Muz Kaç Kalori? Muzun Besin Değerleri Nelerdir?

muz kaç kalori, muzun besin değerleri nelerdir
muz kaç kalori, muzun besin değerleri nelerdir

Muz Kaç Kalori?

Muzun kalorisi ve faydaları herkes için en merak edilen konulardan biridir. Zayıflamak ve kısa sürede kilo vermek isteyen herkesin kalori hesaplaması gerekir. Bu hesaba göre de günlük beslenme düzeni yapması gerektiğini biliyoruz. Kalori hesaplarken kişinin öğünlerinde alması gereken protein, karbonhidrat, yağ ve şeker oranına dikkat etmesi gerekir. Bunlara dikkat etmeniz hem sağlıklı hem de kısa sürede zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. İşte bu nedenle bu yazımızda sizler için muz kaç kalori sorusuna ve diğer sorularınıza cevap hazırladık.

muz kaç kalori, kilo aldırır mı, 2 orta boy muz kaç kalori, muzlu yoğurt kaç kalori, muzlu süt kaç kalori ve balı cevizli muz kaç kalori gibi muzun besin değerleri hakkında detaylı bilgiler için işte detaylar…

Bir Muz Kaç Kalori?

bir muz kaç kalori
bir muz kaç kalori

1 muz kaç kalori sorusuna cevap verecek olursak ortalama 15 cm uzunluğunda bir muzun kalorisi yaklaşık 90 kaloridir. 14 – 15 cm uzunluğundaki bir adet muzun içeriğinde 0.33 gr yağ, 1.1 gr protein ve 23.07 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Muz kaç kalori sorusuna verilebilecek cevaplar muzun boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Buna göre ortalama 15 cm’den kısa küçük boy bir adet muzun kalorisi yaklaşık 72 kaloridir. 15 cm’den kısa bir adet muzun içeriğinde 0.27 gr yağ, 0.88 gr protein ve 18.5 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Ortalama 18 – 20 cm uzunluğunda orta boy bir muzun kalorisi ise yaklaşık 105 kaloridir. 18–20 cm uzunluğundaki bir adet muzun içeriğinde 0.39 gr yağ, 1.29 gr protein ve 26.97 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Ortalama 20 – 22,5 cm uzunluğunda büyük bir muzun kalorisini değerlendirdiğimizde yaklaşık 121 kalori olduğunu görürüz. 20 – 22.5 cm uzunluğundaki büyük boy bir adet muzun içeriğinde 0.45 gr yağ, 1.48 gr protein ve 31.07 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

23 cm’den daha uzun bir muzun kalorisi ise yaklaşık 135 kaloridir. 23 cm’den daha fazla uzunlukta olan bir adet muzun içeriğinde 0.5 gr yağ, 1.66 gr protein ve 34.72 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

 1 Dilim Ekmek Kaç Kalori?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler yeterli değilse daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte muzun kalorisine dair en sık sorulan sorular:

2 Orta Boy Muz Kaç Kalori?

"<yoastmark

Ortalama 18 – 20 cm uzunluğunda 2 orta boy muzun kalorisi yaklaşık 210 kaloridir. 2 orta boy muzun içeriğinde 0.78 gr yağ, 2.57 gr protein ve 53.09 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Muzlu Yoğurt Kaç Kalori?

muzlu yoğurt kaç kalori
muzlu yoğurt kaç kalori

100 gram ağırlığında olan 1 porsiyon muzlu yoğurt kalorisine baktığımızda muzlu yoğurdun yaklaşık 78 kalori olduğunu görürüz. 100 gr muzlu yoğurdun içeriğinde 0.48 gr yağ, 2.43 gr protein ve 15.9 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Muzlu Süt Kaç Kalori?

muzlu süt kaç kalori
muzlu süt kaç kalori

100 ml muzlu süt kaç kalori diye soracak olursanız eğer 100 ml muzlu sütün kalorisinin yaklaşık 60 kalori olduğunu görürsünüz. 100 ml muzlu süt içeriğinde 1.2 gr yağ, 2.8 gr protein ve 4.9 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

200 ml yaklaşık 1 su bardağı muzlu süt kalorisi ise yaklaşık 120 kaloridir. 200 ml muzlu sütün içeriğinde 2.4 gr yağ, 5.6 gr protein ve 9.08 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Ballı Cevizli Muz Kaç Kalori?

ballı cevizli muz kaç kalori
ballı cevizli muz kaç kalori

1 adet küçük muz, 1 tatlı kaşığı bal, 3 adet ceviz ile hazırlanmış 1 porsiyon ballı cevizli muz kalorisi hesaplandığında yaklaşık 220 kalori olduğu görülmektedir.

Çikolatalı Muz Kaç Kalori?

çikolatalı muz kaç kalori
çikolatalı muz kaç kalori

Yaklaşık 150 gr ağırlığında olan orta porsiyon çikolatalı muz kaç kalori sorusunun cevabı 400 kaloridir. 150 gr ağırlığındaki porsiyonun 100 gramı muz, 50 gramı ise çikolata olarak hesaplanmıştır.  Formuna dikkat edenlerin yüksek kalori içeriğinden dolayı dikkatli tüketmesini tavsiye ederiz.

Muzun Kalorisi ve Besin Değerleri

muzun kalorisi ve besin değeri
muzun kalorisi ve besin değeri

18 – 20 cm uzunluğunda bir adet muzun besin değerleri aşağıdaki gibidir:

  • Kalori: 105 kcal
  • Yağ: 0.39 gr
  • Karbonhidrat: 26.95 gr
  • Şeker: 14.43 gr
  • Fiber: 3.1 gr
  • Protein: 1.29 gr
  • Potasyum: 422 mg
  • Sodyum: 1 mg

Muz Diyet Yaparken Yenir Mi?

"<yoastmark

Muz 0,39 gr yağ, 1,29 gr protein içerir. Buna karşın yüksek karbonhidrat değerine sahiptir. Bu sebeple de diyet programlarında sıklıkla yer alan besin değildir. Bazı diyet programlarında ara öğün besini olarak tercih edilebilir.

Muz Kilo Aldırır Mı?

muz kilo aldırır mı?
muz kilo aldırır mı?

Kilo vermek isteyen herkesin aklında tek bir soru var: Muz kilo aldırır mı? Buna tek bir cevap vermek zor. Yani muz hem kilo aldırır hem de kilo aldırmaz. Nasıl mı? Zayıflama sürecinde tüketme zamanına ve miktarına dikkat ederek tabi ki muz yiyebilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta, aşırı miktarda muz tüketmektir. Muz, diyet yapan kişilerin ya da kilo vermek isteyenlerin miktarı çok abartılmadan, ara öğünlerde, 1 porsiyon meyve yerine küçük boy bir adet muz tüketmesine izin verilir. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var: Günlük meyve porsiyonunuzu gün içinde tüketirken miktarını fazla tutmamanız ve günün ilerleyen saatlerinde tüketmemeniz sizin için faydalı olacaktır.

Muzun Faydaları Nelerdir?

muzun faydaları nelerdir
muzun faydaları nelerdir

Muz tropik bir bitki olsa da ülkemizde de yetişir. Özellikle potasyum ve magnezyum bakımından çok zengindir. Muzun faydaları tahmin ettiğinizden çoktur. Sindirim sistemine, kalp ve damar sağlığına, kas ve kemiklere, göz sağlığına iyi gelir. Aynı zamanda çok lezzetli bir meyve olan muzun faydaları saymakla bitmez. “Bunların dışında faydası var mı, muz nelere iyi gelir?” diye sormaya devam ediyorsanız mide ülserinden tutun da bağışıklık sistemini desteklemeye kadar birçok faydası vardır. Sizler için muzun faydaları nelerdir sorusuna da cevap hazırladık.

Muzun Sindirim Sistemi Faydaları Nelerdir?

Muz yüksek oranda lif içeren bir besindir. Sindirim sorunları dikkate alındığında genellikle lifli gıdalar tüketmeyen kişilerin bu sorunları daha fazla yaşadığı bir gerçektir. Muz yüksek lif içerdiği için sindiriminizi düzenlemeye yardımcı olur.

Muzun sindirim sistemine faydaları incelendiğinde diğer bir başlık ishaldir. İnsanlar ishal olduğunda aşırı su kaybederler ve bitkin düşerler. Böyle zamanlarda muz tüketmek ishali önlediği gibi içerdiği elektrolitler sayesinde bitkinliğinize de iyi gelir.

Muzun Kalp Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Kalp vücudumuz için kritik organlardan biridir. Dolayısıyla muzun kalp sağlığına faydaları daha da önem kazanmaktadır. Muzun içeriğindeki yüksek potasyum kalp dostudur. Kan basıncını düzenleme önemli bir eleman olan potasyum sayesinde, haftada birkaç muz yiyerek, kalbinizi koruyabilirsiniz. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre haftada birkaç muz yiyenlerin kalp krizi geçirme oranı neredeyse yarı yarıya azalmaktadır.

Muzun mideye faydaları nelerdir?

Muz midedeki asit oluşumunu azaltır. Bu da mide ülserine ve reflüye iyi gelir. Ancak mide rahatsızlıklarınızla ilgili ilaç kullanıyorsanız doktorunuza sormadan alternatif tedavi uygulamalarından kaçınmanızı tavsiye ederiz. Muzun mideye faydaları konusunda size en iyi yardımı doktorunuz sağlayabilir. Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda beslenmeniz en doğrusudur.

Muzun Kas Kemik Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Muzun kemik sağlığına faydaları dolaylı yoldandır. Muz, bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasına katkı sunar. Bağırsaklarımızda bu bakteriler ise özellikle kalsiyum emilimini arttıracağı için muz dolaylı da olsa kemik sağlığına faydalı olur.

Pekiyi muzun kas sağlığına faydaları nelerdir? Her şeyden önce muz sporcuların vazgeçilmez besinidir. Düşük yağ ve yüksek karbonhidrat oranıyla sindirimi kolay bir besindir. Ayrıca içeriğindeki sakkaroz, glikoz ve früktoz şekerleri yüksek performans gerektiren sporlarda doğal enerji kaynağı olurlar. Sporcuların sık şikâyetlerinden biri de kas kramplarıdır. Muz, kas kramplarını önlemede de önemli bir yardımcı besindir.

Muzun Göz Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Muz, havuç gibi bol A vitamini içerir. Bunun yanı sıra C ve E vitaminleri de içerir.  Göz sağlığı için bu vitaminler önemlidir. Dolayısıyla düzenli muz tüketirseniz göz sağlığınıza katkı da bulunmuş olursunuz.

Muz Kanser Hücrelerinin Büyümesini Önler mi?

Elbette kanser gibi ciddi bir konuyu sadece muz yiyerek çözmek mümkün değildir. Yapılan araştırmalar muzun içindeki lektinin proteininin kanser hücresi oluşumunu engelleme de yardımcı olduğunu gösteriyor. Ancak bu araştırmalar kapsamlı olmadığı gibi tıp dünyasında bir tedavi yöntemi olarak da görülmez. Bu konuda en doğru yol, doktor tavsiyeleri ile hareket etmektir.

Muz Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Mi?

Bağışıklık sistemini güçlendirme en önemli eleman C vitaminidir. Muz da C vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Dolayısıyla bağışıklık sistemini desteklemektedir. Yapılan araştırmalar kararmış muzun bağışıklık sistemine daha fazla katkı sunduğunu göstermektedir.

Önceki İçerikTelefon Şarj Olurken Kullanmak Tehlikeli Mi?
Sonraki İçerikBalık Kokusu Nasıl Gider, Evdeki Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.