Nepotizm Ne Demek, Nepotizm Nedir

Nepotizm Ne Demek, Nepotizm Nedir
Nepotizm Ne Demek, Nepotizm Nedir

Son dönemlerde sıkça duymaya başladığımız bir terim olan Nepotizm nedir? Nepotizim, iş hayatında birinci derece yakınlıkları olan tanıdık ve akrabalara ayrıcalıklı davranmak, onları işe almada öncelik göstermek ile ilgili bir terimdir. Nepotizm ülkemizde ve dünyada sıkça karşılaşılan bir işe yerleştirme yöntemidir. Daha kapsamlı olarak Nepotizm ne demek?

Konu Başlıkları

Nepotizm Ne Demek

Nepotizm terimi sıkça karşılaşılmayan Latince kökenli bir sosyoloji terimidir. Öncelikle Nepotizm ne demek? sorusunu kelimenin sözlük anlamı bakımından irdeleyecek olursak nepotizm, Latince nepos kelimesinden gelip “yeğen” anlamındadır. Terimin sosyal hayatta kendini gösterişi Katolik papaların yeğenlerini kilise içinde önemli ve üst düzey görev olan kardinallik pozisyonuna getirmeleri tarihi gerçekliğine dayanır.

Nepotizm terimini günümüz şartlarında tanımlarsak; iş hayatı içinde işe alım ve terfilerde akraba kayırmalarını ifade eder. Nepotizmin uygulandığı bir iş yerinde işe almalar, terfi etmeler, vazifelendirmeler tamamıyla olması gereken objektif kriterlere göre belirlenmeyip, tanıdık ve akrabaların olması yeterli görülür.

Nepotizm Nedir
Nepotizm Nedir

Liyakat ne demek öğrenmek için tıklayın.

Nepotizm Nedir

Ayrımcılık veya adam kayırmacılık olarak da ifade edilen nepotizm, iş yerlerinin düzenini bozmakta ve iş verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Böyle bir politika ile yönetilen kurumlarda işe alımlarda liyakat esası gözetilmez. Söz konusu iş, kurumun ve kamunun hizmetinin sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlayacak gerekli bilgi ve beceri deneyimine sahip, alanında tecrübeli kişilere verilmez. Çalışanların işe alınmasında ve mevcut pozisyonlarından terfi etmelerinde akraba olunması yeterlidir. Hal böyle olunca kamu hizmetinin işleyişindeki aksaklıklar kaçınılmaz hale gelir.

Nepotizm nedir? Dünya genelinde uygulanan yaygın bir iş veren politikasıdır. Nepotizmin sadece belirli ülkeler bünyesinde görüldüğünü söylemek zordur. Bu konuda akraba bağlarının kuvvetli olması hasebiyle Asya ve Afrika ülkelerinin başı çektiği söylenebilir. Gelişmiş Avrupa ülkesi olan İngiltere’de de işe alımlarda seçkin aile bireylerine öncelik verilmektedir. Fransa devlet başkanı Sarkozy’nin oğlunu bir devlet kurumu olan EPAD’a ataması, yakın geçmişte ABD devlet başkanı Donald Trump’ın damadını kendi danışmanı olarak ataması örnekleri nepotizm anlayışının dünya siyasetinde hatırı sayılır gelişmiş ülkelerde de uygulandığını göstermektedir.

Büyük yerleşim yerleri ve büyük devletlerde durum böyleyken küçük yerleşim birimlerinde Nepotizm kaçınılmaz olabilmektedir. Köy, kasaba veya ilçe gibi yerleşim alanlarında akraba yakınlığı ile daha sık karşılaşıldığından bu gibi yerlerde nepotizmden uzak durmak mümkün olmamaktadır. Yalnız buralarda dikkat çeken ortak özellik söz konusu pozisyona uygun nitelikte olan akraba o pozisyona yerleştirilir. İşe alımlar bu mantıkta yapıldığı sürece işletme nepotizm anlayışından zarar görmez. Hatta o işletme adına işin ehli akrabalar bir bütün olarak çalıştığından verimli bir çalışma ortamı da oluşturulabilir.

Özetle Nepotizm nedir? diye düşündüğümüzde nepotizm kavramı iş dünyasında verimliliği düşürebilecek bir akraba ve adam kayırma zihniyetidir. Fakat işletmelerin tamamen nepotizm karşıtı bir politika izlemesi de doğru bir tutum olmaz. Böylesi bir katı kural işin ehli insanların sadece birilerinin akrabası diye işe alınmamasına sebep olabilir. Dolayısıyla anti nepotizm diye ifade edeceğimiz bu uygulama da yanlıştır. İşe alımlarda ve terfilerde önemli olan adaleti ve hakkaniyeti barındırmayan politikaları değil objektif politikaları izlemektir.

Önceki İçerikFırında Kabak Mücver Tarifi, Kabak Mücveri
Sonraki İçerikİrmik Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.