Nesli Tükenen Hayvanlar

Nesli Tükenen Hayvanlar
Nesli Tükenen Hayvanlar

Nesli Tükenen Hayvanlar

Dünya varolduğundan beri, insan hariç bitki ve hayvanlar olmak üzere birçok canlı türü, neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bizler de bu yazımızda nesli tükenen hayvanlar ile ilgili yaptığımız araştırmayı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Aslında hayvanlar ve bitkiler, dünyanın doğal dengesi gereği, insanların yaşayabilmesi için gerekli olan canlı türleridir. Bu doğal denge içerisinde bazı canlıların yaşamına devam edebilmesi için bazı canlıların yok olması normal olsa da, çoğu durumda hayvanların neslinin tükenmesi, insanların bilinçli faaliyetlerine bağlıdır. Dünya genelinde şimdiye kadar, yarım milyondan fazla hayvanın nesli tükenmiştir. Bunun nedeni olarak, doğal afetler ile iklim değişiklikleri gösterilebilirken, şehirleşme nedeniyle hayvanların doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve avlanma da göz ardı edilemeyecek sebeplerdir.

Nesli Tükenmiş Hayvanlar

Dinazor:

Nesli tükenen hayvanlar içerisinde en bilinendir. Dünya üzerinden gelip geçen en büyük hayvanlar olan dinazorların, yaklaşık 65 milyon yıl önce nesli tükenmiştir. Dünya hayatına binden fazla türüyle milyonlarca yıl egemen olan dinazorların neslinin neden tükendiğine dair kesin ve bilimsel bir açıklama bulunmamaktadır. Herhangi bir kanıt olmamasına rağmen dinazorların neslinin tükenmesinin sebebi olarak, 65 milyon yıl önce dünyaya çarpan göktaşı gösterilmektedir.

Tazmanya Kaplanı:

Yaşam alanı Avustralya bölgesi olan Tazmanya kaplanı, etçil keseli bir türdü. Avustralya’nın keşfinden sonra, bölgeye yerleşen İngilizler tarafından avlanarak nesli tükenmiştir. Nedeni ise, yırtıcı bir etçil olan Tazmanya kaplanının, İngilizlerin koyunlarını öldürmesidir. Bu nedenle, hükümet ve çiftçilerin planlı avlanmasıyla nesli sonlandırılmıştır.

Nesli Tükenmiş Hayvanlar
Nesli Tükenmiş Hayvanlar

Mamut:

Filgiller familyasının bir türü olan mamutlar, 1700’lü yıllara kadar yaşamıştır. Mamutların neslinin tükenmesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak bu konuda iki görüş ortaya atılmaktadır. Buzul çağı sonrasındaki iklim değişikliklerine bağlı olarak havaların aşırı ısınması dolayısıyla göllerdeki suyun azalması sonucunda su ihtiyacını karşılayamamaları ile avlanmaların, mamutun neslinin tükenmesine sebep olduğu söylenmektedir.

Pers Kaplanı:

Hazar kaplanı olarak da bilinen pers kaplanı, yaşam alanı en geniş hayvan türlerinden biriydi. Batıda Türkiye olmak üzere, İran, Türkmenistan, Afganistan ve Moğolistan bölgelerinde yaşam sürmüştür. Uzun yıllar dünya yaşamına egemen olan pers kaplanının nesli yakın bir tarihte tükenmiştir. Son üyesi, 1970 yılında Rusya’da öldükten sonra pers kaplanı, nesli tükenen hayvanlar arasında yerini almıştır.

Anadolu Leoparı:

Nesli Tükenen Hayvanlar, Anadolu Leoparı
Nesli Tükenen Hayvanlar, Anadolu Leoparı

Anadolu leoparı, yaşam alanı Türkiye olan, kedigiller familyasının en vahşi türlerinden birisiydi. Soyunun tükenmesinin nedeni olaraksa avlanma gösterilmektedir. Son üyesinin 1974 yılında Beypazarın’da öldürülmesiyle neslinin tükendiği iddia edilmiştir. Anadolu kaplanının soyunun tükenmediğini söyleyenler bulunsa da, o tarihten sonra bu türün bir üyesinin görülmemesi, nesli tükenmiş hayvanlar içerisinde yer almasına neden olmuştur.

Smilodon:

Kılıç dişli kaplan olarak bilinen smilodon, Amerika kıtasında yaşamıştır. Kılıca benzeyen dişleriyle avlarını parçalayan ve dünya üzerinde egemenlik süren en vahşi hayvanlardan olan smilodonun nesli, buzul çağında tükenmiştir.

Moa:

Yeni Zelanda’da milyonlarca yıl yaşam sürdükten sonra nesli tükenen moalar, Dünyanın bilinen en büyük kuşlarıydı. Uçamayan kuşlar ünvanına sahip olan moaların birçok türü bulunmaktaydı. Otçul bir kuş türü olan moaların neslinin tükenmesinin sebebi olarak avlanmalar gösterilmektedir. Onun haricinde, büyüme dönemi uzun bir süreci kapsayan ve doğumdan sonra 10 yıl kadar yavruluk dönemi geçiren moalar, bu dönemde güçsüz olduklarından dolayı kendini koruyamadıkları için yırtıcı hayvanlara yem oluyorlardı. Yani moaların neslinin tükenmesinin sebebi, hem insan hem de yırtıcı hayvanlar tarafından avlanmadır.

İrlanda Geyiği:

İrlanda geyiği, dünya üzerinden gelmiş geçmiş en büyük geyik ünvanına sahip geyik türüydü. İrlanda bölgesi ve Baykal gölü çevresinde geniş bir yaşam alanı vardı. Uzun yıllar varlığını sürdüren İrlanda geyiğinin neslinin tükenmesi, çeşitli tartışmalara konu olmuştur. Bazı uzmanlar, İrlanda geyiğinin avlanma sonucu, bazıları ise, cüssesi gibi boynuzları da büyük olduğundan orman içerisinde hareket etmekte zorlanmasının bir sonucu olarak neslinin tükendiğini iddia etmektedir.

Dodo Kuşu:

Dodo kuşu da, moa gibi uçamayan bir kuş türüydü. Afrika kıtasında 200 yıl yaşam süren dodo kuşları, 17. yüzyılda, avlanma nedeniyle soyu tükenmiş hayvanlar arasına girmiştir.

Çizgili Sırtlan:

Çizgili sırtlan, Afrika’nın kuzeyi, Asya’nın batısı, Arap yarımadası ve Hindistan’da yaşamış bir hayvan türüydü. Diğer sırtlanlara göre daha zararsız olan çizgili sırtlanın herhangi bir türüne rastlanmadığı için, neslinin tükendiği kabul edilmiştir.

Mersin Balığı:

Mersin balığı, tatlı suda yaşayan bir balık türüdür. Yumurtasından havyar dediğimiz pahalı ve lezzetli yiyecek elde edilmektedir. Ancak, birçok türü bulunan mersin balığının tüm türleri, tükenme tehlikesine maruz kalmıştır. Hatta birçok türü, tükenmiştir.

Kuagga:

Afrika bölgesinde, 1900lü yılların başlarına kadar varlığını koruyabilmiş hayvan türüdür. Görünüm olarak hem at hem zebrayı andıran kuaggalar, değişik bir türdür. Avlanma nedeniyle soyu tükenen kuaggalar, nesli tükendikten sonra üzerinde bilimsel araştırma amacıyla DNA testi yapılan ilk hayvanlardır. Bu test, at ve zebra karışımı bir görünüme sahip olan kuaggaların cinsini belirlemek amaçlı yapılmıştır. Sonuçta ayrı bir tür olduğu belirlense de zaten nesli tükenmiştir.

Titanoboa:

Dünyanın en büyük yılanı olma özelliğine sahip olan titanoboa, nesli tükendiği için sevinilen hayvanlar grubunda yer almaktadır.

Dünya üzerinde doğal dengenin korunabilmesi ve insanın varlığını sürdürebilmesi için, hayvanlara da, bitkilere de ihtiyaç vardır. Ne yazık ki, çoğu hayvanın soyu insan eliyle tükenmiş ve tükenmeye devam etmektedir. Dünya düzeninin bozulmaması için, bilinçsiz avlanma önlenmeli, doğal dengeye sahip çıkılmaldır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.