Mükerrer Ne Demek, Mükerrer Nedir

Mükerrer Ne Demek, Mükerrer Nedir
Mükerrer Ne Demek, Mükerrer Nedir

Mükerrer Nedir

Mükerrer, hayatın her alanında kullanılan bir kelime olup, özellikle muhasebe işlerinde ve hukuki işlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Arapça kökenli bir kelime olan bu sözcük, tekrarlama, yineleme anlamlarına gelmektedir. Bir şeyin, birden fazla yapıldığını anlatmak için kullanılmaktadır. Çeşitli toplantılarda, çekilişlerde ve yarışmalarda mükerrer katılım cümlesi duyulduğunda merak uyandıran kelime için mükerrer ne demek diye sıklıkla araştırma yapılmaktadır.

Bu sözcük, tekrar tekrar yapılmış, yinelenmiş olayların ifadesi olarak kullanılan bir kelimedir. En çok kullanıldığı alan resmi kurumlar ve yazışmalar olsa da, tekrarlama ifadesi olduğundan her alanda kullanımına rastlanmaktadır.

Deklare Ne Demek

Mükerrer Ne Demek

Son zamanlarda, siyasi gündemde de sık şekilde kullanılan bu kelime, birçok kişide mükerrer nedir merakını uyandırmıştır. Mükerrer katılım ve mükerrer oy cümlelerinin sık şekilde kulağımıza çalındığı şu günlerde bu kelime, tekrarlanan katılım ve tekrarlanan oy şeklinde ifade için kullanılmıştır. Yine günümüzde, tanıtım amaçlı olarak düzenlenen çekilişlerde, mükerrer katılım nedeniyle elenenleri görmekteyiz. Bu şekildeki katılım, değişik şifreler alarak çekilişe tekrar tekrar katılanları ifade etmektedir. Bir olayın, birden daha çok vuku bulmasını ifade eden bu sözcük, müzik alanında da kullanılmaktadır. Birden fazla çalınıp okunan her dize, söz ve kıta, mükerrer kelimesiyle anlatılabilir.

Mükerrer oy, mükerrer nüsha, katılım, baskı, doğum, imza ve mükerrer fatura kullanımlarında olduğu gibi, aynı şeyin birden fazla tekrarlanması anlamı taşıyan sözcük, kullanım alanı geniş bir kelimedir.

mükerrer nedir
mükerrer nedir

Mali işlerde, bir fatura için farklı kanallar üzerinden birden fazla ödeme yapanlar, yaptıkları mükerrer ödemenin iadesi için resmi kurumlara başvurmaktadır. Çoğu kişi, başına gelen bu olaylardan dolayı mükerrer ne demek öğrenmektedir. Burada bu kelime, cümlede kullanımından da anlaşılacağı üzere, tekrarlanan ödeme, ödemenin birden fazla yapıldığı anlamlarında kullanılmıştır.

Tekrar kelimesi günlük hayatta sık kullanılan bir sözcük olduğu için, mükerrer kelimesi de sık şekilde kullanılmaktadır ve tekrar kelimesinin bulunduğu her yerde, yineleme anlamını karşılamak için kullanılabilir.

Hayat, hemen hemen her konuda olayların tekrarlarıyla geçmektedir. Tekrar sözcüğü, belki de günlük hayatta en sık kullanılan kelimelerden birisidir. Tekrar kelimesine karşılık gelen ve dilimize başka dillerden girmiş birçok sözcük vardır. Mükerrer, bunlardan birisidir.

Arapça’dan dilimize girmiş olan bu kelime, aynı şeyin birden fazla tekrar edilmesi anlamında kullanılmaktadır. Hemen her gün, haberlerde mükerrer suçlardan çeşitli cezalar alan insanları hepimiz izlemekteyiz. Bu kelimeyi duyanlar, mükerrer suç ne demek merak etmektedir. Burada bu kelimeden kasıt, tekrar edilmiş suç demektir.

Payidar Ne Demek

Aynı şekilde, son zamanlarda internet kullanımının yaygınlaşmasıyla, farklı amaçlara yönelik sitelere çeşitli üyelikler açılmaktadır. Özellikle, sosyal medya sitelerine, farklı adreslerle birçok üyelik açan insanları da görmekteyiz. Mükerrer üyelik, tekrarlanan üyelik demektir. Genelde bu tip durumlarda, kişilerin siteye üye oldukları ilk adres ve şifre dikkate alınıp, diğerleri iptal edilmektedir.

Görüldüğü gibi bu kelime, tekrarlanan şey, yineleme, bir şeyi birden fazla gerçekleştirme anlamlarına geldiğinden, dilimize başka dillerden girmiş kelimeler arasında en çok kullanılandır. Çünkü, her konuyla ilgili bu kelime kullanılabilir. Özel yaşam, sosyal yaşam, eğitim hayatı, adli konular, mali konular, sanat, tarih ve spor ile akla gelebilecek her konuda, tekrarlanan olayları belirtmek için mükerrer kelimesi kullanılmaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here