Mercimek Kaç Kalori? Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

mercimek kaç kalori mercimeğin faydaları nelerdir
mercimek kaç kalori mercimeğin faydaları nelerdir

Mercimek Kalorisi

Sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti olan bir besindir mercimek. Çorbasından tutun da salatasına, köftesine, yemeğine, böreğine kadar birçok şekilde sofralarda yer bulur. Sağlığımız için birçok faydası yanında, formuna dikkat edenlerin de diyet programında sıklıkla yer alır. Bu yazımızda mercimek kaç kalori, mercimeğin faydaları nelerdir, mercimek çorbası diyeti nasıl yapılır gibi birçok soruya cevap hazırladık.

Şimdi dilerseniz mercimek kaç kalorisine geçmeden önce mercimeğin faydaları nelerdir sorusuyla başlayıp mercimek kalorisi ile ilgili tüm merak ettiklerinizi cevaplayalım.

Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

 • Mercimek içeriğinde potasyum, magnezyum, protein, demir, kalsiyum, C vitamini, A vitamini ve B12 vitamini bol miktarda vardır.
 • Ayrıca mercimek yüksek lif içermesi sebebiyle özellikle diyet listelerinde sıkça yer alır. Mercimek uzun süre tok kalmayı sağladığı için kilo vermenize yardımcı olur.
 • Mercimek tam bir anti oksidan deposudur. Bu nedenle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlılık belirtilerini azaltır.
 • İçerdiği değerli vitamin ve mineraller sayesinde cilt sağlığına iyi gelir. Akne, cilt yarası gibi cilt problemlerinin etkilerini en aza indirir.

Siyez Unu Faydaları Nelerdir?

 •  İster sarı ister yeşil mercimek olsun sindirim sistemine çok iyi gelir. Bu nedenle mercimek yemek hazımsızlığı yok eder ve bağırsak sorunlarını yok eder.
 • Protein ve mineral bakımından zengin olduğu için başta diş sağlığı olmak üzere kemik ve eklem sağlığına da çok iyi gelir.
 • Gebe kadınların düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilir.
 • Ayrıca mercimek kan akışını ve tansiyonu düzenlerken kolesterolü düşürür ve kalp – damar sağlığına iyi gelir.

Mercimek Kaç Kalori?

mercimek kaç kalori
mercimek kaç kalori

Kırmızı, yeşil, sarı, kahverengi gibi birçok çeşidi olan mercimek baklagiller ailesindendir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişir. Peki, kültürümüzün bir parçası haline gelen hatta deyimlere konu olan mercimek kaç kaloridir?

100 gr çiğ mercimek 353 kaloridir. Ayrıca mercimek besleyici bir bitkidir. 100 gr çiğ mercimeğin içeriğinde 1.06 gr yağ, 25.8 gr protein ve 60.08 gr karbonhidrat bulunmaktadır. 100 gr mercimeğin size sağlayacağı enerji 1473 kJ’dir.

Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

mercimek çorbası kaç kalori
mercimek çorbası kaç kalori

Yaz kış fark etmeden ülkemizin en sevilen çorbalarından biridir. Bu sevilen, sofralarımızdan eksik olamayan Mercimek çorbası kaç kalori diye soracak olursanız cevabı şöyledir.

248 gr ağırlığındaki 1 porsiyon mercimek çorbası yaklaşık 186 kaloridir. 248 gr mercimek çorbası içeriğinde 4.59 gr yağ, 10.42 gr protein ve 26.61 gr karbonhidrat bulunur.

1 Kase Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Hava soğumaya başlayıp canımız içimizi ısıtacak bir çorba çektiğinde, aklımıza ilk gelen mercimek çorbasıdır. Öyleyse canımız mercimek çorbası çeker de 1 kase mercimek çorbası kaç kalori diye sorulmaz mı?

Bu soruyu soranlar için hemen belirtelim ki 1 kase  mercimek çorbası yaklaşık 186 kaloridir. 248 gr mercimek çorbası içeriğinde 4.59 gr yağ, 10.42 gr protein ve 26.61 gr karbonhidrat vardır.

Yeşil Mercimek Kaç Kalori?

yeşil mercimek kaç kalori
yeşil mercimek kaç kalori

Kırmızı, yeşil, sarı ve kahverengi olmak üzere birçok çeşidi olduğundan bahsetmiştik. Ancak aynı familya içinde yer alsalar da kalori değerleri, pişirme şeklini de dikkate alırsak, farklılık gösterir. Yeşil mercimek kaç kalori sorusuna yanıtımız ise şöyledir:

1 su bardağı yeşil mercimek 200 gramdır. Bununla beraber yaklaşık 100 gr ağırlığında yeşil mercimeğin ortalama 336 kalori olduğu görülmektedir. 100 gr yeşil mercimeğin içeriğinde 1.3 gr yağ, 23.7 gr protein, 57.4 gr karbonhidrat vardır.

Yeşil Mercimek Salatası Kaç Kalori?

yeşil mercimek salatası kaç kalori
yeşil mercimek salatası kaç kalori

Son dönemde birçok şeyin olduğu gibi yeşil mercimeğin de salatası beğeni topluyor. Günün her öğününde rahatça tüketebileceğiniz bu lezzetin kalorisi büyük merak konusu. Yeşil mercimek salatası kaç kalori sorusunu şöyle yanıtlayalım:

100 gr yeşil mercimek salatası yaklaşık108 kaloridir. 100 gr yeşil mercimek salatası içeriğinde 4.54 gr yağ, 5.43 gr protein ve 12.63 gr karbonhidrat içerir.

1 kase yeşil mercimek salatası kaç kalori sorusunun yanıtı ise yaklaşık 238 kaloridir. 1 kase yeşil mercimek salatası içeriğinde 10 gr yağ, 11.76 gr protein ve 27.8 gr karbonhidrat vardır.

Yeşil Mercimek Yemeği Kaç Kalori?

mercimek yemeği kaç kalori
mercimek yemeği kaç kalori

Mercimeği özellikle kış aylarında sıklıkla tüketiriz. Yüksek kalorisi sayesinde kişiye hem yüksek enerji sağlar hem de uzun süre tok tutar. Dolayısıyla mercimek yemeği kalorisi de oldukça merak ettiğimiz sorulardan biridir. Yeşil mercimek yemeği kaç kalori diye hesaplandığında 1 kase yeşil mercimek yemeğinin yaklaşık 367 kalori olduğunu görmekteyiz.

1 kase yeşil mercimek yemeği içeriğinde 31.32 gr yağ, 12.05 gr protein ve 36.71 gr karbonhidrat vardır.

Hesabını porsiyon olarak yapanları da unutmadık 1 porsiyon yeşil mercimek yemeği kaç kalori sorusuna da yanıt hazırladık:

1 porsiyon (130 gr) yeşil mercimek yemeğinin ise yaklaşık 217 kaloriye denk olduğu görülmektedir. 130 gr yeşil mercimek yemeği içeriğinde 13.48 gr yağ, 7.14 gr protein ve 18.51 gr karbonhidrat vardır.

Haşlanmış Yeşil Mercimek Kaç Kalori?

haşlanmış yeşil mercimek kaç kalori
haşlanmış yeşil mercimek kaç kalori

Suda ya da buharda haşlanmış yeşil mercimek kaç kalori sorusunun cevabı ise şöyledir:

1 kase haşlanmış yeşil mercimek yaklaşık 323 kaloriye sahiptir. 1 kase haşlanmış yeşil mercimek 13.25 gr yağ, 16.45 gr protein ve 36.71 gr karbonhidrat içerir.

Sarı Mercimek Kaç Kalori?

sarı mercimek kaç kalori
sarı mercimek kaç kalori

Ülkemizde yeşil ya da kırmızı mercimeğe kıyasla çok sık tercih edilen bir mercimek türü değildir. Ancak hem kalorisi hem de besin değerleri çok yüksek bir mercimektir. Sarı mercimek kaç kalori sorusuna gelince:

1 su bardağı sarı mercimek (200 gr) 700 kaloridir. 1 su bardağı sarı mercimeğin içeriğinde 2.12 gr yağ, 120.16 gr karbonhidrat ve 51.6 gr protein vardır.

Kırmızı Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Sofralarımızın en aranan lezzetidir herhalde kırmızı mercimek çorbası. Dolayısıyla da kırmızı mercimek çorbası kaç kalori en çok merak edilen sorulardan biridir.

100 gr kırmızı mercimek çorbasının kalorisi yaklaşık 72’dir. 100 gr kırmızı mercimek çorbası içeriğinde 1.85 gr yağ, 4.2 gr protein ve 10.73 gr karbonhidrat vardır.

Mercimek Köftesi Kaç Kalori?

Çiğ köftenin en popüler lezzetlerinden biri olduğu ülkede mercimek köftesi sevilmez mi? Özellikle altın günlerin olmazsa olmazı değil midir? Ama siz yine de limon eşliğinde lezzetine doyum olmayan bu köftenin diyetinizi bozmasına izin vermeyin. Mercimek köftesi kaç kalori, öğrenin, porsiyonunuzu ona göre seçin.

100 gr mercimek köftesi yaklaşık 233 kaloridir. 100 gr mercimek köftesi içeriğinde 8.03 gr yağ, 9.18 gr protein ve 33. 16 gr karbonhidrat vardır.

1 adet küçük boy mercimek köftesi: 35 kaloridir.

Orta boy mercimek köftesi: 70 kaloridir.

Büyük boy1 adet mercimek köftesi ise 105 kaloridir.

1 kase mercimek köftesi: 327 kalori

1 porsiyon (120 gr) mercimek köftesi: 280 kaloridir.

Mercimek Ekmeği Kaç Kalori?

mercimek ekmeği kaç kalori
mercimek ekmeği kaç kalori

Tam buğday ekmeği, siyez ekmeği,  light ekmek derken son dönemlerde mercimek ekmeği de büyük ilgi toplamaya başladı. Bu sebeple sizler için araştırdık, mercimek ekmeği kaç kalori sorusuna yanıt hazırladık.

Mercimek ekmeği kaç kalori sorusu incelendiğinde, 100 gr mercimek ekmeğinin yaklaşık 150 kaloriye sahip olduğunu görürsünüz. 100 gr mercimek ekmeği içeriğinde 7.44 gr yağ, 7.49 gr protein ve 13.59 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

1 dilim mercimek ekmeği ise yaklaşık 110 kaloridir. 1 dilim mercimek ekmeği içeriğinde 5.58 gr yağ, 5.62 gr protein ve 10.19 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Mercimek Kilo Aldırır Mı?

Yüksek kalorisi ve besleyiciliğiyle oldukça önemli bir besindir. Faydaları saymakla bitmeyen mercimek, içeriğindeki vitamin ve minerallerle özellikle dikkat çekiyor. Öyle ki vegan ya da vejeteryan beslenen insanların en önemli protein kaynağıdır. Bununla beraber birçok lezzetli yemeği yapılan mercimek, formuna dikkat edenler için de ilgi odağıdır. Peki, mercimek yiyerek kilo verebilir misiniz? Mercimek kilo aldırır mı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı…

Mercimek vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir besindir. Ayrıca diyet programlarında da sıkça yer alır. Bunun sebebi mercimeğin lifli bir bitki olmasıdır. Lifli gıdaların en temel özelliği ise uzun süre tokluk hissi vermeleridir. Dolayısıyla mercimek yiyerek hem sağlıklı besin tüketir hem de kilo verme sürecini hızlandırırsınız. Son dönemlerin en popüler diyetlerinden biri olan mercimek çorbası diyeti size tavsiyemizdir.

Mercimek Çorbası Diyeti

mercimek çorbası diyeti
mercimek çorbası diyeti

Hem damak tadınıza göre beslenip hem de diyet yapabilirsiniz. Mercimek çok faydalı, besleyici olmasının yanı sıra lif oranı yüksek bir besindir. Bu sayede uzun süre yokluk hissi sağlar. Böylelikle mercimek çorbası diyeti yaparak hem kaliteli bir besin tüketir hem de sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecinizi desteklemiş olursunuz.

Son dönemde ünlü diyetisyenlerin bile diyet programlarına dahil ettiği mercimek çorbası diyeti nasıl olur, araştırdık. Mercimek çorbası diyeti nasıl yapılır merak diyorsanız işte cevabı:

 • Her sabah uyanınca hemen aç karnına bir bardak su için.
 • Günün ilk öğünü olan kahvaltı önemlidir. Dolayısıyla özene bezene yaptığınız mercimek çorbanızdan dilediğiniz kadar içebilirsiniz.
 • Ara öğün olarak bir bardak bitki çayı için ve yanında birkaç badem tüketin.
 • Günün ikinci ana öğününde yine bir kase mercimek çorbası için.
 • İkinci ara öğünde 2-3 dilim salatalık tüketin ve yanında bitki çayı için.
 • Üçüncü ana öğün olan akşam yemeğinde yine bir kase mercimek çorbası için.
 • Akşam yemeğinden sonraki son ara öğünde bir kase yoğurt yiyerek günü sonlandırın.

Mercimek Çorbası Tarifi

Yaz kış dememeden her mevsim tüketebileceğiniz, diyetiyle zayıflayabileceğiniz bir çorbaya ne dersiniz?  Yanında bir de limonu oldu mu tadına doyum olmaz. Mercimek çorbası tarifi deyince yapabileceğiniz birçok tarif var. Ancak bir esnaf lokantasında içtiğimiz çorbanın tadını bulmak çok zor. İşte bu otantik lezzeti arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Sizler için mercimek çorbası nasıl yapılır sorusuna en lezzetli tarifi hazırladık.  Tarihi lokantaların meşhur mercimek çorbası tarifi şöyledir:

Malzemeler:

 • 4 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ
 • 1 Adet Soğan
 • 1 Diş Sarımsak
 • 2 Yemek Kaşığı Un
 • 1,5 Su Bardağı Sarı Mercimek
 • 1,5 Litre Su
 • Bir Tatlı Kaşığı Tuz
 • 1 Yemek Kaşığı Tereyağı
 • Kırmızı Toz Biber (1 Çay Kaşığı)

Sarı Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

 • Uygun ebatlardaki bir tencere içine 4 yemek kaşığı sıvı yağ koyup ocağı yakın.
 • O sırada orta boy bir soğanı küp küp doğrayıp kızgın yağ içine dökün.
 • Soğan bir süre kavrulduktan sonra büyük diş 1 adet sarımsağı ince ince doğrayın. Sonra da kavrulan soğana ekleyin.
 • Soğan ve sarımsak bir süre daha kavrulduktan sonra tencereye 2 yemek kaşığı un ekleyin. Bu aşamada özellikle un kokusu çıkana kadar kavurmaya devam edin.
 • Kavrulma işlemi bitikten sonra 1,5 su bardağı sarı mercimeği güzelce yıkayıp tencereye ekleyin.
 • Üzerine yaklaşık 1 litre kaynamış su ekleyip haşlanana kadar kaynamaya bırakın.
 • Sarımercimek haşlanırken küçük bir tavaya 1 yemek kaşığı tere yağı koyun ve eritin.
 • Tereyağı eriyince tavanın içine 1 çay kaşığı kırmızı toz biber ekleyip yakın.
 • Bu sırada sarı mercimek haşlandıysa içine bir yemek kaşığı tuz ilave edip karıştırın.
 • Daha sonra rondo yardımıyla kırmızı mercimekleri iyice ezin. (Bu aşama da rondonuz yoksa sarı mercimeği ince bir süzgeçten ezerek geçirebilirsiniz.)
 • Ezme işleminden sonra çorbanın kıvamını açmak için tercihinize göre 1-1,5 bardak kaynamış su ekleyin.
 • Kısa bir süre daha çorbayı kaynatın ve servis edin.
 • Servis ederken çorbanızın üzerine bir kaşık sos dökmeyi unutmayın.

Afiyet olsun : )

Önceki İçerikMontessori Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır? Amaçları Nelerdir?
Sonraki İçerikAyva Kaç Kalori, Ayva Kilo Aldırır Mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.