Mikrodalga Fırın Zararlı Mı? Radyasyon Yayar Mı?

mikrodalga fırın zararlı mı radyasyon yayar mı
mikrodalga fırın zararlı mı radyasyon yayar mı

Son yıllarda hemen hemen herkesin mutfağında bulunan mikrodalga fırın kullanımı bugünkü yazı konumuz… Mikrodalga fırın zararlı mı? En çok merak edilen bir diğer soru mikrodalga fırın radyasyon yayar mı? ve önemli bir tartışma konusu haline gelen mikrodalga fırın kanser yapar mı? sorularının yanı sıra mikrodalga kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ile çok daha fazlası için yazı içeriğini okumanızı tavsiye ederiz… Faydalı olması dileğiyle…

Konu Başlıkları

Mikrodalga Zararlı Mı?

Biliyoruz ki mutfakların vazgeçilmezi, hemen hemen her evde kullanılan ve kurtarıcı görevi gören mikrodalga fırın için akıllarda pek çok soru var… Son yıllarda mikrodalga fırınların kullanımı hakkında zararlı olduğu şeklinde bilgiler yayılmakta. Peki, gerçekten mikrodalga zararlı mı? Mikrodalga fırın zararlı ise ne tür zararları var? Mikro dalga radyasyon yayar mı? Bütün bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle…

Mikrodalga Fırın Nedir

Hepimizin aklını kurcalayan zararlı mı değil mi, sorusuna geçmeden önce mikrodalga fırının çalışma prensibinden bahsetmek gerekir. Mikrodalga fırın nedir sorusuna kısaca şöyle cevap verilebilir: Düşük frekanslı ve uzun dalga boylu elektromanyetik dalgaları kullanarak gıdaları hızla pişiren bir küçük ev aletidir.

Mikro Ne Demek

Bu elektromanyetik dalgalar pek çok elektrikli cihazın içinde bulunmaktadır. Örneğin; cep telefonları, elektrikli su ısıtıcıları, hız ölçme cihazları, televizyonlar… Mikrodalga fırınların kullandığı elektromanyetik dalga frekansları 950 Mhz (Megaherz) ile 2450 Mhz arasındadır.

mikrodalga fırın nasıl pişirir
mikrodalga fırın nasıl pişirir

Tarihsel süreçlerine baktığımızda mikrodalga fırınların ilk olarak 1950’li yıllarda kullanılmaya başladığını söylemek mümkündür. Mikrodalga fırının icadı ünlü bilim insanı Percy Spencer yaşadığı bir tesadüfe dayanır. Radar deneyleri sırasında elektromanyetik dalgaların cebindeki çikolatayı erittiğini fark eder. Bu olaydan yola çıkarak ilk mikrodalga fırını üretir. İlk mikrodalga fırınlar neredeyse bir dolap büyüklüğünde olduğundan insanların ilgisini çekmemiştir. Ancak fırının boyutları zamanla küçüldükçe ilgi artmış, bugün ise milyonlarca evde kullanılmaya başlanmıştır.  Günümüzde ise kullanımı giderek artmaktadır.

Mikrodalga fırın nedir ya da hangi özelliğiyle ön plana çıkar diyorsanız cevabı şudur: Hızlı pişirme özelliği sayesinde donmuş gıdaları ya da daha önce pişmiş besinleri hızlı ısıtır veya pişmesini sağlar.

Mikrodalga Fırın Nasıl Pişirir

Migrodalga fırınların içerisinde bulunan magnetron isimli parça 60 Hz’lik enerjiyi mikro dalgalara dönüştürür. Bu elektromanyetik dalgalar fırının içerisine konulan besinin su moleküllerini hızlıca titreştirerek ısınmasını sağlar. Mikrodalga fırın ile pişirme, normal pişirme yöntemlerinden daha hızlıdır ve bu da pratiklik sağlar.

Mikrodalga Fırın Zararlı Mı?

"<yoastmark

Zararlı olup olmadığı konusunda görüş ayrılıkları söz konusudur. Bazı bilim insanları mikrodalga fırınların zararlı olmadıklarını savunurlar. Bu iddialarına dayanak olarak ise mikrodalga fırınların özel dalga frekans prensibiyle ile çalıştıklarını öne sürerler. Suyun elektriksel özelliği sayesinde fırının içinde dönerken enerjiye döndüğünü ve ısındığını belirtilirler. Mikrodalga fırın zararları konusunda ikna olmayan bu bilim insanları, fırınları enerji tasarrufu açısından da kullanışlı bulurlar.

Mikrodalga fırın zararlı mı? Bu soru hakkında görüş bildirenler ise bu fırınların gıdaların besin değerini öldürdüğünü savunurlar. Mikrodalga ışınların gıdalara sızdığını ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını belirtirler.

Sonuç olarak henüz bu konuda kesinliği kabul görmüş bir araştırma söz konusu değildir. Hmen hemen her mutfakta karşımıza çıkan son teknoloji ürünü mikrodalga zararları hakkında bilimsel kanıt henüz yoktur ancak fast food kültürünün yaygın olduğu toplumlarda çok kullanıldığı kesindir.

Mikrodalga Fırın Radyasyon Yayar Mı?

"<yoastmark

Bildiğiniz üzere mikrodalga fırınlar elektromanyetik dalgaları kullanarak yemekleri hızlıca ısıtmaya yarar. Ancak bu aşırı miktarda radyasyon yaydığı anlamına gelmez. Yapılan araştırmalarda da mikrodalga fırınların radyasyon yaydığı hakkında henüz bir kesinlik yoktur. Uzmanlar, mikrodalga fırınları kullanmadan önce kullanma talimatlarının dikkatlice okunup talimatlar doğrultusunda kullanılmasını önermektedir. Uzmanların mikrodalga fırın hakkında vurguladığı diğer konu ise, mikrodalga fırından yayılan radyasyonun insan için tehlike oluşturmayacak düzeyde olduğudur. Herkesin bildiği üzere elektrikli tüm cihazlar radyasyon yayarlar. Burada önemli kısım radyasyon seviyesinin sağlık için tehdit oluşturup oluşturmadığıdır. Mikrodalga fırın radyasyon yayar mı endişesi taşıyorsanız en azından daha güvenli kullanım için talimatlara uygun hareket etmelisiniz.

Hamilelikte Mikrodalga Fırın Kullanımı

Kadınların her şeye ekstra özenle yaklaştıkları bir dönemdir hamilelik. Bu sebeple mikrodalga fırında pişen yemekleri hamileler tüketilebilir mi, gibi sorular kafalarda soru işareti oluşturabilir. Hamilelikte mikrodalga fırın kullanımı ile ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Yapılan araştırmalarda da hamilelikte mikrodalga fırın kullanımına bağlı bir yan etki görülmemiştir. Radyasyon dalgası yayılımı hamile annelerin bilgisayar başında oturmaları, cep telefonu kullanmaları veya TV’den aldıkları dalga yayılımı ile aynıdır. Ancak bu tür teknolojiler insanların hayatına kolaylıklar getirse de madalyonun bir de diğer yüzü vardır. Hamilelik gibi başlangıcı hücresel boyutlarda olan bir hayatın sorumluluğunu alma işi dikkatli olmayı gerektirir. Kesin bir zararı olmasa da bu dönemde bu tür cihazlardan uzak durmak en iyisidir. Hamilelik gibi hassas bir dönemde geleneksel pişirme yöntemlerini  tercih etmek öncelikli seçim olmalıdır. Bilim dünyasının tavsiyeleri doğrultusunda en güvenilir besinleri tercih etmeli ve pişirirken geleneksel yöntemleri mutfağımızda kullanmalıyız.

Mikrodalga Fırın Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemekleri ısıtmada ya da pişirmede büyük kolaylık sağlayan mikrodalga fırın kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Mikrodalga fırının kapağının tam olarak kapandığından emin olun. Bu sayede ısı dalgasının dışarı kaçmasına engel olursunuz.
  • Ayrıca fırın içinde kullanacağınız kabı özenle seçin. Özellikle plastik kap kullanılmamalıdır. Bu konuda kullanma talimatını muhakkak okumalı, üretici firmanın önerilerini dikkate almalısınız.
  • Çocukların mikrodalga fırın kullanımı sınırlandırılmalı ya da tamamen kontrol altına alınmalıdır.
  • Bu tür fırınlar genellikle ısıtma amaçlıdır. Pişirme özelliği hazır gıdalar ya da kolayca pişen ürünler için geçerlidir. Genel kullanım için üretilmiş fırınlar gibi kullanılmamalıdır.

Mikrodalga Fırın Kanser Yapar Mı?

Mikrodalgada pişen yemeklerin besin değerlerinin azaldığı ve bu şekilde tüketildiğinde vücuda giren mineral ve vitaminlerin de değiştiği ya da bozulduğu görüşü vardır. Mikrodalga fırın hakkında kişileri endişe düşüren diğer görüş ise kullanılan malzemeye dikkat çekmektedir. Buna göre fırın içerisinde plastik kaplar asla kullanılmamalıdır. Aksi takdirde plastik kapların, yüksek ısı etkisiyle, içeriğindeki BPA bileşeni açığa çıkmaktadır. Plastiklerde yüksek ısı ile ortaya çıkan BPA maddesi de kansere yol açabilecek riskli bir maddedir. Bu sebeplerden dolayı mikrodalga fırın kanser yapar mı sorusu önemli bir sorudur. Bu tür risklerden uzak durmak adına dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur: Mikrodalga fırın zararları ile karşılaşmak, ürün talimatına uygun kullanılmıyor ise bu durum söz konusu olur.

Mikrodalga fırın yemekleri ısıtırken non-iyonize radyasyon dalgası kullanmaktadır. Mikrodalga radyasyon ise besinlerin içinde absorbe olarak ısı enerjisine dönüşür. Yani gıdalar için bir radyasyon etki haline dönüşmez. Ayrıca bu radyasyon ışınları diğer X-ray ya da röntgen ışınları kadar iyonize radyasyon olan kanser etkisi gibi zararlı içerik göstermez. 

Mikrodalga Fırın Faydaları

Mikrodalga fırının en yaygın bilinen yararı, enerji tasarrufu sağlamasıdır. Geleneksel yöntemlerle bir yiyeceği pişirmek veya ısıtmak uzun zaman alacak bir iştir. Enerji kaybının yanı sıra zaman kaybı da söz konusudur. Oysa yiyecekler mikrodalga fırında birkaç dakikada pişmektedir. Bu durum aynı zamanda mutfakta zaman kazanılmasını ve pratik olunmasını sağlamaktadır. Bu da mutfakta uzun zaman geçirenler için mikrodalga fırın faydaları arasında en dikkat çekici olandır. Mikrodalgada pişen yemekler diğer geleneksel pişirme yöntemleri kadar sağlıklıdır. Bununla beraber mikrodalga fırında pişen yemekler vitamin ve mineral değerlerini koruyabilmektedir.

Mikrodalga Temizliği

mikrodalga temizliği
mikrodalga temizliği

Hayatımıza hem pratiklik hem de hız katan mikrodalga fırınların temizliği nasıl yapılır? Çok kısa sürede ısıtıp yediğimiz yemeğin ardından uzun saatler fırın temizliğiyle mi uğraşırız? Bu tip sorularınız varsa mikrodalga temizliği hakkındaki araştırmamızı dikkate almanızı tavsiye ederiz. Tavsiyelerimiz doğrultusunda hareket ederseniz hem çabucak işinizi bitirmiş hem de fırınınıza zarar vermemiş olursunuz. Mikrodalga temizliği nasıl yapılır sorusunun cevapları şöyledir:

Yemeklerimizi hızla ısıtsa ya da pişirse de etraf yağ lekeleriyle dolabilir. Öncelikle bunu önlemek adına ısıtma ya da pişirme kabının ağzını uygun bir kapakla kapatabilirsiniz. Bu sayede temizlik için ayıracağınız zamanı minimuma indirirsiniz.

Yine de mikrodalga fırınınız kirlendiyse döner tabağı çıkarıp su altında yıkayabilirsiniz. Fırının içini temizlemek içinse nemli temiz bir bezle silmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde inatçı kirleri yok etmek için az sabunlu bir bezle ovalayıp nemli bezle silmeyi deneyin. Mikrodalga temizliği için yağ sökücü gibi kimyasalları asla kullanmayın. Ayrıca bulaşık süngerinin sert yüzeyiyle mikrodalga fırın temizliği yapmamanızı öneririz. Bu taraf ile temizlemek iç yüzeyi çizeceği için iyi bir fikir değildir.

Mikrodalga temizliği için en fazla önerilen yöntem, kullanım sonrası nemli bezle silmektir. Bu sayede lekeler kurumayacak, kolayca çıkacaktır. Kullandıktan sonra eğer fırınınız kirli ise nemli bezle silmek en pratik ve hızlı çözümdür.

Önceki İçerikMandalina Kaç Kalori? Mandalina Kilo Aldırır Mı?
Sonraki İçerikMontessori Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır? Amaçları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.