Megalomani Nedir, Megaloman Ne Demek

Megalomani Nedir, Megaloman Ne Demek
Megalomani Nedir, Megaloman Ne Demek

Megalomani Nedir

Birçoğumuz sıklıkla megaloman kelimesini duyarız. Hatta farkında olmadan megaloman insanlarla bitlikte iş yerinde, okulda, arkadaş çevremizde yaşamak zorunda kalırız. Megalomanisi olan insanlarla sıklıkla karşılaşsak da aslında onların bu sorunun ne olduğunu pek de bilmeyiz. Onları kibirli, kendini beğenmiş olarak tanımlarız. Bu yüzden bu tarz insanlar ile anlaşmamız oldukça zordur. Peki megalomani nedir, megaloman insan kime denir? Size kısaca açıklamaya çalışalım. Ama öncesinde megaloman ne demek bunu açıklayalım.

Narsist kime denir?

Megaloman Ne Demek

Megaloman, kişinin üstün yeteneklere sahip olduğunu düşünerek, kendini diğer insanlardan farklı görmesidir. Bu yönden kişi kendini diğer insanlardan üstün görerek ayrıcalıklı bir birey olduğunu düşünmektedir. Bu şekilde düşüncelere sahip olan kişilere ise megalomani hastası denilmektedir.

Megalomani hastalığı ise; kişinin içinde bulunduğu ruh hali ile kendisini diğer insanlardan üstün görerek, kendisini beğenmesi ve sürekli olarak kendini övmeye çalışmasıdır. Bu tür insanlarla hepimiz karşılaşıyoruz. Ama bu şekilde davranan herkesin megalomani olduğunu söylemek doğru değildir.

Ayrıca megalomani aslında bir rahatsızlık değildir. Ama kişi kendisinde gördüğü bu üstün yetenekler nedeniyle bir ruh hali içerisine bürünür ve bu şekilde hayatını sürdürmeye çalışır. Bu nedenle de daha çok psikoloji dalında bu kişiler hakkında araştırmalar yapılarak, kişiler tedavi edilmeye çalışılır.

Egoist kime denir?

Megaloman Kime Nedir

Megalomani ve megaloman kelimesi aslında biraz kafamızı karıştırıyor. Megaloman kime denir bunu anlamak için bu rahatsızlığı olan insanların özelliklerinin bilinmesi gerekir.

Megaloman kime denir sorusunu verilebilecek en net yanıt ise kişinin kendini diğer insanlardan üstün görmesi olarak açıklayabiliriz. Kişi üstün yetenekleri olduğu için sürekli ön planda olmak ve en üst noktada olmak ister. Kendini toplumdan soyutlayarak her zaman daha başarılı olmaya çalışır. Başarılı olur da ama her zaman yalnız bir bireydir. Etrafında kendinden başarılı bir birey olduğu zaman ise aşağılık kompleksine kapılarak o kişi hakkında kötü düşünceler oluşturmaya başlar. Kendinden üstün kişiyi aşağılamak, onu küçük düşürmek için onun kusurlarını bulmaya çalışacaktır. Ya da o kişiden uzaklaşıp onunla bir araya gelmemek için çaba gösterecektir.

Bu tipteki insanların kendilerini üstün görmeleri, kendilerinden daha üstün olan insanlar ile aynı ortamlarda bulunmak istememeleri nedeniyle sosyal ilişkileri pek gelişmemiştir. Bu kişiler dışlandıkları zaman ise kendilerinde bir kusur aramak yerine karşılarındaki insanlarda kusur arayarak onların kendisini anlamadığını, cahil olduklarını düşünecektir.

megaloman ne demek
megaloman ne demek

Megaloman insanlar kendilerini eşsiz gördükleri için hiçbir zaman bir kusurları olduğunu düşünmezler. Olurda akıllarına bir kusuru olduğu düşüncesi geldiği zaman büyük bir suçluluk duyar ve kendini kötü hissederler. Bu nedenle de her zaman hata yapmamak ve mükemmel olmak için çaba gösterirler. İnsanların kendilerini aşağılayacaklarını düşündüklerinden dolayı da insanlardan uzakta durmaya özen gösterirler.

Yabancı bir dili iyi bir şekilde bilmek, bir müzik aleti çalmak vb. bu tip insanların kendilerinin üstün olduklarını kanıtlamak için önemsedikleri şeylerdir. Ancak bu insanlar için bu yetenekleri geliştirmek onları daha kötü bir hale getirebilir. Çünkü bu üstün yeteneğinin sadece kendinde olduğunu düşünüp eşsiz biri olduğunu her zaman dile getirecektir. Bu yeteneklere sahip olacak başa birinin olmadığını düşünecek ve kendini özel kılacaktır. Bu durumda da kendi yeteneklerini sorgulayan insanları kabul etmeyecek ve o kişilerden uzaklaşacaktır.

Bu kişiler kendini her zaman doğruyu bilen, eşsiz, mükemmel olarak gördüğü için kendi fikirleri ve düşüncelerini her zaman doğru kabul eder. Bu nedenle de kimsenin kendi düşüncesini sorgulamasına, kendisine bir şey öğretmeye çalışmasına asla izin vermez. Başkalarından bir şey öğrenmek bu kişiler için gurur zedeleyicidir. Bu nedenle de megaloman insan ile aynı ortamda çalışmak oldukça zordur.

Megaloman İnsan Nasıl Anlaşılır

Yukarıda megaloman insanlar ile ilgili birçok bilgi verdik. Bu tür insanlar ile toplumda karşılaşmamız oldukça normaldir. Özellikle kibirli, kendini beğenmiş, burnu havada insanlar ile sıklıkla karşılaşırız. Ama karşılaştığımız bu insanların hepsinin megaloman olduğunu söylemek doğru değildir. Megalomani hastası olan kişinin tanısı ancak yapılan psikolojik muayeneler ile koyulmaktadır.

Megaloman insan nasıl anlaşılır, bu konu hakkında sizlere birkaç bilgi verelim:

  • Bu tipteki insanlar kendilerini beğenmiş, kendilerine aşık insanlardır.
  • Üstün yeteneklere sahip olduklarını düşünürler.
  • Başka insanları hiçbir zaman beğenmezler.
  • Bulundukları ortamlarda kendilerinden üstün kimsenin olmasını istemezler.
  • Kimseyi dinlemezler.
  • Onlara bir şey öğretmek mümkün değildir.
  • Her zaman haklı olduklarını düşünürler.
  • Kendileri hakkında söylenenleri asla önemsemezler.
  • Kendilerini eleştiren insanları küçük görürler.
  • Hiçbir zaman megaloman olduklarını kabul etmezler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.