Halıdan ve Kumaştan Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdan ve Kumaştan Mum Lekesi Nasıl Çıkar
Halıdan ve Kumaştan Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Hepimiz, evde zaman zaman küçük ve beklenmedik kazalara maruz kalabiliriz. Bu kazalar, bazen can sıkıcı bir leke bırakması nedeniyle üzücü olabilir. Birden elektrikler kesildi veya romantik bir akşam yemeği için özenle hazırlık yaparak sofra kurdunuz ve mum yaktınız. Ancak, ani bir olay sonucu mum masaya, halıya veya kıyafetinize bulaşarak leke bıraktı. Bu durumda aklınıza, mum lekesi nasıl çıkar sorusu gelir ve gereken yöntemleri öğrenmek için, araştırmaya başlarsınız. Yazımızda, başınıza böyle bir kaza geldiği takdirde, mum lekesini nasıl çıkarabileceğinize dair önemli püf noktalarını sizlerle paylaştık.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Mum lekesinin hangi yöntemle çıkarılacağı, lekenin bulaştığı zeminle ilgilidir. Masa örtüsü, halı veya kıyafetlerden mum lekesini çıkarmak için farklı teknikler uygulanmaktadır.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Kumaştan Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır

Kumaştan mum lekesini çıkarmak, sanıldığı kadar zor değildir. Birkaç basit yöntem uygulanarak, leke bulaştığı bölgeye zarar vermeden temizlenebilir.

  • Öncelikle uygulanacak ilk adım, lekeyi bulunduğu bölgeden sıyırarak ayırmaktır. Mum lekesi kuruduğunda sertleştiği için, sıyırmak kolaydır. Sonrasında, lekenin sıyrıldığı yerde kalan izler için farklı yöntemler uygulanabilir.
  • Sıyırma işleminden sonra, mum lekesini çıkarmak için uygulanabilecek en etkili yöntem, mumu eritmektir. Lekeli kısmın üzerine bir bez koyulur ve ütü giysinin zarar görmemesi için gereken sıcaklık ayarında çalıştırılır. Sonrasında bölge ütülenir. Eriyen mum beze bulaşacak ve mum lekesi çıkacaktır. Ancak, hala belirgin bir mum izi varsa, tekrar farklı işlemler uygulanabilir.
  • Sıyırma ve ütüleme işleminden sonra leke hala çıkmamışsa, karbonat etkili bir temizleyici olarak tercih edilecek bir yöntemdir. Bir miktar karbonatla su karışıtırılır ve lekeli kısma sürülerek hafifçe ovalanır. Sonra normal yıkama talimatında yıkanır ve kurutulur.

Bu yöntemler büyük ihtimalle, elbiseden mum lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap olacak niteliktedir ancak, lekenin gerktiği gibi çıkarılabilmesi için, kuruduktan sonra müdahale edilmesi gerekir. Yoksa mum lekesi daha fazla yayılarak ciddi anlamda can sıkıcı hale gelebilir.

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdan mum lekesini çıkarmak kumaşa göre daha kolaydır.

  • Halıya bulaşan mum lekesini, halıyı deforme etmeden çıkarabilmek için, öncelikle lekenin kurutulması gerekmektedir. Bu noktada, bir buz torbası işinizi görecektir. Aslında mum döküldüğü anda sertleşme özelliğine sahip olsa da, işinizi daha çabuk halletmek istiyorsanız, buz torbasıyla lekeyi sertleştirin. Sonra, kazıyarak önemli bir kısmını çıkarın.
  • Elektrik süpürgesi, halıdan mum lekesini çıkarmak için kullanılabilecek bir yöntemdir. Lekeyi yeteri kadar kazıdıktan sonra, kalanını süpürgeyle çektirmek, lekenin tamamen çıkmasını sağlayacaktır. Sonrasında ise, kullandığınız halı temizleyicilerle isterseniz lekenin bulaştığı bölgeyi silebilirsiniz.
  • Halıdan mum lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için, uygulayabilecekleri bir diğer yöntem de, yukarıda bahsettiğimiz gibi lekeyi kazıdıktan sonra, üstüne bir havlu kağıt ya da bez kapatarak ütülemektir.

Bahsettiğimiz tüm bu yöntemler, mum lekeleri nasıl çıkarılır sorusu için, pratik şekilde mum lekesini temizleme yöntemleridir. Mum lekesi, diğer lekelerin aksine, sert olduğu için, kimyasallarla temizlenebilecek yapıda bir leke değildir. Ancak, lekeyi sıyırma işleminden sonra bir miktar karbonatla bölgeyi ovuşturarak yıkamak faydalı olabilmektedir.

Mum lekesi nasıl çıkarılır noktasında bahsettiğimiz yöntemleri uygulamadan önce, mutlaka lekenin kurumasını beklemeli ya da kendisi buz veya soğuk birşey yardımıyla lekeyi kurutmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.