Narsist Ne Demek, Narsizm Nedir

Narsist Ne Demek, Narsizm Nedir
Narsist Ne Demek, Narsizm Nedir

Narsist Ne Demek

Günlük hayatta, bencil birçok kişilikle karşılaşmaktayız. Aslında, herkeste zaman zaman biraz kendini düşünme ve kendini beğenme gibi egoist (bknz: egoist kime denir) durumlar yaşanabilir. Ama bazı kişiler bu durumu o kadar abartmış ve kişiliklerine yansıtmıştır ki, yapılan araştırma ve deneyler sonrasında bu kişiliklere bir tanı koyulmuş, bir isim verilmiştir. Narsist olarak adlandırılan bu kişiler, kendilerini aşırı şekilde severler ve herşeyin üzerinde tutarlar. Egoistliğin daha farklı bir türü ve üstünü olan narsizm, kişilik bozukluğu olan kişilerin oluşturduğu bir gruptur. Narsist ne demek daha ayrıntılı açıklayalım.

Narsistler, kendini tapacak derecede seven, her durumda ve her olayda koşulsuz kendini haklı gören, karakter bozukluğu üst seviyelerde seyreden kişilerdir. Narsist olarak adlandırılan bu kişiler, hem kendisiyle hem de karşısındakilerle sağlıklı iletişim kuramazlar. Kendilerine aşırı önem vermelerinden dolayı, karşısındakilerin düşüncelerine saygı duymazlar, sadece kendi düşüncelerini kabullendirmeye çalışırlar. Bu anormal davranışları kısa süreli değil uzun sürelidir ve tedavi gerektirir.

Narsistlerin en önem verdiği konu, her işte başarı sağlamak, kendini gerek karakteri gerekse dış görünüşü ile herkesten üstün tutmak ve girdiği her ortamda dikkatleri kendi üzerine çekmeye çalışmaktır. Kendine hayran olan bu kişilikler, herkes hakkında eleştiri yapmalarına rağmen, kendileriyle ilgili olumsuz eleştirilere katlanamazlar, ufak bir söze bile kırılarak duygusal problem yaşarlar. Bu özellikleri, onları bulundukları statüye göre hayatının her döneminde olumsuz etkiler. Narsistler, aile hayatından sosyal hayatına, okul hayatından iş hayatına kadar hayatlarının her döneminde, duygusal bir fırtına yaşarlar. Bu da, diğer insanlarla iletişim kurmasını zorlaştırır.

Toplum içinde, okul, iş veya sosyal hayatında aktif olarak belirli bir insan grubu içinde yer almlarına rağmen özünde çok yalnızdırlar. Çünkü kimseyle anlaşamazlar. Hem de hiçbir konuda. Narsistler, girdikleri her ortama, dış görünüşünden karakterine kadar her açıdan damga vurmak isterler. Aksine tahammülleri yoktur.

Narsist Nedir

Aşırı egoistlik hali olarak nitelendirilen narsistlik, ilk defa duyanlarda merak uyandırmaktadır. Narsist nedir diye merak edenler için söyleyelim ki, hastalığın içeriği belli ama nedeni belli değildir. Narsistlik, bazen farklı durumlarla karıştırılmaktadır. Mesela, bazı kişiler narsistleri, madde bağımlısı veya alkoliklerle karıştırmaktadır. Narsistler, madde bağımlısı veya alkolik değildir. Daha farklı bir tanımı vardır. Bu kişilikler, kendine tapan, kendini herkesten ve herşeyden üstün tutan kişiliklerdir. Sebebi belli olmasa da, altta yatan nedenin, aile kopukluğu, ilgisizlik ve sevgisizlik olduğu düşünülmektedir. Bu kişiler, her şeyi hak ettiklerini düşünür, kendilerine laf söylenmesine ve ilgisizliğe tahammülleri yoktur. Sürekli olumlu eleştiri isterler, herkesin onları beğenmesi ve takdir etmesi için çaba harcarlar.

narsist ne demek
narsist ne demek

Narsizm Ne Zaman ve Nasıl Tanımlanmıştır

Narsizm, Yunan kökenli bir kelimedir ve kullanımı çok eskilere dayanır. Yunan mitolojisinde anlatılanlara göre, Narkissos adındaki avcı, kendisine aşık olan Ekho adındaki peri kızının aşkını karşılıksız bırakır. Ekho, Narkissos’a olan aşkından yemeden içmeden kesilir ve ölür. Narkissos, ava çıktığı bir günde, susayıpta su içmek için göle eğildiğinde, kendi yansımasını görür ve kendine hayran olur. O andan sonra, herkesle ilişkisini keser ve sadece kendiyle baş başa kalır. Kimsenin yaptığını yemez, verdiğini içmez, kendine olan aşkı onu tıpkı Ekho gibi yiyip bitirir ve sonunda ölür. O günden beri, kendine aşık olan, kendinden başka kimseyi düşünmeyecek kadar saplantılı olanlar, narsistler olarak adlandırılmıştır.

Narsistlik, sanıldığı kadar basit, sadece bir kendini beğenmeden ibaret değildir. Bu kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler, psikolojik hastalar grubunda değerlendirilmektedir. Narsistler, hayatın hep kendi planları doğrultusunda ilerlemesini isterler, aksi gerçekleştiğinde ise, tamamen saldırgan bir kişiliğe bürünürler. Etrafındaki tüm insanları, kendi hedeflerine ulaşmak için basamak olarak kullanırlar. Çıkarları için herkesi düşünmeden ezip geçecek yapıda kişiliklerdir. Bu kişiler, çevresindekilerle sürekli bir çekişme halindedir. Bu nedenle kimseyle anlaşamazlar, kaliteli aile, arkadaşlık ve aşk ilişkisi kuramazlar.

Narsist Kişilik Nasıl Anlaşılır

Narsist kişiliği anlamak zor değildir. Onlar, her halleriyle kendilerini belli ederler. Narsist kişilerin ayırt edici özellikleri şunlardır:

  • Kendilerini her olayda üstün tutma, başkalarından sürekli takdir edilmeyi bekleme.
  • Başarılı, çekici ve güçlü görünme konusunda takıntılı olma.
  • Kendi hedeflerine ulaşmak için, çevresindekileri kullanma.
  • Karşısındakileri anlamak için hiç çaba göstermezken, kendi sürekli anlaşılmayı bekleme.
  • Sürekli başkalarını kıskanma ve başkaları tarafından kıskanıldığını sanma.
  • Başkalarından her zaman övgü ve saygı bekleme.
  • Herkese karşı kibirli davranışlar sergileme.

Narsistliğin Sebepleri Nelerdir

Narsistliğin temel sebebi genetik faktörler olarak açıklanmaktadır. Onun haricinde, aile içi yaşantı, kişiliğin oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Kişinin çocukluğunda yaşadığı taciz, tecavüz ve aşağılanma gibi durumlar, ebeveynlerin çocuğa güvensiz davranması, sürekli kısıtlanan bir yaşam, çocuklukta sürekli övülme veya sevilme ile sürekli ezilme gibi sebepler, narsist kişilik oluşumunun yaygın sebepleridir.

Narsist kişiler, sahip oldukları yüksek ego nedeniyle, mutsuz bir hayat yaşarlar. Etraflarından beklenilen ilgiyi göremedikleri için, sürekli saldırgan bir kişiliğe sahiptirler. Etrafındakilerin fikir ve faaliyetlerinin, kendi çıkarlarına uygun olması için özel bir çaba harcarlar.

Narsistler, doğru da yapsa yanlış da yapsa her durumda övgü beklerler, eleştiriyi kabullenmezler, karşısındakilere hiçbir konuda anlayış göstermezler. Mükemmeliyetçiliği üst noktada yaşayan bu kişiler, sürekli başarı ve güç isteği duyarlar. İçinde bulunduğu ortamda, kendilerini en güzel olarak görürler.

Önceki İçerikKaşarlı Kuşbaşılı Pide İçi Tarifi
Sonraki İçerikHamilelik Belirtileri İlk Ne Zaman Başlar, Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.