Metruk Ne Demek TDK Anlamı, Metruk Bina Ne Demek?

metruk ne demek tdk anlamı, metruk bina ne demek?
metruk ne demek tdk anlamı, metruk bina ne demek?

Dilimize Arapçadan girmiş olan metruk kelimesi bir sıfattır. Dolayısıyla birçok sözcük ile birlikte kullanılmakta, tamlamalar oluşturmaktadır. Kelime anlamı kullanılmayan, terk edilmiş olsa da birlikte kullanıldığı sözcüğe göre anlamı değişebilir. Dolayısıyla bu yazımızda en fazla merak edilen metruk ne demek TDK anlamı, metruk bina ne demek; sorularına yanıt hazırladık.

Zayi Ne Demek?

Bunların yanı sıra metruk hadis nedir, metruk arazi nedir gibi diğer sorularınıza da bu yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Metruk Ne Demek?

metruk ne demek?
metruk ne demek?

Arapça kökenli bir sözcük olan metruk ne demek TDK anlamı nedir diye baktığımızda Türk Dil Kurumunun sözlüğüne göre iki farklı anlam karşımıza çıkmaktadır.

  • Bu anlamlardan ilki “terk edilmiş olan”dır. Diğer bir ifade ile “bırakılmış olan”dır.
  • İkinci anlamı ise artık işlevini yitirmiş, kullanılmaz olmuş ya da kullanılmayandır.

Metruk Bina Ne Demek?

Yakın zamanda İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge ile metruk bina tanımı içine giren binaların yerleşim yeri sayılması yasaklandı. Bu genelge ile birlikte metruk bina ne demek sorusu da tekrar gündeme geldi. Eğer siz de bu soruya cevap arıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. İşte detaylar…

Metruk bina; yıkık, dökük artık kullanım dışı olan binalar için kullanılmaktadır. Bu tip binalar, artık kaderine terk edilmiş olup ikamet için uygun olmayan yerlerdir. İç İşleri Bakanlığının genelgesine göre de 2022 yılı itibari ile artık yerleşim yeri olarak gösterilemeyecektir.

Metruk Arazi Nedir?

Söz konusu metruk sözcüğü olunca kullanım alanının oldukça geniş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Metruk arazi nedir diye baktığımızda ise iki farklı anlama sahip olduğunu görmekteyiz. Bu anlamlar ise şöyledir:

  • Yerleşim yerlerinden uzak, herhangi bir şahsın mülkiyetinde olmayan, tarımsal faaliyetler için oldukça verimsiz ya da kullanışsız arazilerdir. Bu araziler aynı zamanda imar iznine tabi olmayan yerlerdir. Dolayısıyla herhangi bir bina ya da yapı inşaasına açık değildir.
  • Diğer bir anlam ise oldukça eski zamanlardan kalmadır. Osmanlı Devleti’nde herhangi bir kişinin özel mülkiyetinde olmayan araziler vardır. Bu araziler kimsenin özel mülkü olmamasına rağmen halkın kullanımına açık alanlardır. Kısacası mülkiyeti sultana ait olan ancak halkın serbestçe kullanımına izin olan arazilerdir.

Metruk Hadis Nedir?

Hadis; Hz. Peygamberin davranışlarını, sözlerini kısaca yaşamını sözlü veya yazılı ifade etmeye denir. Bu hadislerin bugüne aktarımı ise güvenilir kaynaklar ya da kişiler yoluyla olmaktadır. Fakat bazı hadisler vardır ki hem kendisi hem de nakledeni şüphelidir. İşte bu noktada aklımıza metruk hadis nedir sorusu gelmektedir.

Metruk hadis, yalancı olmakla suçlanan hadis aktarıcıların aktardıkları hadislere denir. Söz konusu hadiste yalancılığına delil olmasa da başka konuşmalarında yalancı olduğu kesinleşmiş kişilerin aktardığı hadislerdir.

Önceki İçerikHer Şey Nasıl Yazılır, Her Şeyin TDK’ye Göre Yazımı Nasıldır?
Sonraki İçerikMuhafazakar Ne Demek, Muhafazakar Otel Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.