Mesleki Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

mesleki tükenmişlik sendromu nedir, belirtileri nelerdir
mesleki tükenmişlik sendromu nedir, belirtileri nelerdir

Mesleki Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Yoksa siz de artık işe gitmek istemiyor musunuz? Yaptığınız işten tatmin olmuyor, artık verimli olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Evde tüm gün tavana bakmayı; iş yerinizdeki arkadaşlarınıza, patronunuza bakmaya tercih mi ediyorsunuz? İşe gitmektense evde hasta hasta yatarak kendinizi daha mı iyi hissediyorsunuz? İş yerinizde moral motivasyonunuz azalmış, hayata dair umutlarınız kalmamış, insanlarla etkileşiminiz hiç yok denecek kadar az, empati duygunuz zayıflamış, toplumla bağınız kopmuş ve işe gitmek sizin için sadece maddi bir kazanç elde etmek içinse evet, mesleki tükenmişlik sendromu içindesiniz.

Tıp dilinde açıklarsak mesleki tükenmişlik sendromu: “Kişinin mesleğinin özgün anlam ve amacından kopması, hizmet götürdüğü insanlarla (veya neyse) artık eskisi gibi ilgilen(e)miyor olması ya da aşırı stres ve doyumsuzluk içerisinde psikolojik olarak işinden uzaklaşması.” olarak tanımlanmaktadır.

Pekiyi mesleki tükenmişlik sendromu belirtileri nelerdir? Şimdi gelin, mesleki tükenmişlik sendromunu biraz daha yakından görelim.

Kelebek Etkisi Nedir?

Mesleki tükenmişlik sendromu kişilerde ne tür belirtiler gösterir? Her tür depresif durum mesleki tükenmişlik sendromu olarak adlandırılabilir mi? Örneğin, zaman zaman hepimiz işe gitmek istemeyiz ya da kendimizi çok halsiz hissettiğimiz anlar olur. Yaptığımız işten zevk almama ya da ortamdan hoşnutsuz olma gibi durumlar hemen hemen hepimizin başına gelebilir. Ancak bilmelisiniz ki tüm bunlar tek başına mesleki tükenmişlik sendromunu açıklamaya yetmiyor. Pekiyi mesleki tükenmişlik sendromu belirtileri nelerdir?

Mesleki Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

"<yoastmark

Mesleki tükenmişlik sendromu araştırmasında bulunan uzmanlar en çok şu bulgulara rastlamışlardır:

  • Tükenmişlik sendromunun en önemli belirtilerinden biri kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesidir. Bu yorgunluk fiziksel olabildiği gibi zihinsel ve duygusal da olabilir.
  • Tükenmişlik sendromu yaşayan bireyler kendini sürekli kötü hissetme, huzursuz olma gibi duygular içerisindedir.
  • Mesleki tükenmişlik sendromu yaşayan bireyler yaptıkları işin artık kimse için bir anlamı olmadığına inanırlar. Kötümserlikleri günlük hayatının her alanında görülmeye başlar. Hayal kırıklığı ve hüsran duygusu yaşadıkları her olayda karşılarına çıkar.
  • Mesleki tükenmişlik sendromunun en önemli belirtilerinden biri de motivasyon düşüklüğüdür. İş yerinizde yaptığınız hiçbir şey sizi heyecanlandırmıyor ve mutlu etmiyor ise mesleki tükenmişlik sendromu içinde olabilirsiniz.
  • Mesleki tükenmişlik sendromunun unutkanlık, dalgınlık, dikkat problemi gibi belirtileri olabileceği gibi çok sevdiğiniz bir işi yapmakta artık isteksiz olmanız da bir başka belirtisi olabilir.
  • Tükenmişlik sendromunun bir başka belirtisi de olaylar karşısında kolay tepki verilmesidir. Bu tepkiler de öfke problemlerine yol açmaktadır.
  • Mesleki tükenmişlik sendromunun en önemli belirtilerinden biri de sosyal ilişkilerinizde problemler yaşamaya başlamanızdır. Örneğin; iş yerinizdeki arkadaşlarınızla problemler yaşamaya başlamanız, onlarla olan iletişiminizi en aza indirmeniz sizin de mesleki tükenmişlik sendromu içinde olabileceğinizin belirtisi olabilir.
  • Mesleki tükenmişlik sendromu bedensel belirtiler de gösterir: uyku problemleri, solunum güçlüğü, kalp çarpıntısı, sırt ve bacaklarda sürekli ağrı… Bunun yanında en çok görülen belirtilerden biri de baş ağrıları ve sürekli tekrar eden migren ağrılarıdır.
  • Bütün bunların yanında mesleki tükenmişlik sendromunda kötü alışkanlıklara başlanabilir ya da bu alışkanlıklarda artış olur. Örneğin; alkol, sigara, dengesiz beslenmek gibi…

Mesleki Tükenmişlik Sendromu En Çok Hangi Mesleklerde Görülür?

Mesleki tükenmişlik sendromunun tüm çalışan kesimlerde görülebileceğini öncelikle vurgulamak gerekir. Ancak yapılan araştırmalar tükenmişlik sendromunun daha çok insanlarla iç içe yapılan mesleklerde görüldüğü ortaya çıkmıştır. Örneğin; öğretmenler, doktorlar, hemşireler, polisler, sosyal hizmet uzmanları tükenmişlik sendromunun en çok görüldüğü meslekler arasındadır. Bu meslek gruplarındakiler yukarıdaki belirtilerle karşılaştığında tükenmişlik sendromu içinde olabileceklerini göz ardı etmemelidirler.

Mesleki Tükenmişlik Sendromu İçin Tavsiyeler

Mesleki tükenmişlik sendromu yaşıyor ve ne yapabileceğinizi bilmiyor musunuz? İlk önce kısa bir süreliğine de olsa iş yerinizden uzaklaşmaya bakın. İzin alın ve bir süre dinlenin. Bu süreçte müzik dinleyin, sinemaya gidin, yürüyüşler yapın. Zihninizi meşgul edecek hobiler edinin. Düzenli uyku almaya, sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Bu süreçte sağlığınızı korumaya özellikle dikkat edin. Süreci atlatamadığınızı düşünüyorsanız kesinlikle uzman birinden yardım alın. Eğer psikolojik tedavinin de etki etmediğini düşünüyorsanız yine bir uzman yardımıyla farmakolojik tedavi yöntemlerini de deneyin. Farmakolojik tedavi, bildiğiniz gibi ilaç tedavisi anlamına geliyor.

Ancak tüm bunlara rağmen tükenmişlik sendromunu atlatamadıysanız ve kendinizi hala mutsuz hissediyorsanız unutmayın, hiçbir şey sizin sağlığınızdan önemli değil. İmkânınız varsa başka bir iş yapmaya çalışın. Evet, biliyoruz kolay değil ve yaşadığımız çağda kazandığımız para da önemli. Ancak sağlığımızı yitirdiğimiz bir ortamda kazanılan paranın kıymetinin olmadığını unutmayın. Bunu bir kaçış olarak düşünmeyin ancak belki de artık kendinize yeni yollar açmanın vakti gelmiştir. Bazen o çok bildiğimiz, mutsuz da olsak kendimizi güvende hissettiğimiz yoldan çıkmak gerekebilir. Belki de içinizden “ O kadar da kolay değil !” diye sitem ediyorsunuz. Ancak içinizdeki potansiyele inanın, kendinize güvenin. Başarabileceğiniz duygusuyla çıktığınız bu yolda eminiz ki çok daha mutlu olacaksınız.

Mutluluk, hayatta satın alamayacağınız bir şey ve ona ulaşmaktan sizi hiçbir şey alıkoymamalı. Ünlü düşünür Montesquieu’nun da dediği gibi: “Belki de mutluluk varacağımız bir istasyon değil, bir yolculuk biçimidir.” ya da Webster’in de çok doğru ifade ettiği gibi: “Mutluluk, karşımıza çıkmasını beklemekle değil, karşısına çıkmayı bilmekle elde edilir.

Önceki İçerikAğızdaki ve Eldeki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?
Sonraki İçerikFırında Soslu Tavuk Kanadı Tarifi, Nasıl Yapılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.