Mikro Ne Demek, Mikro Nedir

Mikro Ne Demek, Mikro Nedir
Mikro Ne Demek, Mikro Nedir

Mikro ne demek? Mikro kelimesi, küçük olan, alt seviyede ve küçük düzeyde anlamları ile açıklanabilir. Makro kelimesinin zıttı olarak da ele alınabilir. Bir kavramın bütünü oluşturan parçalarını ve küçüklüğünü açıklar. Büyük olan parça içerisinde yer alan küçük parçaların her birini ya da daha büyük bir parça elde etmek için gereken küçük parçalar ile de açıklamak gerekebilir.

Günümüzde fotoğrafçılıkta, bilgisayar programcılığında, sosyolojik kavramlarda ve ekonomide sıklıkla kullanılan bir kavramdır. Kullanım açısından oldukça zengin seçenekler sunar. Elle tutulabilen somut bir ürünün yanında, tamamen soyut konulardan bahseden analizler içerisinde de mikro kelimesine rastlamak mümkündür. Kullanım açısından makro kelimesine göre daha fazla anlama sahiptir.

Makro Ne Demek

Mikro Nedir

Bu sözcük, herhangi bir anlam için en küçük olanı anlatmak üzere kullanılan bir kavramdır. Farklı konularda da benzer kullanımlar için tercih edilebilir. Mikro nedir sorusu için öncelikle küçüklüğü nitelendirdiği yanıtı verilebilir. Küçüklüğü nitelendirdiği konular, somut ve soyut kavramlar şeklinde ele alınmaktadır. Dil bilgisi içerisinde incelendiği zaman ise, mecazi ya da kinayeli bir anlam içerdiği söylenebilir. Fakat bilimsel konular için çok daha fazla tercih edilen bir kelimedir. Sıklıkla ekonomi ve tıp içerisinde görülecektir.

Mikro Ne Demek

İlk olarak mikro ne demek sorusunun cevabına, kullanıldığı yere göre düşünmek gerekecektir. Anlamları ele alındığı zaman çok geniş bir yelpazede açıklamak mümkün olacaktır. Hem soyut hem de somut kavramlarda bu kelimeye rastlanabilir.

Mikro Kelimesi Nerelerde Kullanılır

Bu sözcük, farklı sektörler için farklı şekillerde kullanılabilecek bir kelimedir. Genellikle de karşıladığı anlamlar ile makronun tersini karşılar. Kullanıldığı yere göre bakarsak;

  • Ekonomi ve iktisatta, ekonominin içerisindeki işleyiş ile açıklanır. Arz ve talep, fiyatlarda olan değişimler ve enflasyon gibi kavramların içerisinde kullanılmaya uygundur. Ekonomi ile ilgilenen bireylerin sıklıkla kullandığı da fark edilecektir. Üniversitelerde ekonomi ve iktisata bağlı bölümler için mikro iktisat adını taşıyan bir ders verilmektedir. Özellikle bu ders içerisinde mikro ekonominin ne demek olduğu net bir şekilde anlaşılabilir. En basit haliyle bir evin masraflarında her bir işlem için ödenecek mikro tutarlar, toplamında makro değeri verir.
mikro ne demek
mikro ne demek
  • Fotoğrafçılıkta bu kavram, fotoğrafı çekilecek olan nesneler için uygun ölçeklerin ayarlanması ile tüm manzaranın alınmasıdır. Diğer bir anlamı ile, küçük nesnelerin büyük bir alanda çekilmesi olarak açıklanabilir. Mikro fotoğrafçılık adı da bu çekim için kullanılır. Mikro çekim özelliği her fotoğraf makinesi ile yapılabilir. Oysa makro fotoğrafçılık her fotoğraf makinesinde olmaz. Mikro fotoğrafçılıkta işin içerisine ölçek kullanımı da giriyor. Boyut olarak birkaç cm’lik insan figürlerinin uygun çekimi ile bir manzara yaratılması için mikro ayarda çekilmelidir. Yalnızca bazı fotoğraf makineleri, uzak çekimde diğerlerinden daha iyi olabilir.
  • Sosyoloji biliminde, analiz yaparken sıklıkla kullanılan anlamlar içerir. Mikro sosyoloji, makro sosyoloji kavramından zıt bir anlam taşır. Toplumları, devletleri ve cemaat gibi toplulukları oluşturan her bir birey ya da parça için bu kavram kullanılır. Aynı zamanda küçük topluluklar için de mikro toplum demek doğru olacaktır. Sosyal analizler için de bu kelime uygundur.
  • Bilgisayar programcılığında ise bu sözcük mikro tasarım üzerinden anlatılabilir. Tek bir komut ile yapılan birçok işlem olabilir. Küçük küçük ve ayrı şekilde de yapılabilecek her işlem mikro program ile yapılır. Makro programa göre daha uzun işlemler gerektirebilir. Özellikle tek bir işlemi yapmak için tek bir komut kullanılması gerektiğinde, genellikle bu komutlar mikro program ile kaydedilir.
  • Tıp biliminde bu sözcük oldukça sık şekilde kullanılır. Organizmalar, canlı parçasının en küçüğü ve organik olan tüm temel maddelerde mikro kavramı görülecektir.
  • Bilgisayar çeşidinde bu kavram, ana bilgisayar ve mikro bilgisayar olarak açıklanabilir. İlk olarak icat edilen, büyük ve mobil olarak kullanılması mümkün olmayan bilgisayarlar ana bilgisayar olarak geçmektedir. Günümüzde 2014 senesinden beri yaygın olarak kullanılan mikro bilgisayarlar ise, kişisel bilgisayar kullanımını sağlayan, katlanabilen ve taşınabilen aygıtları temsil eder.
  • Excel programında bu kavram, genel olarak bir komut içerisinde yer alan her bir komut ve programın adıdır. Bu kavramda da büyük komutu oluşturan en küçük komutlar için mikro demek doğru olacaktır.

Bu kelimenin kullanımında,  programlar yazmak, Excel’de bir kavramı anlatmaya çalışmak görüldüğü zaman bilgisayarcılıktan bahsedildiği anlaşılmalıdır. Arz ve talep gibi iktisadi konular için de mikro ekonomi akla gelecektir. Makro ekonomiyi oluşturan küçük ödemeler ya da küçük değerler demektir. Küçük nesneler ile yapılan büyük kompozisyon çekimleri, direkt olarak mikro fotoğrafçılığın alanına girer. Toplumu oluşturan her küçük parça ve birey üzerinden yapılan analizler ile, mikro sosyolojiden bahsedildiği anlaşılacaktır.

Farklı konular için kullanılabilen bu kavram, temelinde aynı değeri karşılar. Her bir konu için en küçük parçayı temsil eder. Bu parça yeri geldiğinde insan ya da mali değer olabilir. Aynı şekilde canlı içerisinde en küçük olarak yer alan mikroorganizmalar, bakteriler ve hücreler ile ilgili konularda, tıbbi mikro kelimesi akla gelecektir. Somut bir ürün olarak bilgisayar çeşidinde dahi mikro kavramına rastlanacaktır. Bir ürünün, durumun ya da kavramın düzeyini açıklamak için mikro dendiği zaman, en alttan ya da en küçükten bahsedildiği düşünülmelidir. Yani makro olarak en büyük parçanın hem zıddı hem de temelidir.

Önceki İçerikMakro Ne Demek, Makro Nedir
Sonraki İçerikMarifet Ne Demek, Marifet Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.