Nezahat Onbaşı Kimdir, Hayat Hikayesi

Nezahat Onbaşı Kimdir, Hayat Hikayesi
Nezahat Onbaşı Kimdir, Hayat Hikayesi

Nezahat Onbaşı Kimdir

2013 yılında gazetlerde bir haber vardı. Kurtuluş Savaşı’nın sayısız kahramanlarından biri olan Nezahet Baysel’e İstiklal Madalyası verildiği duyuruluyordu bu haberde. Aradan 92 yıl geçmiş olmasına rağmen Devlet, bu cesur Anadolu kadınını hatırlamış ve borcunu ödemişti. Oysa Nezahat Baysel’i bugün kimse hatırlamıyor. Belki onu Nezahat Onbaşı olarak ansak daha fazla kişi bilecek. Ancak nasıl Devlet gecikmeli olarak borcunu ödemişse, bize düşen de onu daha fazla insana anlatmak ve onun adını yaşatmaktır.

Devlet ona madalya verdiğinde Nezahat Onbaşı hayatta değildi. Madalyayı onun adına torunu teslim aldı. Törende yapılan konuşmalarda milletten özür dilendi ve onun büyük bir kahraman olduğu ve gönlümüzde yaşamaya devam ettiği anlatıldı. Şimdi Nezahat Onbaşı kimdir diye soranlara onun kim olduğunu anlatalım.

Bugünün acımasız yaşam koşulları insanların önceliklerini ne yazık ki kötü yönde etkiliyor. Bir yandan çalışma yaşamının stresi, bir yandan üstlenilen sorumluluklar, bir yandan geçim güçlükleri insanların belini büküyor ve yaşamın temposu altına insanlar eziliyor. Bir yandan güzel şeyler de oluyor elbette. Ülkemiz kalkınıyor, güçleniyor, refah düzeyi artıyor, ekonomimiz yabancıların ilgisini çekiyor. Ancak bize bugünleri kazandıran insanları unutmamalıyız. Onlara her zaman vefa borcumuzu ödemek orundayız. O nedenle genç nesillerin Kurtuluş Savaşı’nın nazıl kazanıldığını, ne güçlüklerle mücadele edildiğini ve hangi acıların yaşandığını bilmeleri gerekiyor. Gençlerin geçmişlerini sorgulamaları ve Nezahat Onbaşı kimdir diye sormaları gerekiyor.

Nene Hatun Kimdir

Nezahat Onbaşı Hikayesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi 30 Ocak 1921 tarihinde yaptığı toplantıda, Nezahat Onbaşı’ya madalya verilmesi önerilmişti. Ancak o günlerin karmaşası ve telaşı içinde nedense Nezahat Baysel’in adı işleme konulamamış ve kendisine madalya verilememiş. Ancak Nezahat Baysel o kadar onurlu bir yaşam sürmüş ki, ölümüne kadar bunun peşine düşmemiş. Ne madalya talep etmiş ne de neden kendisine madalya verilmediğini sorgulamış.

Nezahat Onbaşı Kimdir
Nezahat Onbaşı Kimdir

2013 yılında Nezahet Baysel’e verilen madalya 95.262’nci İstiklal Madalyası’dır.

Nezahat Onbaşı’ya madalya verilmesi ile ilgili öneri, aslında ilk defa yapılan bir madalyaönerisidir. Babasının yanında cepheden cepheye koşan ve yüzlerce düşman askeri öldüren Nezahat Onbaşı, madalya ile ödüllendirilmesi önerilen ilk askerdir. Bu öneri mecliste kabul edilmiştir ancak bir yandan da Kurtuluş Savaşı devam etmektedir. O telaşe arasında öncelikler değişir.

Bu öneri 1986 yılında, Nezahat Onbaşı 78 yaşındayken bir daha gündeme gelir ve o tarihte kendisine bir Şükran Belgesi verilir. Nezahat Onbaşı gözyaşlarına boğulur ama yine de madalya istemez. Devlet bu ayıbını 2013 yılında telafi edebilmiş ve Nezahat Onbaşı’nın İstiklal Madalyası’nı torununa teslim etmiştir.

Hasan Tahsin Kimdir

Nezahat Onbaşı Hayatı

Nezahat Baysel’in nüfus cüdanında doğum yılı Hicri 1324 görünür. Miladi 1908 yılında İskeçe’de dünyaya gelmiştir. İskeçe Osmanlı döneminde Batı Trakya’da önemli bir şehirdir. Bugün Yunanistan toprakları içindedir.

Nezahat Onbaşı’nın babası Hafız Halid Bey bir Osmanlı subayıdır. Çanakkale Savaşında 70. Alay Komutanlığı yapmaktadır. Hafız Halid Bey daha 24 yaşında bir subayken eşi Hadiye Hanım’ı kaybeder. Karısı o zamanların amasız hastalığı veremden ölür. O sırada kızları Nezahat henüz sekiz yaşındadır. Hafız Halit Bey kızını bırakacak bir kimse bulamaz. Zaman daralınca çaresiz kalır ve yanına kızını da alarak görevine koşar. Nezahat Onbaşı o sırada daha sekiz yaşında bir çocuktur. Dört yıl boyunca bu çocuk askerlerin arasında ve savaşın içinde büyür. 12 yaşına geldiğinde silah kullanmasını bilen, ata binen ve zaman zaman acemi askerlerin eğitimlerine katılan bir genç kızdır. Babasının bir sonraki görev yeri İzmit olur. Buraya geldiklerinde askeri eğitimlere daha kolay katılmaya başlar.

İçinde yatan sevgisi ile büyüyen Nezahat Onbaşı, Gediz, İnönü ve Sakarya savaşlarında cephelere gitmiş ve çarpışmalara katılmıştır. Hatta 600 askerin olduğu 70. Alay’ın adı onun katılımı ile Kızlı Alay olarak anılmaya başlanmıştır. Bu savaşlarda kahramanlıklar göstermiş ve 1920 yılında 12 yaşındayken kendisine Onbaşı rütbesi verilmiştir. Bundan sonra ilk olarak asker kıyafeti giymeye başlamıştır. Hatta ona ilk silahını Çerkez Ethem’in verdiği rivayet edilir. Onu silahsız görünce askerin mutlaka silahı olmalı diyerek ellerindeki bir Yunan filintasını ona vermiştir.

Nezahat Onbaşı Atatürk ile Birinci İnönü Muharebesi’nde cephede karşılaşır. Atatürk buraya Hafız Halid Beyin alayını denetlemeye gelmiştir. Orada Nezahat Onbaşı’yı görünce şaşırır ve burada ne aradığını sorar. Nezahat Onbaşı, ben askerlerin kalesiyim, geri dönmek isteyen olursa karşısında beni bulur diye cevap verir. Bu söz daha sonra vecize haline gelmiştir. Yunanlılara karşı savaşılan Gediz Cephesi’nde bozguna uğrayan ve geriye kaçan askerlerin önüne dikilip onların toparlanmasını sağladığı rivayet edilir. Kaçan askerlere, ben babamın yanına ölmeye gidiyorum, siz nereye kaçıyorsunuz diyerek çıkışmıştır. Nezahat Onbaşı daha sonra Bozüyük’te Atatürk’ün özel vagonunda, Bursa’da Ahudağ eteklerinde ve Akşehir’de Atatürk ile üç kere daha karşılaşır.

Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra Nezahat Onbaşı babası ile birlikte İstanbul’a döner. 1931 yılında Yüzbaşı Rıfat ile evlenir. İki kızı olur ve onları Kurtuluş Savaşı hikayeleri ile büyütür. Ölümüne yakın zamanlarda Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde yatarken kızlarına, ölünce kendisinin al bayrağa sarılmasını vasiyet eder. Ölürken babam beni almaya geldi, alayın hepsi burada der.

Edebi huzura kavuştuğunda 86 yaşındadır. 24 Eylül 1994 yılında yaşama gözlerini kapamıştır.

Önceki İçerikHasan Tahsin Kimdir, Hasan Tahsin Hayatı
Sonraki İçerikSeyit Onbaşı Kimdir, Kaç Kilo Mermi Kaldırdı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.