Nano Teknoloji Nedir, Niçin Kullanılır

Nano Teknoloji Nedir, Niçin Kullanılır
Nano Teknoloji Nedir, Niçin Kullanılır

Nano Teknoloji Nedir

Nano teknoloji nedir? Nano teknoloji, herhangi bir maddenin yapısal olarak en küçük birimini ele alan bir günümüz teknolojisidir. Etkilendiği temel alan kuantum fiziğidir. Yıllar süren kuantum araştırmaları sonucunda keşfedilen teknoloji, günümüzde hayatın her alanında kullanılmaktadır.

Nano kelimesinin kökeni Yunancadan gelmektedir ve anlamı Türkçe’ye “cüce” olarak çevrilmektedir. “Cüce”, teknik manada nano teknolojiyi tanımlamasa da, teknolojinin çıkış noktası baz alındığında konu hakkında ip ucu vermektedir.

Nano teknoloji bir maddenin en küçük yapısını hesaplar ve yapıyı meydana çıkarır. Küçük ve bir o kadar da temel birimde olan bu yapılar, insan gözüyle görülemezler. Hatta klasik mikroskopların da bu küçük yapıları göremediğini söylemek mümkün. Teknolojiyi daha net anlatmak adına bir örnek vermek gerekirse; bir saç kılının kalınlığını, bu teknoloji ile 80 kat küçültebilir, saçın ana yapısına zarar vermeden küçültülmüş taneleri kullanabiliriz. Bu saç örneği, nano teknoloji nedir sorusuna karşılık güzel bir örnek olduğu söylenebilir.

Nano Teknolojinin Önemi Nedir

Nano teknoloji hakkında, birçok bilim insanı şimdiye dek bulunmuş en büyük teknolojik gelişme şeklinde bahsetmektedir. Nano teknoloji üzerine her gün onlarca bilimsel makale yayınlanmaktadır. Bu da bizleri bu teknolojinin ne denli hayati olduğu konusunda fikir sahibi yapmaktadır. Nano teknolojinin niteliksel olarak yararlılığı hemen hemen tüm üretim kollarına yansımıştır. İlaç sektöründen lojistik sektöre, sanayi sektöründen tarım sektörüne, kozmetik sektöründen, dijital sektöre kadar her alana direkt olarak etki etmiştir.

Nano teknoloji nedir?
Nano teknoloji nedir?

Nano teknolojinin hali hazırda araştırılması ve geliştirilmesi devam etmektedir. Bu nedenle nano teknoloji nedir, nano teknoloji niçin kullanılır gibi soruların yanıtlarına verilen cevaplar her geçen gün değişiklik gösterebilmektedir.

Nano Teknolojinin Geleceğe Etkileri Nelerdir

Nano teknolojinin kullanım alanları yelpazesi oldukça geniştir. Hatta evlerimizde kullandığımız tüm eşyalarda bu teknolojinin etkisinin olduğunu söylersek, sanırım abartmış olmayız. Şu an yararlanmış olduğumuz nano teknoloji nimetlerinden bahsetmeden önce bu teknolojinin yıllar sonra hangi alanlarda kullanılacağından çarpıcı örnekler vermek isteriz. Amerikan Uzay Dairesi’nin (Nasa) yayınladığı makalelere göre nano teknoloji sayesinde çok daha küçük uzay araçları üretilebilecek. Dahası, küçük yapıda üretilecek bu uzay araçlarının yakıtları da nano teknoloji sayesinde dayanıklı hale gelebilecek. Hem daha küçük hem de yakıtı uzun yıllar dayanacak bir uzay aracı Dünya’ya daha kesin ve daha fazla veri gönderebilecek…

Gelecek ile ilgili bir başka gelişme de, uçan arabalardır. Doğal olarak, bunun nano teknoloji ile ne alakası var denilebilir. Ancak uçan arabalar için yapılan çalışmalarda nano teknolojiden faydalanılmaktadır. Nasıl mı? Şöyle k; uçan araba fikri uzun zamandır birçok büyük firmanın gündeminde olan bir konu. Ancak azalan petrol rezervleri, firmaları yatırımdan uzaklaştırıyordu. Belirli bir süre elektrik motoru yapmayı düşünseler de bunun için mevcut akü sistemleri yetersizdi. Nano teknoloji sayesinde artık yakıt sorunu tamamen ortadan kalkmış oldu. Çünkü nano teknoloji ile üretilen aküler artık çok daha küçük ve barındırdığı enerji kapasitesi de 15 – 20 katına çıkmış vaziyette. Buna istinaden Volkswagen firması uçan araba yapmak için kolları sıvadı bile. Şirketten yapılan açıklama, uçan araba projesinin 10 – 15 yıl içerinde tamamlanacağı yönünde.

Nano Teknoloji Niçin Kullanılır

Nano teknoloji niçin kullanılır sorusu, daha önce de belirttiğimiz gibi farklı cevapları beraberinde getirebilir. Bunun sebebi teknoloji hakkında edinilen bilgilerin artmasından ve yanlış olan bazı bilgilerin güncellenip yeniden düzenlenmesinden kaynaklıdır. Örneğin, bundan birkaç yıl öncesinde elde edilen en küçük birimin şu an günümüz teknolojisiyle 45 kat daha küçüğüne ulaşabilmekteyiz. Bu da haliyle nano teknolojinin kullanım alanlarını genişletmekte veyahut daha dar bir alana hapsedebilmektedir.

Nano Teknolojinin Kullanım Alanları Nelerdir

Biz günlük hayatın telaşı içinde pek fazla farketmesek de, aslında nano teknoloji hayatımızın her anında bizimle. Bağımlılık yaratan bu nano teknoloji ürünlerini sıralamak gerekirse:

Nano teknoloji niçin kullanılır?
Nano teknoloji niçin kullanılır?

Digital sektör: Akıllı telefonlar, akıllı telefonlara entegre edilmiş akıllı saatler, dizüstü bilgisayarlar, ticari amaçla kullanılan yüksek desibelli hoparlörler, lcd televizyonlar, mikrodalga fırınlar… Bunların her biri artık nano teknoloji üretiliyor. Örneğin, lcd televizyonlarda kullanılan pixellerin nano teknoloji tarafından küçük parçalara ayrıştırılması sayesinde, en olarak oldukça ince açıda üretim sağlanabiliyor.

Savunma sanayi sektörü: Gelişmiş füze sistemleri, uzun menzilli ağır silahlar, çöl arazileri için üretilmiş tanklar, kamuflaj malzemeleri, askeri dürbünler nano teknolojinin sıklıkla kullanıldığı savunma sanayi ürünleridir.

Kozmetik sektörü: Nano teknolojinin belki de en çok kullanıldığı sektördür. Cilde etki etmesi gereken maddelerin, nano teknoloji ile çok daha küçültülmesi sayesinde kullanılan kozmetik ürünü daha etkili olabiliyor. Mesela, nano teknoloji ile üretilen bir fondöten cilde daha fazla etki ettiğinden, yüzdeki etkinliğini daha uzun süre koruyabilir. Fondöten dışında, cilt kremi, güneş kremi, ruj, oje, aseton, rimel ve pudra da nano teknolojinin kullanıldığı kozmetik ürünleri arasında yer alıyor. Ayrıca, rimelin ve göz kaleminin suya dayanıklı olması da doğrudan nano teknoloji ile ilgilidir.

Temizlik ürünleri sektörü:  İnatçı lekeler olarak da adlandırılan, özellikle beyaz giysilere bulaştığında temizlenmesi oldukça zor olan lekeleri artık nano teknoloji ile çıkarmak oldukça basit. Bulaşıkların hızlı temizlenebilmesi, yerleri silerken zararlı bakterilerin öldürülmesi, cam gibi parlak eşyaları silerken iz bırakılmaması vs. gibi temizlik işlemleri nano teknoloji ile kusursuz bir şekilde yapılabilmektedir.

Beyaz eşya sektörü: Nano teknoliji ile özellikle buz dolaplarında yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde daha uzun süre saklanması mümkün. Beyaz eşya sektörü içerisinde yeni nesil çamaşır makinası ve bulaşık makinasında da bu teknolojinin kullanımı oldukça sık.

Diğer alanlar: Pvc doğrama sektörü, tekstil sektörü, otomotiv sektörü, tarım ve sanayi sektörü nano teknolojinin kullanıldığı diğer sektörlerdir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.