Nene Hatun Kimdir, Kısaca Nene Hatun Hikayesi

Nene Hatun Kimdir, Kısaca Nene Hatun Hikayesi
Nene Hatun Kimdir, Kısaca Nene Hatun Hikayesi

Nene Hatun Kimdir

Türk tarihinin kadın kahramanları arasında yer alan Nene Hatun adını duymayan yoktur. Peki tarihimizde önemli bir yeri olan Nene Hatun kimdir? Neden tarihte önemli bir yere sahiptir? Merak edilenleri yanıtlayarak kısaca Nene Hatun hayat hakkında bilgi vereceğiz.

93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 yıllarında gerçekleşen Osmanlı ve Rusya savaşında, Rus işgali karşısında gösterdiği büyük direniş ile Nene Hatun adını tarihe yazdırmıştır. Nene Hatun, Düşman tarafından ele geçirilmiş olan Erzurum’daki Aziziye Tabyasını savunabilmek için beşikteki bebeğini ve küçük yaştaki oğlunu evde bırakarak düşmana karşı savaşa koşmuş cesur bir Türk kadınıdır.

Tarihimizin kahraman kadınları arasında yer alan Nene Hatun kimdir kısaca anlatarak bu cesur kadını biraz daha yakından tanıyalım. Bu kahraman Türk kadını, 1857 yılında Erzurum’da ki bir köyde dünyaya gelmiştir. Çok genç yaşta evlenmiştir ve altı çocuk dünyaya getirmiştir. Henüz daha 20 yaşındayken Osmanlı ve Rusya arasındaki savaşta düşmanlara karşı vatanını savunmuştur. Ruslar tarafından işgal altına alınan Aziziye Tabyasının savunulmasında ve elde edilen başarıda Nene Hatun etkili bir göreve sahiptir. Üstelik sadece Ruslara karşı değil aynı zamanda Osmanlı içerisinde yer alan Ermeni çetelerine karşı da büyük bir mücadele vermiştir.

Halide Edip Adıvar Kimdir

Nene Hatun Hayatı

1857 yılı, Erzurum doğumlu olan bu kahraman kadının annesi Zeliha Hanım, babası ise Hüseyin Bey’dir. Gençliğe ilk adımı attığı yıllarda kendi köyünden Mehmet Efendi ile bir evlilik yaptı. 2 kız ve 4 erkek çocuk olmak üzere toplam 6 çocuk dünyaya getirdi. Çocuklarının isimleri ise Abdurrahman, Yusuf, Nazım, Musa, Nevriye ve Azime’dir.

Nene Hatun Kimdir
Nene Hatun Kimdir

Bu kahraman kadın, iki çocuk annesi ve 20 yaşında çok genç bir kadınken Rus ordusunun Osmanlı topraklarını işgali de sürekli olarak devam etmekteydi. Bu kahraman kadın Rus ordusuna karşı en ön saflarda kendi vatanını savunmak için elinden gelen her şeyi yapıyordu. Son olarak Aziziye Tabyasının Rus ordusu tarafından ele geçirilmesi ve yaralı bir halde düşmanlardan kurtulmayı başaran bir Türk askerinin durumu halka duyurması ile halk askere yardıma koştu. Minarelerden halka düşman işgaline karşı yardım çağrısında bulunuldu. Silahları olanlar silahları ile olmayanlar ise kazma, kürek, taş ve sopa gibi eşyalarla düşman ordusunun üzerine yürümeye başladılar. Haberi alan Nene Hatun ise iki küçük çocuğu olmasına rağmen hiç düşünmeden düşmana karşı savaşmaya giden halkın arasına katıldı. Yaklaşık olarak 2300 Rus askeri öldürülerek Aziziye Tabyası düşman elinden kurtarıldı. Fakat yaklaşık olarak 1000 Türk şehit oldu ve birçok yaralı vardı. Aziziye Tabyasının kurtarılması ardından da Nene Hatun evine geri dönmedi, orada kalarak yaralılara yardım etti.

Kısaca Nene Hatun, hem savaş anında hem de savaş sonrasında vatanı için elinden geleni fazlasıyla yapmıştır. Nene Hatun yaptığı bu desteklerden dolayı Rus ordusuna karşı Türklerin direnişinin bir sembolü olarak anılmaya başlanmıştır. Nene Hatun hayatı boyunca vatanı için her türlü fedakarlığı göze almış kahraman bir Türk kadınıdır. Tüm bu özellikleri sayesinde Erzurum halkı tarafından da her zaman sevilmiş ve saygı görmüştür. Ayrıca Nene Hatun’un erkek çocuklarından 2 tanesi de birinci dünya savaşında şehit olmuştur.

Nene Hatun Hikayesi

Nene Hatun’un hem Rus ordularına karşı hem de Ermeni çetelerine karşı mücadele içerisinde geçen hayat hikayesi birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kısaca Nene Hatun hikayesi hakkında bilgi vererek, tarihin önemli isimlerinden biri olan bu kahramanı daha yakından tanımanızı sağlayacağız.

Nene Hatunun hayatı savaşlar içerisinde büyük zorluklarla geçmiştir. Hayatının büyük bir kısmında yoksulluk yaşasa da onun için her zaman vatanı ön planda olmuştur. Aziziye Tabyasını kurtarmak için düşman ordusu ile savaşa gittiğinde oğlu çok küçük yaştaydı, kızı ise henüz 3 aylık bir bebekti. Fakat Nene Hatun bebekler annesiz büyüyebilir ama vatansız büyüyemez diyerek, ölümü göze almıştır. İç ve dış düşmanlara karşı yaptığı vatan savunmaları ile de çocuklarına özgür bir vatan armağan ederek, güzel bir geleceğin kalmasına katkı sağlamıştır.

Bu vatansever kahraman, 93 harbinde gösterdiği üstün başarılar ve Rus orduları ile Osmanlı vatandaşı olduğu halde iç karışıklık çıkaran Ermenilere karşı yaptığı direnişlerle Erzurum halkı tarafından bilinen bir isimdi. Fakat tüm Türkiye tarafından tanınması 1937 yılından sonra gerçekleşmiştir. 1937 yılında bir gazetecinin 93 harbi ile ilgili bilgi toplamak için Erzurum’a giderek Osmanlı Rus savaşındaki kahramanlarla röportaj yapması ile Nene Hatun tüm Türkiye tarafından bilinen bir isim haline gelmiştir.

1955 yılında Türkiye’de ilk defa anneler günü kutlanmıştır ve Nene Hatun’a Yılın Annesi ödülü verilmiştir. Aynı yıl zatürre hastalığına yakalanarak 22 Mayıs 1955 tarihinde, 98 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Bu vatansever kadının hayat hikayesinin duyulması ve yaptığı fedakarlıklar her kesimden insanın ilgisini çekmiştir ve günümüzde okul, park gibi bir çok yere ismi verilmiştir. Ayrıca hayat hikayesi pek çok filme konu olmuştur ve kendisi ile ilgili bir çok eser yazılmıştır. 1973 yılında yayınlanan Gazi Kadın isimli filmde Nene Hatun’u Türkan Şoray canlandırmıştır. Ayrıca 2010 yılında da Nene Hatun isimli bir film ile bu cesur ve vatansever Türk kadınının hayatı anlatılmıştır.

Önceki İçerikMors Alfabesi Nedir, Nerede ve Nasıl Kullanılır
Sonraki İçerikHasan Tahsin Kimdir, Hasan Tahsin Hayatı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.