Muhafazakar Ne Demek, Muhafazakar Otel Nedir?

muhafazakar ne demek, muhafazakar otel nedir?
muhafazakar ne demek, muhafazakar otel nedir?

Ülkemizde anlamı sıklıkla karıştırılan ya da dar bir anlamı ile bilinen sözcüklerden biridir. Söz konusu sözcük halk arasında dindar kişileri karşılasa da ya da dindarlık olarak bilinse de aslında tam olarak öyle değildir. Elbette dindar olmanın muhafazakâr bir yapı gerektirdiği muhtemeldir. Fakat dindarlık ile muhafazakârlık aynı şey değildir. Bununla birlikte son dönemin en çok merak edilen diğer bir konusu ise muhafazakar otel kavramıdır. ülkemizde oldukça popülerdir. Bu sebeple muhafazakar ne demek, muhafazakar otel nedir; sorularına yanıt hazırladık. Yazımızın tamamını okuyarak söz konusu sözcüğe dair tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Deist Ne Demek?

Muhafazakar Ne Demek?

"<yoastmark

Sözcük, Arapça “muhafaza” sözcüğünün Farsça “-kar” ekini alarak türemesi ile ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla Farsça bir ek alsa da Arapça kökenli bir sözcük olduğunu söylemekte yarar vardır. Dilimize Arapçadan geçmiş olan muhafazakar ne demek diye baktığımızda ise detaylar şöyledir:

Türk Dil Kurumunun sözlüğüne göre “tutucu” anlamına gelmektedir. Başka bir deyiş ile sahip olduğu değerleri sıkı sıkıya koruyan, değişikliğe ya da yeniliğe direnen anlamına gelmektedir.

Muhafazakar Otel Nedir?

"<yoastmark

Son dönemin oldukça popüler otelleridir. Öyle ki bu tür otellerde yer bulmak çok erken rezervasyon gerektirdiği gibi fiyatları da diğer otellere nazaran daha yüksektir. Bu durumun oluşmasında elbette özel tercih otelleri olması başlıca faktördür. Peki ama muhafazakar otel nedir, kimler bu otellere gider? Cevaplar yazımızın devamında…

Ülkemizde dini hassasiyeti yüksek ya da dindar pek çok insan yaşamaktadır. Bu insanlar da elbette özellikle yaz tatili yapmak; denize girmek, güneşlenmek istemektedirler. Fakat dini hassasiyetlerinden dolayı herkesin tercih ettiği otelleri tercih etmemektedirler. Bu talebi karşılamak için bazı girişimcier hayatımıza muhafazakar otel kavramını sokmuştur. Bu otellerde kadın-erkek ayrımı söz konusudur. Özellikle havuz ve denize girilen alanlar, korunaklı hale getirilmiştir. Aileler bu tip otelleri tercih ederek dini hassasiyetleri doğrultusunda tatil yapma imkanı yakalarlar.

Dindar insanlar için oldukça cazip olan bu otellerin elbette olumsuz yanları da yok değildir. Çok yaygın işletmeler olmadıkları için fiyatlarının genellikle ortalamaların üzerinde olduğunu söylemek zor değildir.

Muhafazakarlık Nedir?

Muhafaza etmek kökünden türemiş olan bu sözcük Arapça kökenlidir. Toplumumuzda dindar bir hayatı tercih etmiş insanların düşünce dünyasını açıklamak için kullanılsa da bu oldukça dar bir tanım olur. O halde muhafazkarlık nedir?

Muhafazkarlık, Türk Dil Kurumunun sözlüğüne göre tutuculuk olarak tanımlanır. Bunu sadece dini değerlerin korunması olarak düşünmemek gerekir. Kişinin herhangi bir konuda yeniliğe kapalı olması, değişikliği ısrarla reddetmesi dolayısıyla bu düşünce yapısı da tutuculuk olarak değerlendirilebilir.

Önceki İçerikMetruk Ne Demek TDK Anlamı, Metruk Bina Ne Demek?
Sonraki İçerikÖzgün Ne Demek TDK, Özgün ve Özgü Arasındaki Fark Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.