Network (Ağ) Kablosu Nedir, Network Kablolaması

Network (Ağ) Kablosu Nedir, Network Kablolaması
Network (Ağ) Kablosu Nedir, Network Kablolaması

Network (Ağ) Kablolaması Nedir

Kablo, bilginin genellikle bir ağ cihazından diğer cihazlara aktarıldığı ortamdır. LAN’larla yaygın olarak kullanılan çeşitli kablo türleri vardır. Bazı durumlarda, bir ağ sadece bir tür kablo kullanmaktadır, diğer ağlar çeşitli kablo tiplerini kullanabilmektedir. Bir ağ için seçilen kablo türü, ağın topolojisi, protokolü ve büyüklüğü ile ilgilidir. Farklı kablo türlerinin özelliklerini ve bunların bir ağın diğer yönleriyle nasıl ilişkilendiğini anlamak, başarılı bir ağın geliştirilmesi için gereklidir. Bu makalemizde network kablosu nedir, ağ kablosu çeşitleri nelerdir detaylı olarak ele aldık.

Aşağıda ağlarda ve diğer ilgili konularda kullanılan kabloların türleri tanımlanmaktadır:

 • Korumasız Twisted Pair (UTP) Kablosu
 • Korumalı Twisted Pair (STP) Kablosu
 • Koaksiyel kablo
 • Fiber optik kablo
 • Kablo Kurulum Kılavuzları
 • Kablosuz LAN
 • Ekransız Twisted Pair (UTP) Kablosu

GPS Nedir

Twisted Pair Kablolama

Twisted pair kablolama iki çeşittir; korumasız ve korumalı. Korumasız bükümlü çift (UTP) en popüler olanıdır ve genellikle okul ağları için en iyi seçenektir.

 • Korumasız Twisted Pair Kablosu

Korumasız Twisted Pair Kablosu

UTP’nin kalitesi telefon sınıfı telden son derece yüksek hızlı kabloya kadar değişebilir. Kablo, dış koruma kablosu içinde dört çift kabloya sahiptir. Her bir çift, bitişik çiftlerden ve diğer elektrikli cihazlardan gelen elektriksel parazitlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için inç başına farklı sayıda bükülme ile tasarlanmıştır. Büküm sıkılığı, desteklenen aktarım hızı artışı ve ayak başına düşen birim maliyeti arttıran unsurlardır. EIA / TIA (Elektronik Endüstrisi Birliği / Telekomünikasyon Endüstrisi Derneği) UTP standartları oluşturmuş ve altı kategoride tel kategorisi belirlemiştir.

 • Korumasız Twisted Pair Kategorileri
Network Nedir
Network Nedir
 • Korumasız Twisted Çifti Konnektörü

Ekransız bükümlü çift kablolama için standart konnektör bir RJ-45 konnektördür. Bu, telefon tipi büyük bir konnektör gibi görünen plastik bir konektördür. Bir yuva RJ-45’in sadece tek bir şekilde takılmasına izin verir. RJ, Kayıtlı Vale’yi temsil eder ve konnektörün telefon sektöründen ödünç alınan bir standardı takip ettiğini gösterir. Bu standart, konektörün içindeki her bir pimle hangi telin geçeceğini belirler.

RJ-45 konektörü

·Korumalı Twisted Pair (STP) Kablosu

UTP kablosu en ucuz kablo olmasına rağmen, radyo ve elektrik frekansı parazitine duyarlı olabilir (elektrik motorlarına, flüoresan lambalarına vb. çok yakın olmamalıdır). Kabloyu çok fazla parazitli ortamlara yerleştirmeniz gerekiyorsa veya kabloyu UTP’deki elektrik akımına duyarlı olabilecek aşırı hassas ortamlara yerleştirmeniz gerekiyorsa, korumalı bükümlü çift çözüm olabilir. Korumalı kablolar ayrıca kabloların maksimum mesafesini uzatmaya yardımcı olabilir.

Korumalı bükümlü çift kablo üç farklı konfigürasyonda mevcuttur:

 1. Her çift tel, ayrı ayrı folyo ile korunur.
 2. Tüm kabloları kaplayan ceketin içinde bir folyo veya örgü kalkanı vardır (grup olarak).
 3. Her bir çiftin etrafında ve aynı zamanda tüm tel grubu çevresinde (çift ekran bükümlü çift olarak adlandırılır) bir kalkan vardır.

Simülasyon Nedir

Koaksiyel Kablo

Koaksiyel kablolamanın merkezinde tek bir bakır iletken vardır. Plastik bir tabaka, merkez iletken ile örgülü metal bir kalkan arasında yalıtım sağlar. Metal kalkan, flüoresan lambalardan, motorlardan ve diğer bilgisayarlardan herhangi bir dış müdahaleyi engellemeye yardımcı olur.

Koaksiyel kablo

Koaksiyel kablolamanın kurulumu zor olsa da, sinyal parazitlerine karşı oldukça dayanıklıdır. Ek olarak, ağ cihazları arasındaki bükülmüş çift kablodan daha fazla kablo uzunluğunu destekleyebilir. İki tür koaksiyel kablolama bulunmaktadır; kalın koaksiyel ve ince koaksiyel kablolamadır.

İnce koaksiyel kablo da ince ağ olarak adlandırılır. 10Base2, Ethernet sinyalleri taşıyan ince koaksiyel kablo için teknik özellikleri ifade eder. 2, yaklaşık maksimum segment uzunluğunu 200 metre olarak belirtir. Gerçekte, maksimum segment uzunluğu 185 metredir. İnce koaksiyel kablo, okul ağlarında, özellikle lineer bus ağlarında popüler olmuştur.

Kalın koaksiyel kablo da kalın ağ olarak adlandırılır. 10Base5, Ethernet sinyalleri taşıyan kalın koaksiyel kablo için teknik özellikleri ifade eder. 5, 500 metre olan maksimum segment uzunluğunu ifade eder. Kalın koaksiyel kablo, nemi merkezi kondüktörden uzak tutmaya yardımcı olan ekstra koruyucu bir plastik kapağa sahiptir. Bu, lineer bir veri yolu ağında daha uzun uzunluklarda çalışırken, koaksiyal olarak mükemmel bir seçim yapar. Kalın koaksiyelin bir dezavantajı, kolaylıkla bükülmemesi ve takılmasının zor olmasıdır.

Koaksiyel Kablo Konnektörleri

Koaksiyel kablolarla kullanılan en yaygın konektör tipi Bayone-Neill-Concelman (BNC) konnektördür. Bir T konnektörü, varil konnektörü ve sonlandırıcı dâhil olmak üzere BNC konektörleri için farklı tipte adaptörler mevcuttur. Kablodaki konektörler, herhangi bir ağdaki en zayıf noktalardır. Ağdaki sorunların önlenmesine yardımcı olmak için, her zaman kabloya kıvrılan BNC konektörlerinin kullanılması uygun bir seçenektir.

BNC konektörü

Fiber Optik Kablo

Fiber optik kablolama, birkaç katmanlı koruyucu malzeme ile çevrili bir merkez camgöbeğinden oluşur. Elektrik paraziti sorununu ortadan kaldırarak elektronik sinyallerden ziyade ışık iletir. Bu, büyük miktarda elektrik paraziti içeren belirli ortamlar için idealdir. Aynı zamanda, nem ve aydınlatmanın etkilerine karşı dayanıklılığı nedeniyle binaların arasındaki ağları birbirine bağlamak için standart haline getirilmiştir.

Fiber optik kablo, koaksiyel ve bükümlü çiftlere göre daha uzun mesafelerde sinyal iletme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, bilgiyi çok daha büyük hızlarda taşıyabilme özelliğine de sahiptir. Bu kapasite, video konferans ve interaktif servisler gibi hizmetleri içerecek şekilde iletişim olanaklarını genişletmektedir. Fiber optik kablolamanın maliyeti bakır kablo ile karşılaştırılabilir; ancak takılması ve değiştirilmesi daha zordur. 10BaseF, Ethernet sinyallerini taşıyan fiber optik kablo için teknik özellikleri ifade eder.

Fiber kabloların merkez çekirdeği cam veya plastik liflerden yapılmıştır. Plastik bir kaplama daha sonra fiber merkezini yansıtır ve kevlar fiberleri kabloların güçlendirilmesine ve kırılmanın önlenmesine yardımcı olur. Teflon veya PVC’den yapılmış dış yalıtım kılıfı bulunmaktadır.

Fiber optik kablo

İki yaygın fiber kablo türü vardır; tek modlu ve çok modlu. Çok modlu kablo daha büyük bir çapa sahiptir; bununla birlikte, her iki kablo da yüksek hızlarda yüksek bant genişliği sağlar. Tek mod daha fazla mesafe sağlayabilir, ancak daha pahalıdır.

Fiber optik kablo katagorileri

Kablo Takma ile İlgili Bazı Yönergeler

Kabloyu çalıştırırken, birkaç basit kuralı takip etmekte fayda vardır:

 • Her zaman ihtiyaç olandan daha fazla kablo kullanılmalıdır.
 • Yüklenilen ağın her bölümünü test edilmelidir. Yeni olsa bile, daha sonra izole etmek zor olacak sorunları doğurabilir.
 • Floresan ışık kutularından ve diğer elektriksel parazit kaynaklarından en az 3 metre uzakta bulunulması gerekir.
 • Kabloyu zeminden çalıştırmak gerekiyorsa, kabloyu kablo koruyucuları ile kapatmak uygundur.
 • Her kablonun iki ucu da etiketlenmelidir.
 • Kabloları aynı yerde bir arada tutmak için kablo bağları (bant değil) kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.