Megali İdea (Megalo İdea) Nedir, Ne Demek

Megali İdea (Megalo İdea) Nedir, Ne Demek
Megali İdea (Megalo İdea) Nedir, Ne Demek

Megali İdea Ne Demek

Yunanca kelimelerden oluşmuş olan Megali İdea nedir sorusuna yanıt bulmak için öncelikle kelimelerin tam anlamını kavramak gerekir. Tarih kitaplarında, Megalo İdea olarak da görebileceğiniz bu kelimelerin anlamına gelecek olursak, “Megali” kelimesinin Türkçedeki karşılığı “büyük” demektir. “İdea” kelimesi de daha çok felsefe terimlerinde karşımıza çıkan ve Türkçe de karşılığı “Düşünce-Fikir-Düş” olan bir kelimedir. Böylece, Megali İdea ne demek sorusunun kavramsal olarak cevabı: “Büyük Fikir”dir.

Megali İdea Nedir

Megali İdea demek; Yunanistan’ın Helen İmparatorluğunu yani Bizans İmparatorluğunu yeniden kurma düşüncesi demektir. Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethederek Bizans İmparatorluğuna son verdiği dönemden bu yana Yunanistan’ın, tekrardan Bizans İmparatorluğu oluşturma düşüncesi bu büyük düşü yaratmıştır. Yunanlılar, bu fikir ile Bizans’a ait tüm eski toprakları yeniden ele geçirerek başkenti İstanbul olan Helen İmparatorluğu kurma düşüncesine sahip olmuşlardır.

Yunanların bu büyük düş ile planladıkları önce bağımsız bir Yunanistan’dır. Sonrasında ise; Bizans İmparatorluğundan Osmanlı Devletine geçen Ege Adaları, Batı Anadolu, Karadeniz Bölgesini ele geçirdikten sonra İstanbul’u da alıp yeniden Helen İmparatorluğunu kurmayı planlamışlardır. Megali İdea nedir sorusunun, içerik olarak da açıklaması bu şekildedir.

Bu hedefine ulaşmak isteyen Yunanistan’ın süreç içerisinde oldukça fazla destekçisi olmuştur. Dış devletlerin haricinde Osmanlı Devletinin içerisinde yer alan Ortodoks Kiliseler, bu fikrin uygulanabilir olmasında en önemli destekçilerdendi. Osmanlı Devletinde oldukça imtiyaz sahibi olan Ortodoks Kiliselerinin, kuşaktan kuşağa yaymış olduğu bu ülkü ile yatıp kalkan Yunan aydınları; Osmanlı Devletini ele geçirmek isteyen Rusya, Fransa ve İngiltere’nin de desteğini almışlardır.

Yunan bir şair olan Kosmas o Etolos, Ege Adalarını dolaşarak bu fikirlerini yaymış ve aynı zamanda büyük destek de görmüştür. Avrupa devletlerinin de Yunanları “Helen Çocukları” olarak görmesi, Yunanlılara bir destek niteliği taşımaktadır. Sağlanan bu destek sayesinde büyük düş faaliyetleri fazlasıyla uygulanabilir bir hal alsa da Mustafa Kemal ATATÜRK, kurtuluş savaşında bu düşünceyi derinden yaralamıştır.

Megali İdea Haritası

Yunan ulusal kahramanı ve ünlü şairi Rigas Feraios, bu ülkü uğruna en çok uğraşan ve ilk Megali İdea haritasını yayınlayan kişi olarak tarihe geçmiştir. Feraios, 1791 Bükreş’teyken çizmiş olduğu haritayı 1796 yılında Viyana’da bastırmış ve tüm Yunanca konuşulan topraklara dağıtmıştır. Feraios’un çizmiş olduğu bu haritada; Anadolu’nun yarısının fazlasını, Balkanların büyük bir bölümü ile Kıbrıs, Rodos, Girit, Trakya, Ege adaları ve İstanbul Yunan toprakları olarak çizilmiştir.

Megali İdea Nedir
Megali İdea Nedir

Megali İdea ile Gerçekleşen Düşünceler

Megali İdea düşüncesi ile gerçekleşmesi hedeflenen en az 10 tane hedefin bazıları, şu an için gerçekleşmiştir. Gerçekleşen hedefler şunlardır;

  • Yunanistan’ın tamamen bağımsız olması düşüncesinin gerçekleşmesi,
  • Batı Trakya’nın ve Selanik’in Yunanistan’a bağlanmış olması,
  • Ege adalarının Yunanistan’ın eline geçmiş olması,
  • Oniki Ada ve Girit Adasının Yunanistan’a bağlanmış olması Yunanistan’ın bu ülküsündeki gerçekleşmiş düşüncelerdir.
Önceki İçerikVikingler Hakkında Merak Edilenler, Özellikleri
Sonraki İçerikHasankeyf Nerede, Kısaca Hasankeyf Tarihi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.