif akım üzerinden çalıştırılabilecek bir motorda kullanabilmek amacıyla ürettiği döner manyetik alan olduğu söylenebilir. Bu sayede Tesla, doğru akımla değil de alternatif akımla çalışabilen ilk motoru nasıl üretebileceğini de keşfetmiştir.

Alternatif akımla ilgili planlarına durmak bilmeden devam eden Tesla, ürettiği motorlardaki dönen manyetik alanları çok daha pratik bir hale getirebilmek amacıyla transformatör ve AC jeneratörler icat etmiştir.

Tesla bobini ise yine Nikola Tesla icatları içerisinde yer alarak Tesla’nın en çok da şovları esnasında kullandığı oldukça çarpıcı makinelerden birisidir. Bu makine, birçok alternatif akım kullanması ve böylece yüksek voltajda şimşekler yaratması ile bilinmektedir. Günümüzde halen bu makinelerden şov ve gösteri amacıyla yararlanılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra farklı titreşim hızlarını ölçen bir deprem makinesi, elektrikli tren, güneş paneli, dikey olarak havaya kalkabilen bir hava aracı, mikrodalga fırın, radar, floresan lamba ve otomobillerde yer alan ateşleme sistemleri de Nicola Tesla icatları arasında yer alır.

Nikola Tesla ile İlgili İlginç Bilgiler

Çok sayıda icadının yanı sıra Nikola Tesla, zaman zaman kendine özgü tutarsızlıkları ile de bilinmektedir. Paraya oldukça ihtiyaç duyduğu bir dönemde kendisine Thomas Edison ile birlikte verilen 4000 dolarlık Nobel ödülünü reddetmesi ise belki de tüm bu tutarsızlıklarının içerisinde en önemlisidir.

Bir yıldırım fırtınası esnasında gece yarısı dünyaya gelen Tesla, mükemmel espri anlayışı ile hafızalarda yer etmiştir. Edison ile hayatının her anında rakip olan mucit, 1901 yılında bilim dünyasına sunduğu ilk akıllı telefon teknolojisi fikri ile yıllar sonra tüm dünya için çok önemli bir hale gelecek bir keşfin altına da imzasını atmıştır..

Bir takı malzemesi olan inciden nefret eden ve onu takan herhangi bir kadınla konuşmak dahi istemeyen Nikola Tesla, mikroplardan fazlasıyla korkması ve fotoğrafik hafızası ile de ne kadar ilginç birisi olduğunu bizlere göstermektedir. Pek bilinmese de birçok ünlü arkadaşının olması ve döneminin en güçlü finansçılarından olan Henry Clay Frick gibi kişilerle yakın ilişkiler kurması ise yine Nikola Tesla ile ilgili ilginç bilgiler arasındadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.