Mehmet Akif Ersoy Kimdir, İstiklal Marşını Nerede Yazdı

Mehmet Akif Ersoy Kimdir, İstiklal Marşını Nerede Yazdı
Mehmet Akif Ersoy Kimdir, İstiklal Marşını Nerede Yazdı

1873 yılının aralık ayında dünyaya gelen Mehmet, Akif İstanbul Fatih’te doğmuştur. Babası tarafından Akif’e verilen ilk isim Ragıyf’dır. Telaffuzu oldukça zor olan bu isim çevresinde yaşayanlar tarafından oldukça zor söylenmekteydi. Bu yüzden isminin Akif olarak anlaşılması ve zaman içerisinde Ragıyf ismi kullanılmamıştır. Mehmet Akif babasının verdiği ismi uzun süre kullanmıştır. Babasının vefat ettiği zamana kadar bu ismi kullanmıştır. Daha sonra da Akif ismini kullanmıştır. Mehmet Akif Ersoy kimdir sorusu ile ilgili ayrıntıları ve ailesi hakkında bilgileri aktaracağız. Makalemizde yaşamından kesitler ve çocukluğuna dair birçok ayrıntı yer almaktadır.

Halide Edip Adıvar Kimdir?

Mehmet Akif Ersoy Kimdir

Fatih Medresesi müderrislerinden birisi olan Mehmet Tahir Efendi 1826 yılında doğmuş ve 1888 yılında vefat etmiştir. Annesi Emine Şerife Hanım 1836 yılında dünyaya gelmiş ve 1926 yılında vefat etmiştir. Babası Tahir Efendi Emine Hanım’ın ikinci kocası olup, vefat eden kocasından kalma evde yaşamlarını sürdürmüşlerdir. 45 yaşında Emine Hanım ile evlenen Tahir Efendi’nin Mehmet Akif’in doğumundan iki yıl sonra da bir kız evlatları olmuştur. Temizliğe çok önem veren Tahir Efendi Âlim ve Nakşibendi tarikatına mensup olan dindar bir kişidir. Temizlik konusunda çok hassas olmasından dolayı da kendisine temiz Tahir Efendi lakabı verilmiştir. Annesi de aynı şekilde temizlik konusunda çok titiz ve dindar bir hanımefendi idi.

Siyasal Bilgiler Fakültesinde eğitimi sürdürürken babasını kaybetti. Babasını kaybettikten sonra Halkalıda bulunan Veterinerlik Fakültesine kaydını yaptırdı. Parasız yatılı okulunu kaydını yaptıran Akif okulu birincilikle bitirmiştir. 1893 yılında Ziraat Bakanlığı Veterinerlik işlerinde görevine başladı. Veterinerlik işleri Müdür Yardımcı olarak 1913 yılına kadar görev yaptı. 1913 yılında istifa ederek görevi bıraktı. 25 yaşına geldiğinde veznedar olan Mehmet Emin Bey’in kızı İsmet Hanımla evlendi. Yine aynı yılda Maarif Dergisinde şiirler yazdı. Resmi Gazetede de şiirler yazarken Fransızca, Arapça ve Farsçadan yaptığı çevirilerde yayınlandı. Baytarlık okumasına rağmen şiir merakı hiç bitmeyen Mehmet Akif 1906 yılında öğretmenliğe başladı. Resmi yazışma usulü derslerine giren Akif 1908 yılında Edebiyat Fakültesinde Osmanlı Edebiyatı dersi verdi. Başarılı bir geçmişe sahip olması öğrencileri tarafından da sevilen bir kimliğe sahip olması onu birçok konuda başarıya ulaştırdı. Kısa zamanda kendini geliştirerek büyük başarılara imza atmayı başaran milli şair birçok alanda adından söz ettirmeyi bilmiştir.

Hasan Tahsin Kimdir?

Mehmet Akif Ersoy Hayatı

Fatih’te bulunan Emir Buhara isimli mahalle mektebinde eğitime başladı. 2 yıla yakın süre burada eğitim aldıktan sonra ilkokula gitti. İlkokula gittiği sene babasından Arapça eğitimi almaya başlamıştır. Tahir Efendi Mühürdar Emin Paşa ailesinin hususi muallimi olarak görev yapıyordu. Emin Paşa’nın oğullarına eğitim vermekte ve onlarla hususi olarak ilgilenmekteydi. Yaz aylarında Yakacık’taki köşkte, kışın ise Emin Paşa’nın Bakırcılarda bulunan konağında ders veriyordu. Yaz aylarında köşke giden Tahir Efendi odanın bir tanesinde ikame ediyordu. Hem Türkçe hem de Farsça dersleri vermekteydi. Akif’te bu derslere iştirak ediyor aynı zamanda onlarla arkadaşlık ediyordu.

Bunun dışında babasından Arapça dersi almaya da devam ediyordu. Mehmet Akif Ersoy hayatı içerisinde eğitim her zaman öncelikleri arasında yer almıştır. Eğitim konusunda bu denli geniş alanlara sahip olmasında aldığı eğitimin birebir olması büyük etki oluşturmaktadır. Farklı dilleri de öğrenmesi her zaman ona katkı sağlamıştır. 1882 yılında rüştiyeye başlamıştır. Ortaokul eğitimi aldığı dönemlerde şiir ile tanışmıştır.

Şiir merakı ilk olarak rüştiye yıllarında başlamış ve sürekli olarak şiir kitabı okumuştur. Okuduğu ilk şiir “Leyla ve Mecnun” olduğunu belirten Mehmet Akif ilk çalışmalarını da yine bu yıllarda yapmıştır. Sürekli olarak birlikte ders çalıştığı arkadaşı Mahmut Kemal ile manzuma yazmıştır. Rüştiye mektebini 1885 yılında bitirdikten sonra meslek seçimi konusunda babası Mehmet Akif’i serbest bırakmıştır. Bu noktada Mülkiye Mektebi’ne gitmeye karar veren Akif öncelikli olarak hazırlık eğitimi almıştır. Eğitim hayatını 1889 yılına kadar sürdürmüştür. Edebiyat öğretmeni olan Muallim Naci Bey’den edebiyat konusunda eğitim almış ve kendini bu alanda geliştirmeye başlamıştır. Mehmet Akif Ersoy 27 Aralık 1936 yılında hayatını kaybetmiştir.

İstiklal Marşı’nın Hikayesi

Anadolu her taraftan sarılmış ve her yerde milli mücadele başlamıştı. Ülkenin bu süreçten geçmesinde milli ruhu yükseltmek için milli bir marşa ihtiyaç olduğu düşüncesi ortaya çıkmıştır. Genelkurmay Başkanı olan Albay İsmet (İnönü) tarafından bu marş ile ilgili düşünce ön plana çıkarılmıştır. Bu durum karşısında dönemin Milli Eğitim Bakanı ulusal marş için ödüllü yarışma düzenlenmesine karar verdi. Yarışma tüm yurtta duyuruldu ve 724 şiir yarışmaya katıldı. 724 şiir içerisinden 6 tanesi değerlendirme komisyonu tarafından uygun olduğu düşüncesi ile ayrıldı. Geri kalan şiirler ise elendi. Tekrar yapılan değerlendirmelerde ise ayrılan 6 şiirinde ulusal marş olma niteliğini taşımadığı kanısına varılmıştır. Ulusal marş konusunda bir türlü sonuca varılamaması farklı arayışlar içerisine girilmesine neden olmuştur.

Mehmet Akif Ersoy kimdir
Mehmet Akif Ersoy kimdir

Dönemim Milli Eğitim Bakanı görevini sürdüren Hamdullah Suphi Tanrıöver, ulusal marşın Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmasını istiyordu. Ulusal marş konusunda yarışma düzenlenmesi ve para ödülü olması Mehmet Akif Ersoy’u rahatsız etmekteydi. Bundan dolayı da yarışmaya katılmama kararı almıştı. Yapılan yarışma sonucunda ulusal marş olabilecek bir şiir bulunmamasından dolayı dostları aracılığı ile Mehmet Akif ikna edilmeye çalışılmıştır. Para ödülünün kaldırıldığına dair güvence verilmesi üzerine Mehmet Akif marşı yazmayı kabul etmiştir. Ayrılan 6 şiir ile yapılan değerlendirmeler neticesinde Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu şiir 1. olmuştur. 1 Mart 1921 tarihinde Hamdullah Suphi Tanrıöver meclis kürsüsünde şiir okudu. Şiiri okuduktan sonra son kararın meclise ait olduğunu söyledi. 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tekrardan toplandı. İstiklal Marşı kabul edilmiş ve ulusu temsil eden marş niteliği kazanmıştır.

Kısa zamanda herkes tarafından kabul gören ve beğenilen İstiklal Marşı büyük bir gururla söylenmeye başlamıştır. Büyük bir gurur kaynağı olan İstiklal Marşı törenlerde ve ulusal bayramlarda söylenmektedir. Temsil etme noktasında çok büyük bir öneme sahip olan marş halen saygı duyalar söylenen ve ulusal değerleri en iyi şekilde yansıtma özelliğe sahiptir. Değer yargılarını da açık bir şekilde göstermesi de ne denli değerli olduğunu göstermektedir.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını Nerede Yazdı

12 Mart 1921 tarihinde meclis tarafından Milli Marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı yazım yeri açısından da oldukça önemli etkileri sunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını nerede yazdı? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmekle birlikte şiir ile ilgili ayrıntılarda merak edilen konular arasındadır. 1. TBMM Burdur milletvekili olan Mehmet Akif Ersoy o dönemde Tacettin Dergâhında yaşamaktaydı. Altındağ ilçesinde bulunan dergahın yeri ve konumu itibari ile de oldukça özel bir yapısı bulunmaktaydı. Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsünde yer alan dergah meclisin 1949 yılında vermiş olduğu kararla müzeye çevrilmiştir. İsmi değiştirilen dergah o tarihten sonra Mehmet Akif Müze Evi ismini aldı. Restore edilen ev 1982 yılında ziyarete açılmıştır. Mehmet Akif Ersoy’a ait olan gözlük, teşbih, yüzük kalıbı, cep saati ve tüfek yer almaktadır. 2003 yılında Mehmet Akif Ersoy büstü ve İstiklal Marşının ilk iki kıtasının bulunduğu yazı evin karşısına yapılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here