Misvak Nedir, Nasıl Kullanılır? Misvak Faydaları Nelerdir?

misvak nedir, nasıl kullanılır, misvak faydaları nelerdir?
misvak nedir, nasıl kullanılır, misvak faydaları nelerdir?

Ağız sağlığı kaliteli bir yaşam için şarttır. Çünkü çürüyen dişler bir anda hayatınızı cehenneme çevirebilir. Öte yandan yeterli bakım yapılmadığı için ağızda oluşan kötü kokular sosyal hayatınızı olumsuz etkileyecektir. İnsanlar, dayanılmaz ağız kokunuzdan dolayı sizden köşe bucak kaçacaktır. Bu sebeple ağız bakımını düzenli olarak mutlaka yapmanız gerekir. Bunu modern diş fırçaları ve macunlar kullanarak yapabilirsiniz. Fakat ben doğal ürünler kullanmak istiyorum diyorsanız aradığınız ürün misvaktır. Bu sebeple bu yazımızda misvak hakkında merak edilen tüm sorulara cevap hazırladık. Misvak nedir, nasıl kullanılır ve misvak faydaları nelerdir, öğrenmek istiyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Yazımızın detaylarına geçmeden önce hatırlamakta fayda var ki sadece diş fırçalamak ağız bakımı için yeterli değildir. Diş temizliği yaptıktan sonra muhakkak diş ipi ile diş aralarını da temizlemeniz gerekir.

Misvak Nedir?

misvak nedir?
misvak nedir?

Hepimiz hayatımızın bir noktasında adını duymuşuzdur ya da aktarlarda görmüşüzdür. Peki, görmüş ya da adını sıklıkla duymuş olsanız da misvak nedir, neden yapılır konularında yeterli bilgiye sahip misiniz? Öncelikle söylemek gerekir ki misvak doğal bir üründür. Doğal diş temizleyicilerden olan misvak; özellikle Müslüman ülkelerde sıklıkla kullanılır. Arak, Peelu ve Salvadora persica isimli ağaçların dallarından elde edilir. Diş temizliğinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hz. Peygamber misvak kullanmayı hiçbir zaman bırakmamış ayrıca çevresine de tavsiye etmiştir. Bundan dolayı islamiyette misvak kullanmak sünnettir. Yakın zamanda yapılan birçok araştırmada misvağın diş temizliğinde kullanılmasının birçok fayda sağladığı fark edilmiştir. Misvağın en çok bilinen faydası, diş ve diş eti üzerindeki kalıntıları temizlemede oldukça başarılı olmasıdır. Ayrıca misvak, diş macununa göre 20 kat daha fazla bakteri temizleme gücüne sahiptir. Böylece ağızda bakteri üremesini engellediği gibi diş çürüklerine de engel olmaktadır. Misvak tamamen doğal bir üründür, florid içermez. Bundan dolayı yan etkileri söz konusu değildir.

Misvak odunsu bir yapıya sahiptir. Üzerindeki kabuğun dişleri fırçalayacak kadar kısmının soyulması gerekir. Kabuğu soyulduğunda dik ver sert fırçaya benzer kılları ortaya çıkar. Bu fırçalar hem antibakteriyel özelliğe sahiptir hem de ağıza hoş bir koku verir.

Misvak Nasıl Kullanılır?

misvak nasıl kullanılır?
misvak nasıl kullanılır?

Doğal bir ağız bakım ürünü olan misvağı aktarlardan ya da organik ürün satan marketlerden alabilirsiniz. Ancak satın alır almaz kullanmanız mümkün değildir. Kullanmadan önce birtakım işlemlerden geçirmeniz gerekir. Bir aktara uğrayıp misvak satın aldınız mı? O halde misvak nasıl kullanılır, hemen anlatalım.

Satın aldığınızın misvak, kabuklu ağaç dalı formunda olacaktır. Önce misvağın ucundan diş fırçası uzunluğunda olan kısmının kabuğunu soymanız gerekir. Bunun için bir bıçak kullanabilirsiniz. Kabuğunu soyduktan sonra bir bardağa ılık su koyup birkaç saat kabuğunu soyduğunuz kısmı suda bekletin. Böylece fırça uçların yumuşamasını sağlamış olursunuz. Suda birkaç saat beklettikten sonra misvak kullanıma hazır olacaktır.

Misvakla diş yüzeyini nazik hareketlerle fırçalayabilirsiniz. Fırçalama işlemi bittiğinde dişlerinizi ve ağız içini bol su ile çalkalayın. Misvak ucunu da yıkadıktan sonra temiz bir yerde kurumaya bırakın.

Misvak, diş macunu ve diş fırçasına alternatif olarak kullanılır. Ancak sadece dişlerini fırçalamanın tam bir ağız bakımı olmadığını unutmamalısınız. Diş çürümelerinin ve ağız kokusunun temel sebebi, diş aralarında biriken yiyecek kalıntılarıdır. Diş ipiyle bu kalıntılar temizlenmediğinde çürümelere neden olur. Bununla birlikte bazı kişiler diş macunu ve diş fırçası ile diş yüzeyi temizliği, diş ipiyle ise diş arası temizliği yaparlar. Ardından ise misvak kullanarak diş bakımını tamamlarlar.

Misvak Faydaları Nelerdir?

misvak faydaları nelerdir?
misvak faydaları nelerdir?

Diş sağlığı ve ağız bakımı için misvak oldukça faydalıdır. Misvak; binlerce yıldır kullanılan, bugün de dişleri için doğal bakım yapmak isteyenlerin başvurduğu bir yöntemdir. Misvak üzerine yapılan araştırmalarda, misvakın sadece diş ve diş eti sağlığı için değil, aynı zamanda genel sağlımız için de faydaları olduğu anlaşılmıştır. Peki, misvak faydaları nelerdir?

Misvak içerdiği sağlıklı bileşenler ve mineraller sayesinde diş üzerinde biriken bakterilerin temizlenmesini sağlar ve diş sağlığını korur. Ayrıca ağız yaralarını iyileşmesini sağlarken baş ağrısına da iyi gelmektedir. Ancak misvak faydaları bunlarla sınırlı değildir. Diğer misvak faydaları ise şunlardır:

Misvak Faydaları

Doğal Antibakteriyeldir: Misvak; yapısında kükürt, silisyum, kalsiyum oksalat ve tanen gibi antibakteriyel bileşenler içerir. Bu bileşenler diş ve diş etinde oluşan bakterilerin temizlenmesini sağlar ve diş sağlığını korur. Misvağın fırçayı andıran dik kılları temizleyici görevi görür. Bu kıllar diş yüzeyinde diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşır ve derinlemesine temizlik sağlar.

Diş Sağlığını Koruyucudur: Misvak hem antibakteriyel içeriği hem de yapısındaki dik kılları sayesinde dişleri temizler ve diş sağlığını korur. Günümüzde diş macunu ve diş fırçası ile diş temizliği sağlanırken, diş macunu içinde bulunan florur diş minesine zarar verebilir. Ancak misvak florur içermez. Böylece diş minesini ve diş sağlığını korur. Misvakın yapısında dik kıllar vardır ve bu kıllar sert değildir. Sert olmadığı için diş minesine ve diş etine zarar vermez.

Dişleri Beyazlatır: Gün içinde yediğimiz içtiğimiz besinlerden dolayı dişler sararır. Bu sararmayı önlemek için düzenli olarak diş temizliği yapmak gerekir. Düzenli olarak misvak kullanmak, içerdiği faydalı mineraller ve bileşenler sayesinde dişleri hem beyazlatır hem de temizler. Misvak, düzenli kullanmanız durumunda, sigaranın dişlere verdiği zararı önler ve ağız kokusunu da önemli ölçüde azaltır.

Diş Etlerini Korur: Misvak diş etlerini temizlerken zarar vermez ve diş etlerini korur. Misvakta bulunan faydalı vitamin ve mineraller diş etlerini koruma görevi görür. Antibakteriyel özelliği sayesinde misvak diş etlerinde biriken bakteriler ve mikropları temizler. Diş macunları dişleri temizlerken bazen diş etlerine zarar verir. Teksapon isimli madde, diş macunlarına köpürme özelliği veren maddedir. Bazı durumlarda diş etlerine zarar vererek diş eti şişmesine yol açar. Ancak misvakta teksapon yoktur ve diş etlerine zarar vermez.

Diş Minesine Zarar Vermez: Diş kadar önemli olan diş minesi, kullanılan diş fırçasından ya da diş macunundan etkilenir ve zarar görebilir. Diş minesini korumak için kullanılan doğal yöntem misvaktır. İçinde bulunan potasyum ve klorür gibi bileşenler diş minesini güçlendirir. Misvak, diş minesine zarar veren bakterileri yok eder.

Misvak Diğer Faydaları

Ağız Kokusunu Giderir: Ağız kokusunun çeşitli nedenleri vardır. Gün boyunca yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden sadece dişler değil, ağız içi de etkilenir. Reflü ya da ülser gibi mide hastalıkları da ağız kokusunu tetikler. Ağız kokusunu önlemek için kullanılacak doğal yöntemlerden biri de misvak kullanmaktır. Misvak diş ve ağız içinde bakterileri yok eder ve kötü kokuları giderir.

Baş Ağrısını Dindirir: Baş ağrısı, günümüzde birçok insanın en fazla şikayet ettiği konulardan biridir. Bu baş ağrılarından kurtulmak için baş ağrısı ilaçları ya da hiçbir yan etkiye neden olmayan misvak kullanabilirsiniz. Misvak faydalı mineralleri ile baş ağrısını hafifletir ve rahatlama sağlar.

Kan Pıhtılaşmasını Önler: Kan pıhtılaşması kan damarlarındaki daralmaya bağlı olarak sağlığımız için büyük risk oluşturur. Misvak ise içinde bulunan bileşenler ile kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur. Ancak misvak tek başına bir pıhtılaşma önleyici değildir. Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda ilaç kullanmaya başlamışsanız mutlaka devam etmelisiniz.

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır. Zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

Önceki İçerikFolik Asit Nedir? Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikBel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.