Halıdan, Duvardan ve Kumaştan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdan, Duvardan ve Kumaştan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar
Halıdan, Duvardan ve Kumaştan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Mürekkep lekesi, en zor lekelerden birisidir. Özellikle çalışan kişilerin sıkça karşılaştığı bir sorun olan mürekkep lekesi nasıl çıkar? Bunun için, uygulanabilecek çeşitli teknikler vardır. Bulaştığı yere göre mürekkep lekesi nasıl çıkarılır:

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Bu lekelere müdahalede bulunmadan önce, lekenin bulaştığı yere göre nasıl bir yöntemle ve temizleyiciyle müdahale edileceği konusunda araştırma yapılmalıdır. Mürekkep lekesi nasıl çıkarılır konusunda yardımcı olmak amacıyla, uygulayabileceğiniz doğru temizleme tekniklerini sizin için araştırdık ve listeledik.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır

Çalışırken elinizdeki veya cebinizdeki kalemin mürekkebinin giysinize bulaştığını farkettiniz ve elbiseden mürekkep lekesi nasıl çıkar diye düşünmeye başladınız. Aslında, zamanında ve doğru temizleyiciyle müdahale etmek, lekenin kısa sürede iz kalmayacak derece temizlenmesini sağlar.

  • Kumaştan mürekkep lekesini çıkarmak için, kesinlikle sıcak suyla müdahale edilmemelidir. Düşünülenin aksine sıcak su bu lekenin daha da geniş alana yayılmasına yol açar. Öncelikle, soğuk su ile, lekeli alan temizlenebildiği kadar temizlenir. Mutlaka bölgede belirgin bir leke oluşacaktır. Bunun için alternatif yöntemler vardır.
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır
  • Soğuk suyla akıtılan mürekkep lekesi için ispirto kullanılabilir. Lekeli bölgeye bir miktar ispirto damlatılarak çitilenir ve kumaş bölgesel olarak (sadece lekenin bulaştığı bölge) yıkanır. Bu işlem, mürekkep lekesinin daha fazla alana yayılmasını önlemek için yapılır. Sonra kumaş, normal yıkama şeklinde yıkanabilir.
  • Diğer bir kumaştan mürekkep lekesi çıkarma yöntemi ise, sirke ile temizlemektir. Mürekkepli bölgenin üzeri, sirkeye batırılan bezle yavaş yavaş silinir. İşlem, sonuç verene kadar tekrarlanır. Birkaç deneme sonrasında etksini gösterecektir.
  • Alkol, kumaştan mürekkep lekesini çıkarmak için uygulanabilecek alternatif bir yöntemdir. Lekeli bölge, alkollü pamukla silinir ve soğuk suyla yıkanırsa leke çıkar.
  • Limon suyu ve süt, bu lekenin en etkili düşmanalarıdır. İster karışım olarak, ister tek tek uygulansın etkili sonuç verir ama ikisi karışınca, leke daha kolay çıkar. Bir miktar sütle limon suyu karıştırılarak lekenin üzerine dökülür, ara ara değişik bezlerle silinir ve yıkanır.

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Halıya dökülen mürekkep lekesini çıkarmak için de çeşitli yöntemler vardır.

  • Halıdaki mürekkep lekesini çıkarmak için, güçlü etkiye sahip sıvı deterjanlar kullanılabilir. Az suyla bir miktar sıvı deterjan karışıtırılarak halının lekeli bölgesi silinir. Leke çıkıncaya kadar silme işlemine devam edilir.
  • Halıya bulaşan mürekkepler, sirke ile de çıkarılabilir. Lekenin olduğu bölgeye direk olarak sirke dökülür ve temiz bir bezle silinir. Leke çıktıktan sonra, sirke kokusunu önlemek için gerekirse normal temizleyicilerinizle halınızı temizleyebilirsiniz.

Duvardan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Farklı zeminlere bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için uygulanan teknikler, duvarlara uygulanmayabilir. Peki, duvardan mürekkep lekeleri nasıl çıkarılır? Bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekir çünkü yanlış bir işlem, duvarın boyasının zarar görmesine yol açabilir.

  • Duvardan mürekkep lekesini çıkarmak için, alkol etkili bir temizleyicidir. Alkol, beze dökülerek lekeli kısım silinir. Gerekirse bu işlem tekrarlanır.
  • Karbonat ve su karşımı, duvara zarar vermeden lekeyi çıkarmak için uygulanabilecek bir yöntemdir. Karbonatla su karıştırılır ve lekeli bölge hafiçe ovuşturarak silinir.
  • Bir diğer alternatif yöntem olarak aseton kullanılabilir. Ancak aseton, bölgeye bir bez yardımıyla uygulanmalıdır.

Bu yöntemlerle, mürekkep lekesi nasıl çıkarılır sıkıntısı ortadan kalkmaktadır. Önemli olan, lekeyi erken farkedip, uygun zemine uygun teknikle müdahale etmektir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.