Misilleme Ne Demek, Misilleme Nedir

Misilleme Ne Demek, Misilleme Nedir
Misilleme Ne Demek, Misilleme Nedir

Misilleme Nedir

Misilleme kelimesini, günlük yaşamda sıkça duymaktayız. Halk arasında intikam alma olarak bilinen misillemenin, aslında daha kapsamlı bir anlamı vardır. Peki sözlük anlamı olarak misilleme nedir? Misilleme ne demek? Hangi durumları betimlemek için kullanılır? Daha detaylı açıklayalım.

Bu sözcük temelde devlet politikalarıyla ilgili bir terimdir ancak, insan ilişkilerinde de birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. İnsanların, kendilerine yapılan davranışın karşılığını vererek rahatlamalarına yönelik bir terim olduğundan mıdır bilinmez, bu sözcük kelimesi çok sık kullanılan bir kelimedir. İlk anlamı, uluslararası ilişkilerde, bir devletin diğer bir devlete karşı uyguladığı politikalara, aynı şekilde cevap vermesidir. Misillemeyi, intikam alma gibi karşılık verici diğer durumlardan ayıran nokta da budur. Kısasa kısas teriminde olduğu gibi, yapılana aynen yapılanla karşılık vermedir.

Ültimatom Vermek Nedir

Misilleme Ne Demek

Hemen herkes anlamını bilse de, kafa karışıklığını gidermek adına misilleme ne demek diye araştıranlar için, karşılıklı etkileşim içinde bulunanlar arasında, bir taraf tarafından uygulanan bozguncu politikaya, diğer taraf veya taraflar tarafından aynı yöntemle karşılık verilmesidir diyebiliriz. Daha detaylı şekilde bir örnekle açıklayacak olursak, bir devletin vatandaşlarına, yaşadığı ülkede ekonomik ve hukuki açıdan çeşitli yaptırımlar uygulanıyorsa, karşı taraf misilleme yaparak, o devletin vatandaşlarına kendi ülkesinde aynı yaptırımları uygular. Son zamanlarda, uluslararası siyasi ve ekonomik politikalarda bu terim sıkça kullanılmaktadır.

misilleme ne demek
misilleme ne demek

Misilleme, devletlerin birbirlerine karşı farklı şekillerde gösterdikleri yaptırımlardır. İlişkileri bozulan devletler, birbirlerine zarar vermek amacıyla misilleme yapmaktadır. Bu davranışlar, bazen gümrükten geçişin durdurulması, bazen ithalat ve ihracat gibi ticari işlerin kesilmesi, bazen boykot bazen ambargo şeklinde olabilir. Yapılana aynı şekilde karşılık verme durumu olan bu uygulamalar, genelde olumsuz, negatif ve zarar verici davranışlar bütünüdür. Güzel bir davranışa misillemeyle karşılık verilmez. Daha çok, birine zarar verecek durumlarda, karşı taraf dikkat çekmek ve uğradığı zararı karşısındakine de yaşatmak için misilleme yapar.

Deklare Ne Demek

Bu sözcük, devletlerarası ilişkiler haricinde, günlük insan ilişkilerinde de sıkça kullanılmaktadır. İnsanlar, kendilerine zarar verecek herhangi bir davranışta bulunanlara karşı kendince intikam almak için misilleme yapar. Bu kelime, ikili ilişkilerde intikam almak kadar tehdit edici bir anlam da taşımaktadır. Taraflardan birinin yaptığı olumsuzluklara karşı diğer tarafın da, misillemeyle neler yapabileceğine dair bir tehdit oluşturmaktadır. İlişkisi iyice bozulan tarafların birbirlerinin olumsuz davranışlarına karşı, iki tarafında çeşitli yaptırımlarla birbirlerine olumsuz şekilde karşılık vermesidir.

Misilleme, intikam almak, acı vermek, tehdit etmek, önlem almak ve dikkat çekmek gibi terimlerin hepsini kapsayan genel bir terimdir.

Önceki İçerikVecihi Hürkuş Kimdir, Vecihi Hürkuş Hayatı
Sonraki İçerikKaliforniyum Nedir, Kaliforniyum Elementi Özellikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.